UWAGA!

Elbląg nie przyjmie uchodźców

 
Elbląg, W styczniu ubiegłego roku nad podmalborskim lotnisku wylądowali uchodźcy z Ukrainy
W styczniu ubiegłego roku nad podmalborskim lotnisku wylądowali uchodźcy z Ukrainy (fot. WS, archiwum portEl.pl)

Tylko jedna gmina w województwie warmińsko-mazurskim zadeklarowała gotowość przyjęcia uchodźców - poinformował Urząd Wojewódzki w Olsztynie. Blisko połowa samorządów w ogóle nie odpowiedziała na pytanie wojewody w tej sprawie. Władze Elbląga powiedziały „nie”.

Dzisiaj minął termin przesyłania odpowiedzi na pismo rozesłane we wrześniu przez wojewodę warmińsko-mazurskiego z prośbą o informacje na temat potencjalnej liczby uchodźców, których mogłyby przyjąć gminy. O zebranie takich danych z całego kraju prosiło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Resort zastrzegał, że chodzi o "wstępne rozeznanie" i deklaracje gmin nie są wiążące.
       Jak poinformowała rzeczniczka wojewody Edyta Wrotek odpowiedzi udzieliło 70 ze 116 gmin w regionie. - Tylko jedna z nich, gmina Olsztynek zadeklarowała możliwość przyjęcia rodziny uchodźców z dwojgiem dzieci. Pozostałe nie zgłosiły takiej gotowości - powiedziała.
       Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna zaznaczył, że była to jego osobista deklaracja i kierował się "czysto ludzkim odruchem". - Po prostu uważam, że jesteśmy zobowiązani do takiego gestu solidarności. Każda gmina, takiej wielkości jak nasza, byłaby w stanie pomóc jakiejś rodzinie, która jest pokrzywdzona przez wojnę - ocenił.
       Według rzeczniczki wojewody, trzy inne gminy zadeklarowały natomiast możliwość udostępnienia dla uchodźców w sytuacjach kryzysowych sal gimnastycznych, schronisk młodzieżowych, ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych na swoim terenie. Np. samorząd Orzysza zgłosił możliwość przyjęcia w takich miejscach 255 osób.
       W ocenie służb wojewody, powodem odmowy przyjmowania uchodźców, jaką podawały w swoich odpowiedziach gminy, był zwykle brak możliwości finansowych i organizacyjnych oraz odpowiedniego zaplecza socjalnego i lokalowego. Podkreślały one, że mają problemy z zapewnieniem lokali socjalnych i komunalnych dla rodzin będących w trudnej sytuacji, czekających od wielu lat na przydział takiego lokalu.
       Odmowy tłumaczono też brakiem możliwości zapewnienia miejsc pracy uchodźcom. Samorządy zwracały również uwagę, że nie otrzymały szczegółowych informacji dotyczących zasad przyjmowania uchodźców i finansowania tego zadania.
       Brak możliwości przyjęcia uchodźców zgłosiły m.in. gminy: Barciany, Bartoszyce, Dubeninki, Działdowo, Dźwierzuty, Elbląg, Godkowo, Grodziczno, Jedwabno, Kiwity, Kolno, Lelkowo, Lidzbark Warmiński, Miłki, Miłomłyn, Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Pieniężno, Płośnica, Stare Juchy, Susz i Szczytno.
      
       Źródło: onet.pl
      
      
red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie martw sie admin, ściągniemy sobie na własna rękę kilku uchodźców. Będziemy dalej działać z kierunkiem Kopacz a nie jakimś PISem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  25
  hehehehehe(2015-10-28)
 • Ciekawe i absurdalne jednocześnie: tam, gdzie jest największe bezrobocie chcą umieścić imigrantów. W pobliżu Warszawy są bardzo ładne nieruchomości, np Konstancin, jest tam najmniejsze bezrobocie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  3
  ibnk;ln(2015-10-28)
 • Niech Srolsztyn przyjmie uchodźców jako godny reprezentant województwa skoro i tak całą kasę garnie do siebie
 • No właśnie i niech ich zatrudnią na kanarów do tramwajów
 • Nie przyjmą, bo na tych terenach są sami byli uchodźcy, lub ich dzieci z terenów Polski kresowej i całego kraju. Tacy są najgorsi, podobnie jak teraz w Szwecji głównymi przeciwnikami są ci którzy 20 kilka lat jako polityczni przybyli do tego kraju. Boją się że zostaną zdominowani.
 • A co na to kościoły i piękne plebanie ? Przecież " Pierwszy" ( Franciszek ) wydał polecenie. Niesubordynacja ?
 • I bardzo dobrze, ze nie bedzie tego robactwa w moim miescie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  9
  Kazik.2000(2015-10-28)
 • Mówisz Kazik, że taki jeden pasożyt, jak Ty wystarczy we wsi ?
 • i po co było to pajacowanie korwinków?
 • i dobrze, jak jakis POlszewik chce przyjac do polski uchodzcow to pod warunkiem ze do swojego wlasnego mieszkania i sam bedzie na niego lozyc ze swojej pensji. Polakow okradzionych przez niemcy nie stac na utrzymywanie jakis muzulmanskich brudasow z wysokim ryzykiem samowysadzenia lub obciecia lba swojemu panu ktory go do domu swego przyjmie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  3
  turban(2015-10-28)
 • Jak jesteście zainteresowani przyjęciem uchodźców, to zgłoście to samorządowcom, że ich chcecie, że będziecie za nich odpowiedzialni, że będziecie ich wdrażać do życia społecznego, i jak coś się stanie, to będziecie za nich odpowiadać. Jak będą to ukryci isis, to będzie na waszych sumieniach zło. które uczynili. Jeśli was stać na ten gest, to napiszcie pismo do samorządowców. Nikt, absolutnie, nikt wam tego nie zabrania uczynić.
 • cd. .. ale przyjmijcie ich do własnych domów, do własnych pokoi jak was na to stać! I nie zwalajcie winy na papieża, bo jeśli politycy, tacy jak Po i Razem ich chcą, to niech sobie po jednym przyjmą dla przykładu. Wiele kościołów wzięło uchodźców, a ci zwiali do Niemiec. A ile polityków pro-uchodźców uczyniło to samo??? Ilu na własny domowy koszt przygotowało mieszkania??? Papież też przyjął rodziny, a Wy pro-uchodźcy??? co, szczęki opadły? Więc wara od kościoła! Kopacz wzięła którego? hmmm. .. .
Reklama