UWAGA!

Elblążanie dbają o grób pradziadków Angeli Merkel

 Elbląg, Elblążanie dbają o grób pradziadków Angeli Merkel
fot. AD

Na Dzień Wszystkich Świętych służby miejskie uporządkowały dawny cmentarz ewangelicki w Elblągu, na którym spoczywają Emma i Emil Drange, pradziadkowie kanclerz Niemiec Angeli Merkel - poinformował elbląski magistrat.

W przeddzień święta pracownicy Zieleni Miejskiej wysprzątali teren pochodzącego z początku XX wieku cmentarza ewangelickiego przy ul. Sadowej w Elblągu; zasadzili chryzantemy i zagrabili liście. Zadbano również o świeże kwiaty i znicze przy nielicznych zachowanych nagrobkach przedwojennych mieszkańców Elbląga, w tym Emmy i Emila Drange, pradziadków kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
       - To miejsce jest w pewien sposób symboliczne dla historii naszego miasta, więc zależy nam, żeby wyglądało naprawdę godnie - powiedział Kamil Czyżak z biura prasowego elbląskiego ratusza. Jak dodał, co roku 1 listopada na stary cmentarz przychodzi wielu elblążan, żeby złożyć kwiaty i zapalić znicze.
       Zdewastowaną po wojnie nekropolię odrestaurowano, z zachowanych płyt nagrobnych utworzono w 2000 r. lapidarium. Wśród wyeksponowanych pomników jest nagrobek małżeństwa Drange, pradziadków po kądzieli Angeli Merkel.
       Zmarły w 1913 r. Emil Drange był sekretarzem miasta, urzędnikiem średniego szczebla w elbląskim magistracie oraz właścicielem zachowanej do dzisiaj, neoklasycystycznej kamienicy naprzeciw dworca, nazywanej Domem Kataryniarza. Jego żona Emma z domu Wachs zmarła w 1935 r.
       W Elblągu urodziła się ich córka Gertruda, która po mężu przyjęła nazwisko Jentzsch. Małżeństwo miało, urodzoną w Gdańsku, córkę Herlind. Na trzy lata przed wybuchem wojny rodzina przeprowadziła się do Hamburga. Herlind wyszła za mąż za pastora Horsta Kasnera. Najstarsza z trojga ich dzieci, urodzona w 1954 r. Angela Dorota Kasner - po mężu Merkel - została w 2005 r. kanclerzem Niemiec.
       Elbląskie korzenie Angeli Merkel zbadał i nagłośnił przed kilku laty miejscowy historyk Lech Słodownik. Współpracował przy tym z niemieckim naukowcem dr Klausem Hinzem i przedwojennymi mieszkańcami Elbląga, skupionymi w Zrzeszeniu Truso w Niemczech.
       - Wszystkie fakty dotyczące rodziny pani kanclerz zostały potwierdzone podczas poszukiwań w archiwach i dokumentach urzędów stanu cywilnego w Elblągu i Gdańsku - powiedział Lech Słodownik.
      
wp.pl

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • ale wazelina może zaprośmy naszych przyjaciół Niemców do Polski niech zajmą nasze tereny i tu zamieszkają nigdy z Ruskimi i Niemcami historycznie nie było nam po drodze!
  • A gdzie Komnick i Sichau spoczywają, oni już się nie liczą?
  • A kto to jest Sichau?
  • Komnick też leży na Sadowej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    wielbiciel Elbinga(2011-11-01)
  • Tylko, że ta zabytkowa nekropolia wciąż jest w opłakanym stanie. Płot się wali na chodnik od ul. Bema. JakUM zadbał o ten cmentarz, skoro nie sprzątnięte, zasypane liśćmi. Widziałem wczoraj. A skoro przodkowie Angeli Merkel tu spoczywają, może zaprosić Angelę do Elbinga, niech sypnie euro-skami do kasy miasta.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Wstyd dla UM ELBLĄG(2011-11-01)
  • Teraz to są nasze tereny, ale przed wojną tak nie było. Pamiętać trzeba o wszystkich zmarłych, bez względu na to czy byli to Prusacy czy nasi "przyjaciele" rosjanie, którzy w 45 zrównali Elbląg z ziemią. Skoro zachował się tak stary cmentarz to trzeba o niego dbać. .. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    Ploterek(2011-11-01)
  • no to zadbaj też o grób Hitlera
  • Bardzo chętnie!
  • Ale dobre parę lat temu poprzednie władze tolerowały przez długi czas pijackie imprezy na niemieckich grobach ewangelickiego cmentarza na rogu Sadowej i Bema. Gdyby nie zdecydowane interwencje okolicznych mieszkańców w konsulacie Niemiec, Tow. Mniejszości Niemieckiej, i u opornych urzedników Słoniny, którzy nie zauwazali problemu być może do dziś klienci sklepu naprzeciwko mieliby tam swoja zaciszną metę.
  • puk puk w baniaczek porządek jest tam już co najmniej od pięciu lat niezorientowany komentarzyno
  • To jest plagiat! WP podała pierwsza ten artykół w identycznej formie. Wstyd dla portel!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Król Maciuś I(2011-11-01)
  • Bo Elbląg to w większości rodziny naszych wyzwolicieli ze wschodu, Oni szli w pierod a za nimi ich rodziny. i tzw Boże podszewki dla których tu był raj. Stąd mamy tyle patologii i patałajstwa w Elblągu
Reklama