UWAGA!

Pamiętajcie: z soboty na niedzielę zmiana czasu na letni

 Elbląg, Pamiętajcie: z soboty na niedzielę zmiana czasu na letni
fot. AD (arch. portEl.pl)

W niedzielę (27 marca) śpimy godzinę krócej i wskazówki zegarów przesuwamy z godz. 2 na godz. 3, ale za to wieczorem, dłużej będziemy mogli cieszyć się światłem naturalnym. O zmianie czasu muszą szczególnie pamiętać osoby, które wybierają się na rezurekcję. Uroczysta msza wielkanocna rozpoczyna się bowiem w większości świątyń o godz. 6 rano.

Podstawa prawna
       Zgodnie z obowiązującym do 2017 roku rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, zmiana czasu ze strefowego na letni polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2.00 na godzinę 3.00, która jest godziną początkową czasu letniego.
       Rozporządzenie w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016 podpisał 5 stycznia 2012 roku ówczesny premier Donald Tusk. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 3 ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 16, poz. 144). Według wydanego rozporządzenia kolejna zmiana czasu czeka nas 30 października 2015 roku. Wtedy, przechodząc na czas zimowy, przestawimy zegary z godz. 3 na 2. Hipotetycznie jest szansa, aby zrezygnować z corocznego przestawiania zegarów o godzinę, ponieważ obowiązujące rozporządzenie wydane zostało na okres do 2017 roku. Obecna pani premier mogłaby zmienić praktykę, która z przerwami stosowana była w naszym kraju przez kilkadziesiąt lat. Po raz pierwszy zmianę taką wprowadzono w 1919 roku, później podczas okupacji hitlerowskiej zmiany wprowadzano w takich samych terminach, jak w Rzeszy. Kolejne zmiany czasu obowiązywały w latach 1945-1949, potem w latach 1957-1964 i nieprzerwanie od 1977 roku. Jak będzie? Czas pokaże.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Czyżby od dzisiaj PORTEL zaczął prowadzić terminarz mszy w kościołach ??? Brawo, dla nowej "dobrej zmiany". A jaki przy tym wstyd. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kryweg(2016-04-20)
Reklama