UWAGA!

F-16 z Malborka przechwyciły rosyjski samolot

 
Elbląg, Holenderski F-16 podczas startu na lotnisku w Królewie Malborskim
Holenderski F-16 podczas startu na lotnisku w Królewie Malborskim (fot. Witold Sadowski)

Dwa holenderskie myśliwce F-16 patrolujące w ramach zadań NATO przestrzeń nad krajami bałtyckimi przechwyciły rosyjski samolot transportowy Ił-20, który próbował wlecieć nad Litwę i Estonię. Holendrzy, którzy wystartowali z bazy w Malborku, intruza przegonili i Rosjanie odlecieli w kierunku Kaliningradu - informuje tvn24.

Holenderskie ministerstwo obrony poinformowało w czwartkowym komunikacie, że Ił-20 leciał w międzynarodowej przestrzeni lotniczej, ale dwa razy próbował przekroczyć powietrzną granicę i wlecieć nad terytorium morskie krajów bałtyckich.Sygnał do przejęcia samolotu nie nawiązującego kontaktu radiowego z wieżami kontroli lotów w regionie dostali Holendrzy stacjonujący w bazie w Malborku. Piloci byli w powietrzu po paru chwilach i w porę przegonili intruza. Po drugiej próbie wejścia w przestrzeń powietrzną krajów bałtyckich rosyjski samolot kontynuował lot w kierunku Kaliningradu.
       Holenderskie MON podało w komunikacie, że była to pierwsza misja pilotów z tego kraju od 3 września, gdy do Polski przybyła kolejna zmiana w ramach natowskiej misji ochrony powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii.
       Państwa NATO w tym roku odnotowały incydenty związane z aktywnością rosyjskich samolotów wojskowych już ponad 100 razy, a statystyka wciąż rośnie. Dwa tygodnie temu Norwegowie poderwali swoje F-16, by przejąć eskadrę czterech bombowców na północnych krańcach Skandynawii. Litwa, Łotwa i Estonia to kraje, których przestrzeń powietrzna jest stale zagrożona obecnością rosyjskiego lotnictwa. Te trzy kraje nie są w stanie same zadbać o obronę granic i są zdane na lotnictwo NATO, które pełni w regionie rotacyjne zadania związane ze zobowiązaniami sojuszniczymi.
       Piloci i holenderska obsługa samolotów stacjonuje na lotnisku w Królewie Malborskim, ale wielu Holendrów można spotkać też w Elblągu, mieszkają w jednym z elbląskich hoteli.
      
       Źródło: TVN24
      
      
oprac. red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama