UWAGA!

Jak urządzić warsztat majsterkowicza?

2018-06-15
15:55
 
Jak urządzić warsztat majsterkowicza?

Warsztat to dla majsterkowicza przede wszystkim miejsce pracy. Musi być zatem funkcjonalnie urządzony. Tylko wówczas wszystkie niezbędne narzędzia będą pod ręką, a spędzanie czasu w pomieszczeniu stanie się czystą przyjemnością. Jak zatem urządzić warsztat złotej rączki?

Kwestie podstawowe
       Pomieszczenie, w którym chcemy urządzić warsztat, powinno być duże. Nie zawsze jest to możliwe, jednak dzięki zastosowaniu pewnych trików aranżacyjnych nawet dysponując niewielkim metrażem, będziemy mogli cieszyć się profesjonalnym warsztatem. Jest jednak jeden warunek konieczny – we wnętrzu musi się znaleźć miejsce na stół.
       To właśnie on stanowi centralny punkt warsztatu, na którym będziemy przeprowadzać większość prac. Musi być zatem solidny i wytrzymały. Pamiętajmy bowiem, iż będziemy na nim trzymać ciężkie przedmioty. Warto zadbać także o dużą liczbę szuflad, dzięki temu z łatwością posegregujemy wszelkie narzędzia i przybory.
       W warsztacie majsterkowicza nie może również zabraknąć szafy narzędziowej na kółkach. W razie potrzeby będziemy mogli dowolnie zmieniać jej lokalizację, co ułatwi wykonywanie prac. Nad stołem można umieścić także specjalną tablicę, na której powiesimy najczęściej używane narzędzia. Dzięki temu prostemu gadżetowi będziemy je mieć zawsze pod ręką.
       W przypadku pomieszczenia warsztatowego należy zadbać także o:
      
       wentylację – jest niezbędna, zwłaszcza jeśli zamierzamy stosować rozpuszczalniki lub inne środki, które wydzielają niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego opary. Jeżeli w warsztacie nie ma okna, koniecznie zamontujmy wywietrznik mechaniczny, który będzie odprowadzać szkodliwe substancje na zewnątrz budynku,
       odpowiednie oświetlenie – w dzień najlepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie naturalne, w nocy zaś niezwykle przydatna okaże się ruchoma lampa umieszczona na stole warsztatowym. Dzięki niej z łatwością oświetlimy poddawany obróbce przedmiot. W warsztacie nie może również zabraknąć lampy umieszczonej w centralnym punkcie sufitu. Jej zadaniem będzie równomierne oświetlenie pomieszczenia.
      
       Jakie narzędzia wybrać?

       Odpowiednie umeblowanie jest ważne, jednak w warsztacie majsterkowicza nie może zabraknąć przede wszystkim narzędzi. Są one niezbędne podczas wykonywania różnorakich prac hobbystycznych. Najlepiej jeśli będzie to sprzęt uniwersalny, dzięki czemu unikniemy gromadzenia wielu urządzeń. W warsztacie złotej rączki powinna znaleźć się:
      
       wiertarka – na rynku dostępne są zarówno wiertarki amatorskie, jak i narzędzia półprofesjonalne i w pełni profesjonalne. Jeżeli jesteśmy majsterkowiczem, który rzadko wykorzystuje wiertarkę, lepiej zdecydować się na wariant półprofesjonalny. Dzięki temu nie przepłacimy za funkcje, których tak naprawdę nie używamy.
      
       Gdy zaś potrzebujemy sprzętu do pracy ciągłej lub pod obciążeniem, warto zdecydować się na profesjonalny sprzęt. Powinien on być wyposażony w udar, dzięki czemu zyskamy możliwość wiercenia w twardych materiałach, takich jak beton, kamień czy też cegła.
       Wybierając wiertarkę, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na moc sprzętu. Im jest ona wyższa, tym możliwe jest użycie wiertła o większej średnicy. Pozwala to również na wiercenie w twardych materiałach. Kupując sprzęt, warto przyjrzeć się również momentowi obrotowemu. Przekłada on się bezpośrednio na skuteczność sprzętu. Nie należy wybierać sprzętu z najsłabszym momentem obrotowym (15-20 Nm).
      
       wkrętarka – w porównaniu z wiertarką ma mniejszą moc, jest lżejsza i bardziej mobilna, dzięki czemu znajduje zastosowanie w miejscach trudno dostępnych. Pozwala jednak jedynie na wkręcanie i wykręcanie wkrętów, przez co jest mniej uniwersalna. Niemniej, powinna się znaleźć w warsztacie złotej rączki,
       szlifierka – to urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu. Można jej używać do cięcia, polerowania i szlifowania. Z tego względu nie może jej zabraknąć w warsztacie majsterkowicza. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów szlifierek. Złotej rączce jednak szczególnie przydatna będzie szlifierka kątowa.
       wiertarko-wkrętarka – urządzenie to łączy w sobie funkcjonalność wiertarki i wkrętarki. W porównaniu ze standardową wiertarką jest to sprzęt lżejszy, bardziej mobilny i umożliwiający pracę z dala od gniazdka. Zwykle bowiem wyposażony jest w akumulator. W porównaniu zaś ze standardową wkrętarką wiertarko-wkrętarka oferuje większą moc. Zazwyczaj jednak używa się jej głównie do tworzenia otworów w miękkich materiałach.
       lutownica – to sprzęt, którego nie może zabraknąć w warsztacie żadnego elektronika. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów lutownic, w zależności od typu elementów, jakie chcemy nimi łączyć. Model grzałkowy jest idealny podczas łączenia elementów elektronicznych, wariant transformatorowy zaś doskonale radzi sobie z grubymi kablami.
      
       Lutownica gazowa z kolei jest doskonała do prac w terenie. Nie wymaga bowiem dostępu do gniazdka. Ma jednak ograniczoną moc. W przypadku niewielkich elementów SMD dobrym rozwiązaniem będzie zaś lutownic hotair. To, na jaki model ostatecznie się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji.
      
       pilarka – to kolejne narzędzie, którego nie może zabraknąć w warsztacie, zwłaszcza jeśli materiałem często poddawanym obróbce jest drewno. Na rynku znajdziemy pilarki elektryczne i spalinowe, jednak bardziej wszechstronne są te drugie. Ich zaletą jest przede wszystkim to, iż nie ogranicza ich kabel zasilający. Oferują również wyższą moc, co ma znaczenie, gdy ścinamy grube drewno.
      
       Aranżacja warsztatu dla majsterkowicza to nie lada wyzwanie. Zadbać musimy nie tylko o funkcjonalne meble i ich właściwe rozmieszczenie, ale również o odpowiednie narzędzia, którymi będziemy wykonywać poszczególne prace. Muszą się one odznaczać wysoką jakością, toteż przy ich wyborze należy dobrze przeanalizować poszczególne parametry, tak aby kupić sprzęt, który oferuje cenę adekwatną do jakości.
      
      
------------Artykuł sponsorowany------------
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej