UWAGA!

Zadbaj o swój adres

Strony internetowe stały się obecnie jednym z podstawowych narzędzi marketingu. Trudno sobie wyobrazić nowoczesną firmę bez własnego adresu WWW. Zakładając swoją stronę w internecie, należy jednak już na wstępie zachować ostrożność, aby nie stać się ofiarą naciągaczy.

Każda strona WWW, jak wiadomo, ma swój adres. Najlepiej oczywiście, jeśli w adresie występuje nazwa firmy i jest on jak najkrótszy, np. www.firma.pl. Poza nielicznymi wyjątkami, przy rejestracji adresu panuje zasada - kto pierwszy, ten lepszy. W sytuacji, kiedy pewne nazwy firm powtarzają się w skali kraju, może się okazać, że najbardziej optymalny adres jest już zajęty i trzeba korzystać z pewnych kombinacji literowo-słownych, np. www. mojafirmasc.pl lub użyć dłuższych, mniej wygodnych domen, np. www.firma.costam.pl. Dlatego, nawet jeśli z jakichś powodów nie chcemy jeszcze publikować w internecie swojej strony, warto już teraz zarejestrować swój adres. Koszt takiej operacji to ledwo kilkadziesiąt złotych rocznie.
     Problem jest jednak nie w tej drobnej kwocie pieniędzy, tylko w samej procedurze rejestracji. Występują tu bowiem pewne pojęcia, jak np. podstawowy DNS lub nameserver, które często odstraszają osoby nie mające na co dzień nic wspólnego z internetem i dlatego zwracają się w tej sprawie do wyspecjalizowanych firm. I w tym momencie należy zachować daleko idącą ostrożność. Zdarzają się firmy (także na rynku elbląskim), które nadużywają zaufania swoich klientów i rejestrują adres na siebie, aby czerpać z tego tytułu nieuzasadnione korzyści. Z pozoru wszystko jest w porządku - pod naszym adresem pojawia się w przeglądarce odpowiednia strona. Problem zaczyna się w momencie, gdy taka firma zaczyna uprawiać swojego rodzaju szantaż i zaczyna dyktować zawyżone ceny za swoje usługi, np. utrzymanie strony WWW. Jest bowiem z formalnego punktu widzenia właścicielem „naszego” adresu i może z nim zrobić wszystko, łącznie z oddaniem go konkurencji. Odzyskanie tego adresu teoretycznie jest możliwe, ale wiąże się z długą i kosztowną procedura odwoławczą poprzez Sąd Polubowny przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji.
     Niestety, często, aby uwolnić się od takiego dostawcy usług internetowych, pozostaje jedynie wybranie innego adresu. Tak musiała zrobić ostatnio jedna z elbląskich firm.
     Dlatego, aby ustrzec się przed tego rodzaju kłopotami, można i warto skorzystać z pomocy specjalistów, ale należy zwrócić uwagę, aby na formularzu rejestracyjnym w rubryce abonent wpisana została nazwa naszej firmy, a nie tej, która pomaga nam w rejestracji lub przygotowuje stronę do publikacji w internecie. Inna metoda to zwrócić się do firmy internetowej, o której wiemy, że nie uprawia takich praktyk, jak opisane powyżej i powierzyć jej wszystkie formalności związane z utrzymaniem strony w internecie.
     
wg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama