UWAGA!

Era zmienia właściciela

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna jeden z największych operatorów komórkowych - Polska Telefonia Cyfrowa (sieć Era i Heyah) trafi w całości w niemieckie ręce koncernu telekomunikacyjnego Deutsche Telekom. Nowy właściciel zapowiada zmianę nazwy sieci „Era” na sieć „T”.

Według źródeł w niemieckiej spółce, na które powołuje się „Spiegel”, rozmowy z francuskim koncernem Vivendi na temat przejęcia PTC dobiegają końca. „Tym samym dla koncernu (Deutsche Telekom - PAP) kończy się ponad dziesięcioletnia prawnicza odyseja” - napisał tygodnik. Jak dodaje, porozumienie przewiduje, że Telekom zapłaci za resztę udziałów w PTC ponad miliard euro. Zaplanowano zmianę marki polskiej spółki na używaną przez niemiecki koncern markę „T”.
       „Spiegel” przypomina, że w przeszłości Telekom nabył około 49 proc. udziałów w polskim przedsiębiorstwie. Druga część firmy trafiła do Vivendi. Jednak ta warta miliardy transakcja stała się przyczyną sporu i rozwiązania szukano przed sądami. Pod koniec grudnia miało dojść do kolejnego spotkania w sądzie, co obecnie okazuje się niepotrzebne.
       Spór między Deutsche Telekom a Vivendi trwał od 1999 roku, kiedy to polski Elektrim utworzył spółkę z Vivendi i - wbrew woli swojego wspólnika w Polskiej Telefonii Cyfrowej, czyli Deutsche Telekom - wniósł do niej posiadane udziały. Niemiecki koncern oprotestował przeniesienie akcji. W 2004 r. transakcję zakwestionował trybunał arbitrażowy. Uznał, że Elektrim naruszył umowę wspólników i nakazał spółce przywrócenie poprzedniego stanu. Po ogłoszeniu wyroku Elektrim odsprzedał Deutsche Telekom 48 procent akcji PTC.
       Vivendi zakwestionował przejęcie pakietu 48 proc. akcji PTC najpierw przez Elektrim, a potem przez Deutsche Telekom od Elektrimu. W wyniku tego przejęcia udział Deutsche Telekom w PTC zwiększył się do 97 procent.
       W sierpniu 2006 roku Vivendi i Vivendi Telecom International (VTI) zgłosiły się do polskiego rządu z prośbą o arbitraż w sporze pomiędzy firmami, na podstawie traktatu z lutego 1989 roku pomiędzy Francją i Polską, który dotyczy wzajemnej ochrony inwestycji.
       W styczniu 2008 roku obie firmy złożyły pozew przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Oskarżyły Polskę, że nie chroniła prawnie ich inwestycji - udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej, których Vivendi zostało pozbawione. Ich zdaniem Polska naruszyła umowę polsko-francuską umowę z 1989 roku.
      
źródło: Dziennik Gazeta Prawna, oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • No to zamiast Tak Tak będzie Ja Ja ?
 • Grubo. Tytuł brzmi groźnie. Cóż, Francuzi z Niemcami biją się o polską korporacyjkę, "jutro" zamiast nich pojawią się chińczycy (chyba że rzeczywiście ich gospodarka zaraz pęknie jak balon, co też jest prawdopodobne), tymczasem my, jak zawsze, tutaj się nic nie zmieni - narzekanko. .. ; ) zaraz pewnie coś poleci w stylu jak to prezydent nic nie zrobił; ) (obojętnie który). PS. a a'propos wyborów -hehe- właśnie doszedłem do wniosku dlaczego warto głosować na Nowaczyka (znowu mniejsze zło, z braku maku. .na bezrybiu, itd. .). Przynajmniej ten goś potrafi odebrać SMSa; ), tudzież z racji wieku zapewne potrafi zajarzyć co to gógle i inne fejsbóki, skoro ma profil na jutjubie; ) - znaczy człowiek współczesny, nie z poprzedniej epoki (przy czym nie wierzę, że byłby specjalnie uczciwszy od panującego obecnie włodarza - po prostu rozumie problemy i zjawiska, których ten obecny już nie. A weź się postaw prezowi i wytłumacz, że lepiej jest założyć profil miasta tu i tam, a tam nie, albo zrobić promocję czy jakąś dziwną akcję, która byłemu kierownictwu (z reguły wiek emerytalny) wydaje się jakąś bezużyteczną abstrakcją. Fakty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wybiórca(2010-11-29)
 • jak tylko skończy się moja umowa w Erą, to natychmiast uciekam do innej sieci. Ja tak jak Wanda- nie lubię Niemca!
 • A niedługo PLUS GSM, zostanie sprzedany czeskiemu operatorowi 'vodafone'
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  To sé né vráti...(2010-11-30)
 • jestem 13 lat w Erze i jestem zadowolony. .. ..
 • Niech ktoś napisze czy muszę kontynuować umowę z nowym właścicielem. Czy też powinienem ją od nowa podpisać. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bezprawnik(2010-12-01)
 • ludzie blagam -- apeluje do wszystkich ktorym los miasta i mieszkancow nie jest obojetny!!!! n i e s l o n i n i e !!!!! dosc komuny na co dzien !!! chcemy pracy !!! chcemy zyc godnie !!!! dosc korupcji!!!!! wybudowal kolesiom port !!! wywalil forse na modrzewine !!!! oddal kolesiom za darmo gore chrobrego !!! polikwidowal zaklady pracy!!!! ile jeszcze wielkich zaslug ma ten stary???? ma plan i wizje zrobic z nas wiochmenow!!! zadluzyl miasto--wyczyscil nasza wspolna kase -- jestesmy na minusie --teraz ma plan wyprowadzic reszte unijnej kasy na swe pozalowania godne wizje !!!!--- jak dlugo dacie sie tak okradac ludzie !!!??? l u d z i e r a t u j m y t o m i a s t o !!! !! jeszcze jest szansa. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  SMUTNYSUM(2010-12-01)
 • bezprawnik-umowe w opisanym przypadku mozesz zerwac bez konsekwencji dla ciebie, podobnie gdy nie akceptujesz nowego cennika operatora. Problem moze byc, gdy telefon masz kupiony w promocji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  poprawnik(2010-12-01)
 • Ja nie widze roznicy, jestem w Erze i na razie nie zmieniam operatora.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kwiatruszek123(2010-12-02)
 • w e leclercu w salonie pracuje jakas typowa blondyna. .. nie potrafi klientowi wytlumaczyc nawet ofert hahaha zalll
 • Do SMUTNYSUM polecam Ci chłopczyku psychiatre. Chorobe można wyleczyć!!!Ale Twoja rodzina musi sie wstydzić za Ciebie. .. .zal
 • To ze Ere wziela spolka niemiecka nie mam nic przeciwko temu ale dlaczego nie moge wysylac sms-ow tego nie rozumie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kwiatuszek123(2010-12-12)
Reklama