UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Spedycja – dlaczego wciąż jest mylnie pojmowana w polskim prawie?

2017-06-20
14:40
 
Spedycja – dlaczego wciąż jest mylnie pojmowana w polskim prawie?

Zgodnie z art. 794 kc spedycja jest wysyłaniem lub odbieraniem przesyłek lub podejmowaniem innych czynności związanych z przewozem. Tak oszczędna w słowach definicja sprawia, że pojęcie to jest często mylone w polskim prawie.

Co do zasady, o spedycji mówi się, gdy wynika z umowy profesjonalnej. Czynności podejmuje się w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa i pobiera się za ich wykonanie wynagrodzenie. Z definicji oraz jej rozszerzenia wynika, iż spedycja to obsługa przesyłki w zakresie jej nadania, odbioru i przewiezienia. W ramach spedycji wykluczone jest wykonywanie przewozów osobowych.
      
       Logistyka i spedycja
       Od ponad 20 lat w Polsce częściej mówi się o logistyce niż o spedycji. Logistyka obejmuje dyslokację zasobów, ustalanie kolejności ich wykorzystywania, pakowanie, transport oraz zarządzanie kolejnością dostaw. Spedycja jest natomiast rodzajem logistyki, ograniczonej do transportu rzeczy. Jest zarządzaniem i organizowaniem czynności, które wiążą się z przesłaniem rzeczy i prowadzą do ich bezpiecznego i efektywnego dostarczenia do wskazanego miejsca. Definicja spedycji nie odnosi się zatem do transportu jako takiego.
      
       Jest to prawidłowe rozumienie spedycji, którą trudni się między innymi przedsiębiorstwo http://www.matlogistic.pl. W zakres spedycji wchodzi bowiem przechowywanie i przetwarzanie dokumentów dotyczących przesyłki, zlecanie składu i przechowywania przesyłki, jej przepakowywanie, załadunek, ubezpieczenie, odprawa celna, przewóz, odbiór, rozładunek, jak również sprawdzenie jej zawartości. Nie każde zlecenie obejmuje tak szeroki zakres czynności, jednak o spedycji mówi się bez względu na ich ilość – istotne jest samo przesłanie rzeczy z jednego punktu do drugiego.
      
       Zamieszanie przez nieprecyzyjną ustawę
       Wokół spedycji powstało sporo niejasnych i nieprecyzyjnych przepisów, przez co spedycja jest traktowana głównie jako odmiana przewozu bez posiadania własnych środków transportowych. Ustawa reguluje bowiem transport jako pośrednictwo przy przewozie rzeczy, przy czym spedycja pośrednictwem nie jest, choć obejmuje również pośredniczenie w zakresie transportu. Z tego powodu wiele przedsiębiorstw zajmujących się spedycją musi posiadać licencję transportową, choć ta jest im w rzeczywistości zbędna. Powoduje to błędne przekonanie, że spedycja oraz transport to pojęcia bliskoznaczne, a także, że przedsiębiorców zajmujących się spedycją odróżnia od biznesmenów zajmujących się transportem jedynie to, że jedni korzystają z własnych pojazdów, a drudzy – zlecają przewóz innym firmom.
      
      
---------- Reklama ---------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej