UWAGA!

Zanim kupisz dziecku zabawkę, sprawdź ją

 
Elbląg, Zanim kupisz dziecku zabawkę, sprawdź ją
fot. AD

Inspektorzy Inspekcji Handlowej w sezonie przedświątecznym, kiedy kupujemy najwięcej zabawek, przeprowadzili kontrole, podczas których zwracali uwagę na obowiązkowe oznakowanie, dołączane instrukcje, a także bezpieczeństwo materiałów, z których zostały wykonane zabawki. Na podstawie ich doświadczeń sformułowano mały poradnik, który instruuje na co zwrócić uwagę, by nie kupić bubla.

W zaprezentowanym przez UOKiK poradniku krok po kroku przedstawiono kwestie na które trzeba zwrócić uwagę, chcąc zakupić zabawkę dla dziecka, która nie spowoduje uczulenia (np. ze względu na alergenne materiały, z których uszyto maskotki) lub nie zagrozi udławieniem (np. małą częścią źle przymocowaną do zabawki).
      
       Wybierając zabawki przed świętami należy:
       Krok I. Wybierać zabawkę odpowiednią dla wieku twojego dziecka. Pomocne będą informacje na opakowaniu wskazujące, dla której grupy wiekowej jest przeznaczona, np. dla dziecka poniżej 3. roku życia. Przykładowo zabawki przeznaczone dla najmłodszych, takie jak maskotki, gryzaki, klocki, lalki, nie mogą zawierać szklanych lub porcelanowych elementów. W wyborze pomocny będzie znak CE, który musi znaleźć się na każdej zabawce i oznacza deklarację producenta, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.
       Krok II. Obejrzeć dokładnie zabawkę, szczególnie pod kątem bezpiecznego używania przez najmłodszych. Niektóre istotne cechy można sprawdzić samodzielnie. Warto upewnić się czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Mogą one znajdować się np. w kierownicy roweru, ramie wózka dla lalek. Zabawki, które można złożyć (np. krzesełka, dziecięce deski do prasowania) muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Zwróćmy uwagę czy drobne elementy nie odpadają przy lekkim naciśnięciu, ponieważ dziecko może je połknąć lub się nimi udławić.
       Krok III. Sprawdzić, czy jest dołączona instrukcja montażu lub obsługi w języku polskim. Do niektórych zabawek. np. rowerów, hulajnóg, huśtawek, zabawek funkcjonalnych, powinny być dołączone instrukcje użytkowania, a w przypadku zabawek kupowanych w stanie zdemontowanym również instrukcje montażu.
       Krok IV. Jeżeli jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciągającą się pętlę, należy sprawdzić czy nie są zbyt długie (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie.
       Krok V. Przyjęcie zwrotu nieudanego prezentu, który nie ma wad, a jedynie dziecku nie podoba się, zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy. Oczywiście, każdą zabawkę można reklamować w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady lub niezgodności z umową (tj. produkt nie posiada cech, o których zapewniał przedsiębiorca).
      
       Ponadto, jeżeli ktoś uważa, że zabawka, którą bawi się jego dziecko nie jest bezpieczna, można sprawdzić czy nie znajduje się ona w rejestrze wyrobów niezgodnych z zasadniczymi lub innymi wymaganiami na stronie UOKiK (http://publikacje.uokik.gov.pl/hermes3_pub/).
      
       Źródła: Inspekcja Handlowa, UOKiK

      
      
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • szkoda, że tak późno się za to wzięli. .. większość szajsu to chińszczyzna :-)
 • ja ostatnio jak kupilem lalke to ja dmuchalem z dwadziescia razy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gangster numer 1(2012-12-15)
 • Bo to byla lalka nie wydymka. Pomyliles z ta gumowa haha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Do Gangster(2012-12-15)
 • Na topie są zejefajne zabawki od chińczyka, kupujesz długopis czy latarkę i jak wciśniesz nie ten przycisk, zostajesz porażony prądem. Zabawa przednia. I to sprzedają 12 miesięcy w roku nie tylko przed świętami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gdzie jest PIH?(2012-12-16)
 • Moim zdaniem rodzic nie powinien bawić się w inspektowa PIH podczas zakupów. Zabawki, które są na rynku powinny spełniać wszelkie wymagania i normy a na zabawkach powinna być zamieszczona informacja dla jakiego wieku zabawka jest przeznaczona. Od sprawdzenia wszelkich zgodności są instytucje takie jak np. PIH, a jeśli taka instytucja podczas kontroli zauważa nieprawidłowości, które mogą zagrażać dziecku to dany produkt POWINIEN BYĆ NIEZWŁOCZNIE Z RYNKU ELIMINOWANY - a ponadto informacja o producencie nieuczciwym powinna być zamieszczana do wiadomości społecznej żeby zmusić tym samym takiego producenta do przestrzegania prawa. Instytucje takie jak PIH funkcjonują z naszych podatków w związku z tym mamy prawo wymagać aby pracowały dla naszego dobra. Co po takiej kontroli, po której producent otrzymuje mandat w śmiesznie niskiej kwocie? Co po takiej kontroli, której wyników (czy to na plus czy to na minus) nikt nie zna oprócz instytucji kontrolującej?? DO ROZWAŻENIA!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ewa63@gazeta.pl(2012-12-16)
Reklama