UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg wśród najzdrowszych miast w Polsce

 
Elbląg, Elbląg wśród najzdrowszych miast w Polsce
(fot. Michał Skroboszewski)

 Tak przynajmniej twierdzą autorzy „Rankingu Zdrowia Polski”, jaki dzisiaj opublikował „Dziennik Gazeta Prawna”. Elbląg zajął trzecie miejsce wśród miast, wspólnie z Lublinem. Wyprzedziły nas Kraków i Białystok. Skąd takie wysokie miejsce w rankingu?

Ranking Zdrowia Polski redakcja „Dziennika Gazety Prawnej” przygotowała po raz czwarty. Po raz pierwszy Elbląg jest w nim tak wysoko. Nasze miasto uzyskało w trzech kategoriach branych pod uwagę w sumie 296 punktów, co dało trzecie miejsce wspólnie z Lublinem. Pierwszą lokatę zajął Białystok, drugą Kraków.
       Autorzy rankingu brali pod uwagę trzy kategorie tematyczne. W pierwszej oceniali zaplecze medyczne danego miasta, czyli to, ile ma szpitali, przychodni, poradni, a także lekarzy i pielęgniarek na tysiąc mieszkańców. Zbierali informacje o liczbie tomografów, RTG, aparatów USG i do przeprowadzania mammografii. Badali także liczbę zespołów ratowniczych oraz to, ile programów profilaktycznych prowadzi dany samorząd dla mieszkańców.
       - Zapytaliśmy też po raz pierwszy, czy szpitale z danego regionu przyłączyły się do pakietu onkologicznego i jaki mają wyniki finansowy. W tym roku dodaliśmy w tej kategorii dwa pytania: czy samorząd dofinansowuje walkę ze smogiem oraz formy aktywności fizycznej mieszkańców – wyjaśniają autorzy rankingu. W tej kategorii Elbląg na 130 punktów otrzymał 93 (dla porównania Białystok – 99, Kraków – 108, Lublin – 89, Warszawa – 114) – wyjaśnia redakcja.
       W drugiej kategorii oceniano zdrowie mieszkańców danego miasta, do czego służyły dane dotyczące długości życia, umieralności noworodków na tysiąc mieszkańców, odsetka zgonów na choroby układu krążenia, raka, czy choroby układu oddechowego. W tej kategorii Elbląg zdobył 122 na 162 punkty (dla porównania: Białystok – 133, Kraków – 126, Lublin – 144, Warszawa – 133).
       W ostatniej kategorii porównywano dostępność badań, czyli przede wszystkim czas oczekiwania na wizytę np. u pediatry, kardiologa, neurologa, stomatologa czy onkologa. A także długość oczekiwania w kolejce na niektóre z zabiegów czy operacji. Brany był również pod uwagę czas oczekiwania na przyjęcie do zakładu opiekuńczo-leczniczego dla osób starszych. W tej kategorii Elbląg otrzymał 81 na 122 punkty (dla porównania Białystok – 80, Kraków – 67, Lublin – 63, Warszawa – 44).
       - Dzisiaj wiceprezydent Jacek Boruszka i pracownik referatu zdrowia pojechali do Gdyni na uroczystość odbioru nagrody za trzecie miejsce w rankingu – dowiedzieliśmy się od Łukasza Mierzejewskiego. - Dane do rankingu przekazywaliśmy redakcji „Dziennika Gazety Prawnej” jakiś czas temu, była to ankieta, w której trzeba było wypisać wiele szczegółowych danych.
       Jakie informacje podał elbląski samorząd? - Podamy je, jak tylko osoba z referatu zdrowia, która je przygotowywała, wróci z Gdyni – dodał Łukasz Mierzejewski.
      
       Aktualizacja z piątku. Jak poinformował nas Urząd Miejski, dane, które zaważyły o wysokim miejscu Elbląga, to m.in. liczba łóżek szpitalnych (100,6 na 10 tys. mieszkańców), liczba przychodni z kontraktem NFZ - 23, liczba przychodni specjalistycznych z kontraktem NFZ – 60 oraz liczba lekarzy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców – dziewięciu. 
      
       Więcej na temat rankingu w Dzienniku Gazecie Prawnej
      
      
oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama