UWAGA!

Ubezpieczenie domu: jak wybrać najlepsze?

 Ubezpieczenie domu: jak wybrać najlepsze?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia domu to kwestia rozważenia kilku elementów. Decydując się na ubezpieczenie bez przygotowania, można jedynie wyrzucić pieniądze w błoto. Dlatego warto poświęcić kilka chwil, by wybrać najlepsze ubezpieczenie i tym samym czuć się bezpiecznie i pewnie z dopasowaną ochroną.

Polisa mieszkaniowa: kiedy się przyda?
      
Pierwszą kwestią, którą należałoby rozważyć jest cel, w jakim polisa mieszkaniowa ma zostać zawarta. Oczywiście, jej nadrzędnym celem jest finansowa ochrona nieruchomości w razie szkody. Polisa może być kupowana z dwóch powodów – bank wymaga takie zabezpieczenia przy udzielaniu kredytu hipotecznego lub z własnej woli lokatora.
       W sytuacji, gdy zaciągany jest kredyt hipoteczny, bank bardzo często żąda wykupienia ubezpieczenia nieruchomości, w którym wartość sumy ubezpieczenia równa jest wartości kupowanego domu. Zabezpieczeniem udzielanego kredytu jest kredytowana nieruchomość. W razie nieszczęśliwego zdarzenia, jak na przykład w razie pożaru, nieruchomość całkowicie traci na wartości, więc nie może już stanowić zabezpieczenia. Jeżeli kredytobiorca wykupi ubezpieczenie, to w razie wspomnianego pożaru, z polisy ubezpieczeniowej zostanie wypłacone odszkodowanie, które pozwoli pokryć całość zobowiązania kredytowego i zwolni ubezpieczonego z konieczności jego spłacania. Ubezpieczony nie będzie mieć więc domu, ale również nie będzie mieć kredytu. Bez takiej polisy, nie miałby domu, ale też musiałby nadal spłacać regularnie raty kredytu. W tym przypadku ubezpieczenie może obejmować wyłącznie mury i stałe elementy. Nie trzeba ubezpieczać ruchomości domowych, ale wtedy za zniszczenie wyposażenia ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy.
       W przypadku, gdy ubezpieczenie wykupowane jest dla właściciela nieruchomości, to jego konstrukcja może być zupełnie inna. Przede wszystkim, warto rozszerzyć taką polisę o dodatkowe opcje. Nie powinno to być tylko ubezpieczenie murów i stałych elementów. Powinno się uwzględnić również wyposażenie mieszkania, ponieważ to również jest dorobek życia, a w razie jego zniszczenia odkupienie jest bardzo kosztowne. To, co może być uwzględnione w takiej rozszerzonej polisie można znaleźć przeglądając ubezpieczenie domu z www.ubezpieczeniaonline.pl.
      
       Co jest ważne przy wyborze ubezpieczenia?
      
Poza wspomnianymi wyżej elementami i motywacją, dla której polisa jest zwierana, warto również zastanowić się nad tym, co jeszcze jest ważne przy zawieraniu takiego ubezpieczenia. Przede wszystkim przemyśleć i przeanalizować należy sumy ubezpieczenia.
       Suma ubezpieczenia murów i stałych elementów powinna być równa wartości całego domu. Dzięki temu, w razie zdarzenia, poszkodowany właściciel nieruchomości otrzyma odszkodowanie w takiej wysokości, która pozwoli mu na naprawienie zniszczeń, bez konieczności dokładania pieniędzy z własnych zasobów. Wszystko sfinansuje z pieniędzy z polisy.
       Suma ubezpieczenia w przypadku ruchomości domowych powinna być sumą wartości ubezpieczanych przedmiotów. Jeżeli meble są warte około 10 000 zł, a sprzęt RTV i AGD, który ma być objęty ochroną, to 15 000 zł, to całkowita suma ubezpieczenia w przypadku ruchomości domowych powinna wynosić co najmniej 25 000 zł. W ten sposób, w razie straty będzie można odzyskać mienie w podobnym standardzie. Nie ma sensu zawyżanie wartości przedmiotów objętych ubezpieczeniem, bo i tak ich wartość będzie szacowana w momencie, gdy dojdzie do zdarzenia. Jeżeli kwota ubezpieczenia będzie zbyt wysoka, to będzie to tylko niepotrzebny wydatek. Właśnie dlatego lepiej wyceniać zgodnie z wartością sprzętów, które mają zostać objęte ubezpieczeniem.
       Warto też zapoznać się z zasadami jakimi obwarowane jest ubezpieczenie domu w budowie w www.ubezpieczeniaonline.pl. To nieco inne ubezpieczenie, ale rozpoczynając budowę swojego wymarzonego domu, warto wziąć je pod uwagę i rozważyć jego wykupienie. Nawet same fundamenty to już inwestycja. Warto więc ją zabezpieczyć.
       Wybór ubezpieczenia powinien być poprzedzony przemyśleniami i analizą ofert dostępnych na rynku. Dzięki temu można podjąć znacznie bardziej świadomą decyzję, a polisa będzie dużo bardziej dopasowana.
      
      
---- artykuł promocyjny ----

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie