UWAGA!

Jak założyć i dbać o trawnik w ogrodzie?

 Jak założyć i dbać o trawnik w ogrodzie?

Ładny, zadbany i gęsty trawnik to wspaniała wizytówka każdego domu. Jeszcze zanim zostaniemy zaproszeni do środka wiemy, że właściciele to ludzie dbający o roślinność i spędzający dużo wolnego czasu w swoim ogrodzie. Posiadanie trawnika ma wiele zalet, gdyż rośliny eliminują zanieczyszczenia, zmniejszają hałas i skutecznie obniżają temperaturę powietrza. W zadbanym ogrodzie miło jest latem spędzać czas w gronie rodzinnym i bliskich znajomych. Sprawdź, jak przygotować ziemię pod trawnik i jak wygląda pielęgnacja trawnika.

Od czego zacząć?
       Wszelkie prace zaczynamy od przygotowania gruntu, na który później trafią nasiona traw. W pierwszej kolejności należy przekopać glebę, następnie usunąć chwasty i pozbyć się kamieni. Dobrze jest też wzbogacić ziemię niezbędnymi jej składnikami odżywczymi, które przyspieszą porost trawy. Gdy wszystkie powyższe etapy będą zrealizowane możemy przejść do wyboru nasion traw, które najlepiej sprawdzą się na dzierżonym przez nas terenie. Odmian traw jest cała masa, dlatego dobrze jest zainteresować się ich charakterystyką i wybrać najbardziej odpowiednią. Dużą popularnością cieszą się nasiona na suszę, czyli takie, które nie potrzebują zbyt dużo wody. Odmiany głęboko korzeniące się ograniczają do minimum ryzyko wysychania trawnika i są w stanie bardzo ładnie wyglądać na terenach o dużych nasłonecznieniu i słabym dostępie do wody.
      
       Jak dbać o trawnik?
       Gdy wszelkie czynności powiodą się i odpowiednio przygotowany przez nas teren pokryje się bujną zieloną trawą możemy przejść do czynności pielęgnacyjnych. Mowa tutaj przede wszystkim o koszeniu, które można wykonywać na kilka sposobów. Dużą popularnością cieszą się kosiarki elektryczne, ale takowych można używać jedynie na większych terenach, gdzie wszędzie jest swobodny dostęp. Gdy powierzchnie ograniczają rabaty czy krzewy dobrze jest użyć nożyc lub podkaszarki. Do wysokiej trawy dobra też będzie kosa spalinowa.
      
       Od czasu do czasu trawa powinna być nawożona. Istnieje pewna zasada, która mówi, że trawę nawozi się tak często jak często się ją eksploatuje. Jeśli Twoja trawa jest intensywnie eksploatowana to powinieneś systematycznie ją nawozić. Trawnik powinien być też nawadniany, szczególnie w okresie suszy, gdy wybraliśmy zwykłe nasiona, które mogą zostać wypalone przez promienie słoneczne. Najefektywniej jest podlewać trawę rano lub wieczorem, w żadnym wypadku w dzień, kiedy to trawa zamiast wsiąkać w ziemię paruje, co może przyczynić się do wypalenia trawnika.
      
                                                                   ------ materiał płatny ------
      
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie