UWAGA!

Oszczędności na koncie

Elbląg, Oszczędności na koncie

Tradycyjnym rachunkom osobistym powoli rośnie konkurencja. Coraz więcej osób posiada na koncie nawet niewielkie oszczędności i nie chce, by straciły na wartości przez inflację. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe.

Ciągle jednak najpopularniejsze rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR) oprocentowane są niemal symbolicznie. W niektórych bankach oprocentowanie ROR nie przekracza 0,1 proc. rocznie. Przy stale rosnących zarobkach, na kontach wielu osób pojawiają się oszczędności, które stopniowo są „pożerane” przez zbliżającą się do 5 procent inflację. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z ofert konta oszczędnościowego, które jest połączeniem zwykłego rachunku bankowego z lokatą.
     O rosnącej popularności tego produktu może świadczyć fakt, iż coraz więcej banków przygotowuje taką ofertę dla swoich klientów. Ci zaś zachęcani są tu przede wszystkim wysokim oprocentowaniem na koncie i stałym dostępem do gotówki. Według ostrożnych szacunków, na tego rodzaju kontach zgromadzono już około 40 miliardów złotych.
     
     Lokata bez ograniczeń
     Oprocentowanie kont oszczędnościowych na polskim rynku waha się w tej chwili między 5 a 6 proc. w skali roku. Jest to tylko trochę mniej niż banki oferują w przypadku lokat terminowych czy polis lokacyjnych, które coraz częściej oprocentowane są na poziomie 6-8 proc. W odróżnieniu jednak od tych produktów, klient korzystający z konta oszczędnościowego może w każdej chwili podjąć gotówkę, nie tracąc wcześniejszych zysków.
     Po bardzo ekspansywnych w ostatnim czasie bankach, takich jak np. Eurobank czy Polbank EFG, potencjał tego segmentu rynku zauważyły także duże, międzynarodowe instytucje działające w Polsce. W tym miesiącu konto oszczędnościowe wprowadził do swojej oferty Deutsche Bank PBC i od razu zaproponował oprocentowanie w wysokości 5,77 proc. w skali roku. Oprocentowanie na nieco niższym, choć wciąż atrakcyjnym poziomie, oferują także inne duże banki. W ING Otwarte Konto Oszczędnościowe gwarantuje zyski w wysokości 5 proc. W banku Citi Handlowy można na tym zarobić 5,05 proc w skali roku. Konto oszczędnościowe w BZ WBK jest z kolei oprocentowane na poziomie 5,5 proc., a rachunek eMAX plus w mBanku na poziomie 5,75 proc. Z nieoficjalnych informacji można się dowiedzieć, że podobne oferty szykują dwa inne duże banki działające na polskim rynku: PKO BP oraz Pekao S.A. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy konta oszczędnościowe pojawią się w ich ofercie.
     
     Uwaga na opłaty
     Przy wyborze banku oferującego konto oszczędnościowe warto zwrócić uwagę na sposób naliczania odsetek od wkładu. W niektórych bankach oprocentowanie oszczędności naliczane jest w sposób progresywny, co oznacza, że tylko nadwyżka jest wyżej oprocentowana. Tu zdecydowanie lepiej wypadają banki, które naliczają odsetki od całej zaoszczędzonej kwoty, niezależnie od salda.
     Warto zwrócić uwagę na moment kapitalizacji odsetek. Normą stała się już kapitalizacja odsetek w cyklach miesięcznych. Na polskim rynku są jednak jeszcze banki, na przykład Lukas Bank, Nordea, BGŻ i Dominet Bank, gdzie kapitalizacja następuje w cyklach kwartalnych. Termin kapitalizacji jest o tyle ważny, iż im częściej banki to robią, tym lepiej dla klienta. W kolejnym cyklu miesięcznym odsetki są bowiem naliczane od nowej, wyższej kwoty.
     I ostatnim parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego, są opłaty dodatkowe. Poza wysokim oprocentowaniem wkładu takie konto musi także dawać stały dostęp do gotówki. Powoli staje się normą, iż banki nie pobierają opłat za otwarcie i prowadzenie takiego konta. Opłaty dodatkowe są jednak pobierane od klientów za przelewy czy wypłaty z konta. Najczęściej banki oferują możliwość darmowego przelewu czy wypłaty gotówki raz lub dwa razy w miesiącu. Kolejne tego typu operacje są już płatne. W niektórych bankach opłaty za przelew sięgają 10 złotych. Warto więc dokładniej przyjrzeć się ofertom banków, zanim ostatecznie zdecydujemy ulokować w którymś z nich nasze oszczędności.
Łukasz Tabin, Agencja Image
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama