UWAGA!

F-35 wylądowały w Malborku

 Elbląg, F-35 w powietrzu
F-35 w powietrzu (fot. Wikipedia, MSgt John Nimmo Sr.)

W piątek, jak informuje Zespół Badań i Analiz Militarnych, w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku wylądowały wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II należące do Sił Powietrznych Królestwa Niderlandów. To pierwsza tak długa misja z wykorzystaniem tego typu samolotów na terenie Polski.

- Przygotowania do przyjęcia sił niderlandzkich trwały od dłuższego czasu, m.in. na terenie lotniska zbudowano nowe, lekkie, hangary przeznaczone do obsługi F-35A – informuje portal Zespół Badań i Analiz Militarnych.

W Malborku w piątek, 27 stycznia, wylądowało osiem samolotów w ramach misji Baltic Air Policing. - Cztery będą wykorzystywane operacyjnie, a pozostała czwórka pełnić zadania szkolno-treningowe. Siły niderlandzkie mają operować z Malborka przez okres dwóch miesięcy, kiedy zostaną zastąpione przez kontyngent z innego europejskiego państwa NATO – informują dziennikarze ZBiAM.

F-35 A to następca myśliwców F-16. Jak informuje Wikipedia, jest zdolny do wykonywania misji bliskiego wsparcia, bombardowań i typowo myśliwskich zadań walki powietrznej. Projekt samolotu jest finansowany wspólnie przez rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych krajów zainteresowanych zakupem tej maszyny.

 

Więcej na ten temat na stronie ZBiAM


Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama