UWAGA!

Uff, jak gorąco, czyli jak przetrwać upały?

 
Elbląg, Uff, jak gorąco, czyli jak przetrwać upały?
fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl

Upały nie chcą odpuścić. By przetrwać gorące dni, zachęcamy do skorzystania z kurtyn wodnych. Kolejne dwie zostały ustawione na placu Dworcowym i na pasażu przy ulicy Hetmańskiej.  Na rogu ulic Stary Rynek i Garbary można skorzystać z poidełka. Zachowajmy także szczególną ostrożność podczas upalnych dni. Poniżej znajdziemy kilka porad dotyczących  właściwego zachowania w czasie upałów.

Pracująca od poniedziałku kurtyna wodna na placu Słowiańskim została dziś (1 sierpnia) przed południem ustawiona na placu Jagiellończyka, a po południu powróciła na plac Słowiański i powinna już pracować tam do godz. 20.
       Dziś ustawione zostały dwie dodatkowe kurtyny użyczone przez elbląską Straż Pożarną. Pierwsza z użyczonych kurtyn pracuje na placu dworcowym, druga na pasażu przy ul. Hetmańskiej. Na chwilę obecną wszystkie trzy kurty pracować będą w ciągu najbliższych dni – czwartek, piątek w godz. 10-20 (w weekend zapowiadane jest lekkie ochłodzenie)
      
       Upały - kilka praktycznych porad

       W związku z wysokimi temperaturami Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM przypomina podstawowe informacje dotyczące właściwego zachowania w czasie upalnych dni. W trakcie upałów bardzo ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które mogą uchronić nas przed niebezpieczeństwem podczas słonecznych dni. Należy pamiętać, że upały są szczególnie szkodliwe dla małych dzieci, osób w podeszłym wieku, a także chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem. O ile mamy taką możliwość, powinniśmy zostać w domach w najgorętszej porze dnia (w godz.10 - 17). Jeśli musimy wyjść na zewnątrz, zadbajmy o przewiewne ubranie, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry, nośmy nakrycia głowy a także przewiewne obuwie. Nie zapomnijmy też wziąć ze sobą małą butelkę wody mineralnej. Unikajmy nadmiernego nasłonecznienia, opalania, chrońmy naszą skórę kremami z filtrami. Trzeba nadmienić, że bardzo ważnym jest spożywanie dużej ilości płynów, unikając przy tym słodkich napojów i alkoholu, a także spożywanie lekkich posiłków. Apelujemy również, aby nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt! Nawet na przysłowiową „chwilę”. W upalny dzień temperatura wewnątrz auta, zaparkowanego na słońcu może dojść nawet do 90°C! Gdy widzimy taki przypadek, nie obawiajmy się powiadomić policji lub straży miejskiej, nim będzie za późno.
      
       Fontanny krok po kroku
       W upalne dni przyciągają elblążan i turystów, gdy jest nieco chłodniej cieszą swoim widokiem i przyjemnym szumem wody. Mowa oczywiście o miejskich fontannach. Poniżej prezentujemy praktyczne informacje o trzech elbląskich fontannach i miejskim poidełku na Starym Mieście.
      
       Posadzkowa, centralna
       Największą atrakcją jest oczywiście fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym, którą szczególnie upodobały sobie dzieci. W fontannie nie ma zakazu kąpieli, prosimy jednak o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i nie wyrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków i niedopałków papierosów). W ubiegłych sezonach, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp. Oczywiście w obrębie skweru ustawione są kosze na śmieci.
       Informacje na temat pracy fontanny posadzkowej:
       Fontanna jest czynna sezonowo od godz. 9.00 do 22.00.
      
       godz. 9.00 -17.00 – praca dzienna (strumienie niskie, kontakt z wodą)
       godz. 17.00-22.00 – praca popołudniowo-wieczorna (strumienie wysokie)
      
       Dodatkowo zaplanowano cztery, około 10-minutowe, pokazy:
       dzienne o godz. 12.30 i 16.00
       nocne, z efektami świetlnymi o godz. 19.00 i 21.30
      
       Drugim obiektem, który znajduje się na granicy Starego Miasta i centrum, jest powstała w 1908 roku zabytkowa fontanna zlokalizowany na placu Słowiańskim. Zamontowane w fontannie urządzenia odpowiadające za jej pracę są starego typu, oznacza to, że spadek poziomu wody, spowodowany jej stopniowym wyparowywaniem i rozchlapywaniem poza misę, może być przyczyną przerw w obiegu wody. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę.
      
       Fontanna zlokalizowana przy ulicy 1 Maja, z racji położenia można ją roboczo nazwać fontanną centralną. Do zapełnienia jej zbiornika potrzebne jest 316 m3 wody. Bieżącą jej eksploatacją i konserwacją, w tym spuszczaniem i napełnianiem niecki wodą zajmuje się EPWiK Sp. z o.o. Podczas standardowego czyszczenia i wymiany wody w fontannie najczęściej znajdowane są: butelki plastikowe, worki, kartoniki po napojach, części ubrań i inne odpady, które zatrzymują się na elementach fontanny. Dlatego, tak jak w przypadku fontanny posadzkowej, apelujemy o utrzymywanie porządku wokół fontanny centralnej, tym bardziej, że w obrębie skweru Mariana Sawicza również ustawione są kosze na śmieci. Przypominamy również, że w fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli. Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób kąpiących się.
      
       Jak to pracuje?
       Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i uzdatniają krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb.
      
       Z fontanny w poidełko
       W ubiegłych latach urządzenie zlokalizowane na ścianie przedproża budynku na rogu ulic Stary Rynek i Garbary zostało wyposażone w specjalny kranik odcinający wodę i jest czynne sezonowo, od początku maja do końca września.
      
Łukasz Mierzejewski, Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • przestańcie byc smieszni byle jaka struga wody nazwana kurtyną. Postawcie bramy z tzw mgiełkąwodna to bedą kurtyny.
 • A inne fontanny w mieście nadal nieczynne. nieudacznicy.
 • " Postawcie z tzw mgiełką wodną to będą kurtyny. " taką jaka jest na Zawadzie. Mamy się OCHŁODZIĆ a nie WYKĄPAĆ W UBRANIACH !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  Prawda.(2018-08-01)
 • wylaczyc klimatyzacje w UM! KTO ZA LAPKA W GORE!
 • Witam Proponuję takie sprawdzone rozwiązanie, pobór wody znikomy i spełnia swoja funkcję
 • a w Pasłeku zbudowali sobie tężnie solankową, dlaczego w Elblągu nikt nic nie może?
 • Pamiętam, że na rogu Traugutta i Nowowiejskiej też jest fontanna. No i oczywiście jest fontanna na rogu Kajki i Fałata oraz, jeśli mnie pamięć nie myli w Parku Planty. Można prosić jakieś zdjęcia, bo mam tylko wspomnienia?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  2
  zadzieckaElblążanin(2018-08-01)
 • I tak wróbel Won, 2 śmieszne kurtyny po naszych protestach? Jeśli nie ma kasy na basen otwarty, to ja proponuję zrobić kąpielisko na rzece Elbląg poza granicami portu. Proponuję za mostem S7, tam już nie jest port! Wydzielić fragment, posypać piasku na dno i na brzeg zatrudnić ratowników. Dojazd starym wiaduktem skrzydlats Malborska. Parking można zrobic na jakiejś polance, rolnik jeszcze zarobi. Jakaś mała gastronomia i wszyscy będą zadowoleni. Tylko trzeba chcieć!
 • I jeszcze jedno. Nasza rzeka to nasz największy skarb, jest czysta prąd ma znikomy, wirow tam nie ma, więc jest bezpieczna. Już w XIXw było takie kąpielisko opodal prokuratury na Bulwarze. Niemiec potrafił, zbudował największy basen otwarty w Europie, który spełniał również rolę zbiornika retencyjnego, a nasi włodarze ten cały dorobek spier...!
 • Koło parku planty na 1go maja jest fontanna, opodal katedry również i na placu słowiańskim bez Hermana von Balka, ale chyba nie działa. I to by było na tyle. Więcej fontann nie pamiętam.
 • Realisto, czy orientujesz się jaki nurt ma rzeka? Poważnie pytam, bo sam nie wiem? Ale może dlatego nie chcą zrobić tam plaży bo nurt tak czy siak zniesie piasek dalej... No i czy taki nurt rzeczny nie stworzy zagrożenia dla kąpiących się? Zaraz może wspomnisz, że np Warszawka ma plażę na Wiśle... No ale tam gdzie plaża to Wisła szeroka i płytka. Spokojna. Noe wiem czy u nas dałoby się tak zrobić.
 • Jestem wędkarzem, więc wiem dokładnie jaki w okresie letnim ma nurt rzeka. Jest znikomy. Jak powieje trosze od polnocy to mamy cofke, spławik w lewo., albo zero stoi w miejscu. Spadek rzeki tj. Jezioro Druzno do Zalewu jest praktycznie żaden. To co ma ten nurt wywołac? To wszystko było kiedyś morze został się kanał w formie rzeki. Trochę rusza się na jesieni i na wiosnę, deszcze roztoczy itp. Oczywiście co roku trzeba by zrobić przegląd plaży i podsypać piasku
Reklama