UWAGA!

Zdrowe odżywianie - wskazówki dla całej rodziny

 Zdrowe odżywianie  - wskazówki dla całej rodziny

Chcesz zdrowo się odżywiać i dbać o zdrowie swoich dzieci? Niestety, dzieci często nie chcą jeść warzyw ani zdrowej żywności. Dorośli też... Jedzenie uważane za zdrowe nie zawsze takie jest, a podczas kuchennej obróbki może też stracić swoje wartości odżywcze.

Jak więc zadbać o to, by jeść zdrowo? Oto trzy proste zasady zdrowej diety dla rodzin!

 

 1. Jedz posiłki regularnie

Zdrowy człowiek powinien spożywać regularnie 4–5 posiłków dziennie, przerwy między nimi powinny wynosić 3–4 godziny. Śniadanie należy zjeść w ciągu 1–2 godz. po wstaniu z łóżka, a kolację około 3 godz. przed snem.

 

Dietetycy zalecają spożywanie pięciu posiłków dziennie, wówczas nasz organizm będzie w świetnej kondycji przez cały dzień, metabolizm będzie działał na pełnych obrotach i nie odłoży nam się tkanka tłuszczowa.

 

2. Naturalne i zdrowe produkty

Wszelka żywność w proszku, fast food, dania gotowe i produkty z długą listą składników nie powinny pojawiać się w zdrowej diecie.

 

Zdrowa dieta to jadłospis złożony z produktów bliskich naturze, nieprzetworzonych, z krótkim składem i wiadomego pochodzenia.

 

W każdym posiłku powinniśmy wykorzystać produkty, które dostarczają nam energii, jak np. węglowodany (pieczywo, ziemniaki, kasze, makarony) i tłuszcze (masło, oleje roślinne), pełnowartościowego białka (mleko i przetwory mleczne, jajka, drób, ryby, mięso i wędliny), błonnika (ciemne pieczywo, grube kasze, ciemne makarony, brązowy ryż), witamin i składników mineralnych (warzywa i owoce).

 

Posiłki bowiem powinny być nie tylko smaczne, ale i zdrowe, by dostarczały wszystkich potrzebnych składników odżywczych, zarówno dla dzieci uczących się, osób pracujących umysłowo.

 

Jeśli chcesz przygotować zdrowe i smaczne posiłki dla całej rodziny, odwiedź stronę WorldRecipes Przepisy.

 

3. Wyrzuć cukier z diety

 

Mówi się, że cukier uzależnia... niestety to jest prawda.

 

 

Jedzenie słodyczy to problem nie tylko dzieci, ale i osób dorosłych zarówno kobiet jak i mężczyzn.

 

Słodycze zawierają cukry proste, które w zbyt dużej ilości negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Skutki mogą być opłakane: nadwaga, otyłość, cukrzyca typu II, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory.

 

 

Jeśli tylko możesz, staraj się wyeliminować cukier z diety waszej rodzinny. Jak skutecznie przestać jeść słodycze?

 

Najpierw, jesz słodycze tylko raz w tygodniu, ale nie od rana do wieczora.

 

Odkryj słodycze bez cukru. Słodkie przekąski można zastąpić owocami, a czasem także niesolonymi orzechami lub nasionami. Orzechy (zwłaszcza włoskie), migdały, nasiona słonecznika, czy dyni są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

 

Jeśli nie możesz żyć bez słodyczy, wybierz gorzką o zawartości kakao co najmniej 70%.

 

Zawiera wiele wartościowych składników, takich jak: magnez, potas i żelazo. Po drugie jest bogata w przeciwutleniacze, które pomagają w zwalczaniu infekcji, przeciwdziałają miażdżycy i chorobom nowotworowym, a także hamuje procesy starzenia.

 

Najważniejsze – robić wszystko razem jako rodzina. Nawet rezygnacja z cukru jest łatwiejsza!

 

P.S. Nie zapomnij o aktywności fizycznej. Dzięki aktywności fizycznej twoje dzieci będą rosły zdrowo, a ty będziesz miał radość i chęć do życia każdego dnia.

 

--- artykuł promocyjny ---

 


Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie