UWAGA!

W Polsce jeszcze na świńską grypę nikt nie zachorował

W związku ze stwierdzeniem wystąpienia przypadków zakażeń wirusem grypy świń typu A H1N1u ludzi w Meksyku i w Stanach Zjednoczonych, Główny Inspektorat Sanitarny przekazał zalecenia dla wyjeżdżających za granicę i wracających do kraju - szczególnie z obszaru obu Ameryk.

Wyjeżdżającym za granicę Główny Inspektorat Sanitarny zaleca: bezwzględne stosowanie się do wszelkich zaleceń miejscowej służby zdrowia, unikanie bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne, pozostanie w domu, jeśli u danej osoby wystąpią objawy grypopodobne, podczas kaszlu i kichania, zakrywanie ust i nosa chusteczką, co ma pomóc zapobiec zakażaniu wirusem innych osób, częste mycie rąk wodą z mydłem, unikanie dotykania rękami oczu, nosa i ust. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych, zaleca się natychmiastowy kontakt z lekarzem.
     Wracającym do kraju Główny Inspektorat Sanitarny zaleca:
     Jeżeli w ciągu około 10 dni od powrotu do kraju wystąpią objawy chorobowe typu: podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar i ból gardła, należy niezwłoczne zgłosić się do lekarza i poinformować go o pobycie w rejonie występowania wirusa grypy świń typu A/H1N1.
     Jak informuje komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego w związku z wystąpieniem przypadków zakażenia wirusem grypy świń u ludzi, w USA i Meksyku do 26 kwietnia potwierdzono 20 przypadków zakażenia człowieka wirusem grypy świń typu A (H1N1) na trenie Stanów Zjednoczonych. Siedem przypadków wystąpiło w Kalifornii, dwa w Kansas, osiem w Nowym Jorku, jeden w Ohio, dwa w Teksasie.
     24 kwietnia Rząd Meksyku poinformował o trzech ogniskach grypy świń typu A (H1N1). W dystrykcie federalnym Meksyku od 18 marca zgłoszono 854 przypadki zapalenia płuc w stolicy kraju (Mexico City). 59 osób zmarło. W San Luis Potossi w środkowym Meksyku stwierdzono 24 przypadki z objawami grypopodobnymi, w tym trzy zgony. W Mexicali, w pobliżu granicy z USA stwierdzono cztery przypadki z objawami grypopodobnymi - brak zgonów.
     Obecnie trwa dochodzenie epidemiologiczne i dalsze badania wirusologiczne zarówno w Meksyku, jak i USA.
     Wirus grypy świń typu A/H1N1 wyizolowany w Meksyku i USA nie był wcześniej stwierdzany u ludzi i świń. Z dotychczasowych analiz wynika, że wirus ten jest oporny na amantadynę i rymantadynę, ale wrażliwy na oseltamivir i zanamivir. Jak poinformowano na konferencji prasowej Minister Zdrowia, w Polsce znajduje się odpowiednia ilość potrzebnych leków, gdyby zaistniała konieczność hospitalizacji pacjentów zakażonych wirusem.
     
     To warto wiedzieć
     
     Co to jest grypa świń?
     Grypa świń jest chorobą układu oddechowego świń powodowaną przez wirusy grypy typu A. U świń wirusy te powodują liczne zachorowania, jednakże śmiertelność na skutek zakażenia jest niska. Wirus grypy świń typu A/H1N1 został wyizolowany po raz pierwszy u świń w 1930 roku.
     
     Jak dużo jest wirusów grypy świń?
     Tak jak i pozostałe wirusy grypy, tak i wirusy grypy świń stale ulegają zmianom. Świnie mogą zostać zakażone przez wirusy grypy ptaków, ludzi i świń. Kiedy dojdzie do jednoczesnego zakażenia świni wirusami pochodzącymi od różnych gatunków, może dojść do reasortacji, w
     wyniku której powstanie nowy szczep wirusa. Obecnie od świń izoluje się głównie szczepy H1N1, H1N2, H3N2 i H3N1.
     
     Czy ludzie mogą zachorować na grypę świń?
     Zwykle wirusy grypy świń nie zakażają ludzi. Jednakże wcześniej dochodziło do sporadycznych przypadków zakażeń, najczęściej na skutek bezpośredniego kontaktu z tymi zwierzętami (np. dzieci bawiące się blisko zwierząt lub pracownicy ferm). W chwili obecnej stwierdzono
     jednak udokumentowane przypadki przeniesienia wirusów grypy świń bezpośrednio z człowieka na człowieka.
     
     Jak często dochodzi do zakażenia wirusem grypy świń u ludzi?
     Wcześniej amerykańskie CDC otrzymywało zgłoszenia o jednym przypadku rocznie lub co dwa lata, ale od grudnia 2005 r. do lutego 2009 r. stwierdzono 12 przypadków zakażenia.
     
     Jakie są objawy grypy świń u ludzi?
     Objawy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej, w tym np. gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel. U niektórych osób wystąpił katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.
     
     Czy można zarazić się wirusem grypy świń przez zjedzenie wieprzowiny?
     Nie. Grypa świń nie przenosi się przez żywność. Nie można zarazić się grypą świń poprzez zjedzenie mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych. Jedzenie prawidłowo przygotowanego i poddanego obróbce termicznej mięsa jest bezpieczne.
     
     Jak rozprzestrzenia się grypa świń?
     Grypa może przenosić się bezpośrednio ze świń na ludzi i z ludzi na świnie. Do zakażenia ludzi dochodzi najczęściej poprzez bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami. Może również dochodzić do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka.
     
     Jakie leki są skuteczne w terapii grypy świń u ludzi?
     Wyizolowane w USA i Meksyku wirusy grypy świń typu A/H1N1 są oporne na amantadynę i rimantadynę, natomiast są wrażliwe na oseltamiwir i zanamiwir.
     
     Czy wirus grypy świń H1N1 jest tym samym wirusem H1N1 krążącym u ludzi?
     Nie. Wirus grypy świń H1N1 różni się genetycznie od wirusa ludzkiego i dlatego też szczepionki przeciwko grypie sezonowej mogą nie zapewnić pełnej ochrony przed zakażeniem wirusem odzwierzęcym.
     
     Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny
oprac. MK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama