UWAGA!

Górnicy zakończyli protest

 
Elbląg, Górnicy protestowali do środowego wieczora
Górnicy protestowali do środowego wieczora (fot. Wojciech Andrearczyk, portalbraniewo.pl)

Górnicy protestujący na torach w Braniewie zakończyli akcję. Ustąpili po deklaracji premier Ewy Kopacz, która zapewniła, że Sejm zajmie się w piątek ich postulatami. Chodzi m.in. o ograniczenie kupna węgla kamiennego z Rosji.

Według górników decyzja o zakończeniu protestu jest reakcją na zapowiedź przyspieszenia prac nad projektami ustaw dotyczących handlu węglem, o co zwróciła się w środę do Sejmu Ewa Kopacz. Premier zleciła przygotowanie informacji o aktualnej sytuacji w górnictwie węgla kamiennego i raportu na temat działań podjętych przez rząd i zarząd Kompanii Węglowej od maja do września 2014 r. Zwróciła się też do Sejmu z prośbą o przyspieszenie prac nad ustawami zakładającymi wprowadzenie koncesji na handel węglem.
       Informację o tym górnicy otrzymali z rąk wicewojewody warmińsko-mazurskiej. Po kilkunastominutowych konsultacjach podjęli decyzję, że kończą akcję i rozchodzą się do domów. Zapewnili jednak, że przyjadą do Warszawy 1 października na expose premier Kopacz i jak zapowiedzieli albo wręczą nowej premier różę, albo samą łodygę z kolcami.
       Górnicy protestowali w środę od godziny 4:30. Nad ranem zablokowali pociąg z rosyjskim węglem na przejściu granicznym w Braniewie-Mamonowie. Skierowali petycję do Ewy Kopacz, którą odczytał w Braniewie wojewodzie warmińsko-mazurskiemu Marianowi Podziewskiemu szef górniczej Solidarności Dominik Kolorz.
       "My, górnicy śląskich kopalń protestujący przy węźle kolejowym w Braniewie, żądamy podjęcia zdecydowanych działań w sprawie ograniczenia nieuczciwego importu węgla kamiennego z Federacji Rosyjskiej do naszego kraju. Przedstawiciele rządu RP (...), wielokrotnie obiecywali nam wdrożenie instrumentów pozwalających powstrzymać ten proceder rujnujący polskie górnictwo i zabierający nasze miejsca pracy" - napisali protestujący.
      
       Źródło: tvn24.pl
      
red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A ja żądam likwidacji przywilejów górników za które płaci reszta społeczeństwa. Ale kto da sobie koryto od ryja oderwać. ..
 • Możecie całkowicie wstrzymać kupno węgla z Rosji a polskiego i tak nikt nie kupi jest drogi a ludzi nie stać na jego kupno żeby nasi górnicy dostali podwyżke bo za podwyżki dla górników płaca nabywcy węgla nie możecie zakazać kupna węgla w Rosji to wolny rynek i konkurencja dla naszych górników to proste ja konstrukcja cepów każdy kupje tam gdzie jest taniej w przeciwnym wypadku ludzie będą palić w zimie oponami to jest nasza plityka rządu gaz oddaje Ukrainie za darmo a my Polacy płacimy za rachunki chorędalne sumy wszędzie pokazujemy swój gest jakbyśmy byli mocarstwem ale za wszystko płaca zwykli ludzie
 • Nasi szanowni górnicy mówią bzdury jakiego nieuczciwego importu węgla po prostu kupujemy tam gdzie taniej skończyły się czasy kiedy Gierek głaskał was po plecach i dawał czego dusza zapragnie 800zł tona wegla chyba wam się w głowach poprzewracało jakiego emeryta stać na to a wy cały czas podnosicie cene że by dostać więcej na wypłatę ludzkim kosztem Polakowi nie opłaci się kupować waszego węgla bo cena jest taka że taniej już wyjdzie na gaz a wam wciąż mało ruski wegiel jest tani i ludzie będą kupować go a nie wasz o połowę droższy następnym razem jak wejdziecie na tory to sami ludzie zrobią z wami porządek, idzie zima i każdy chce się zaopatrzyć w opał szalone kopidoły
 • Górnicy nie handlują węglem. Oni go tylko wydobywają. Reszta to sprawa pośredników.
 • Uważajcie żebyśmy my nie zablokowali wam wejscia do kopalni jak nie rentowna to zamknąć a nie zmuszać ludzi na chama żeby kupowali coraz droższy węgiel
 • a podobno w polsce jest wolny rynek. .. nikt nie bedzie klientom mówił jaki i za ile mają kupić towar. ..
 • W 2007r. miał / odpad węglowy / kosztował 250 zł, a od 2011r. 550 zł. , wzrost o 300 zł. Solidarność panowie górnicy to dotyczy całego społeczeństwa a nie tylko Was. Kupuję tam gdzie jest taniej.
 • Znaczy, że co ? Wprowadzą ustawę, że miasta będa musiały się opalać polskim węglem ? Ograniczą import - żeby polski węgiel szedł - bo nie będzie wyjścia. I spodziewają się, że węgiel stanieje ? Bo mi się wydaje, że dopiero wtedy będa mogli sobie cenę ustalić. .. Ludzie - to nie ruska mafia zarabia na węglu tylko polska na to wychodzi. Zróbcie cenę taką jak za ruski to i hałdy wam znikną. .. Węgiel leży - sprzedać trzeba za tyle, żeby na 13 i 14 pensje wystarczyło i nagrody dla zarządów i darmozjadów związkowych też coś musi być. A widać jakby nie kalkulował - po normalnej cenie sprzedać nie można bo nie nażre się za to cała ta hałastra. Trzeba kogoś z jajami żeby z tym porządek zrobił. Ale co ? wbory za pasem, a to kupa luda - pójdą za tym kto coś da. To i pewnie dadzą. Jak to zwykle bywa - oni będą kiełbasę i szynkę żreć a my kaszankę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  ~Jadzia(2014-09-25)
 • a co z miejscami pracy przy obsłudze węgla kamiennego z rosji. Prawdziwym problemem odnośnie wegla kamiennego wydobywanego na śląsku są spółki i holdingi węglowe a w szczególności wieloosobowe zarządy, którym nie wystarczają pensje na poziomie kilku tys. zł. , no i oczywiście nasi kochani politycy, którzy wprowadzają polityke odnawialnych zrodel energii wg. norm UE. Sprzedaz węgla kieruje się gosp. rynkowa - dlaczego ma płacic więcej jeśli może mniej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  jhghjghj(2014-09-25)
 • A z czego oni na tym zdjęciu się tak cieszą? Z tego, że przez tych matołków co niektórzy mogą wcale nie kupić węgla na zimę bo ich nie będzie stać? Z tego, że zniszczą miejsca pracy w regionie, gdzie i tak bezrobocie jest potężne? Z tego, że narobili sobie kilkanaście central związkowych i teraz muszą wszystkim "biurkowym" płacić pensje? I tak pytania można zadawać w nieskończoność. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  parach(2014-09-25)
 • Miasto piszących bzdury -komentarze tutaj poniżej.
 • Skończyły się czasy panowie kopidoły kiedy kasa sama pchała się w ręce a marynarka od munduru pruła się od przypinanych medali teraz czas na pracę tak samo jest z energią elektryczną masy darmozjadów którzy doją z nas pieniądze z nieprzysługujących podwyżek tak samo z wodą i śmieciami czas wziąść się i za nich my sortujemy im śmieci za darmo i jeszcze dopłacamy a on i liczą tylko pieniądze to klany nierobów z dawnej epoki którzy żerują na narodzie można tu mnozyć przykłady gdyby piekarz podniósł cenę chleba dwukrotnie bo chce więcej zarabiać to wtedy panowie górnicy podnieśli by larum nie tędy droga szukajcie oszczędności i zwolnijcie połowę darmozjadów którzy na was żerują a kasa sam a przyjdzie obniżcie też cenę węgla bo sam się spali na hałdach kopalnianych według was zlikwidowac wszystko i wszystkich co mają niższe ceny od naszych skłepów pokasowac biedronki, kauflandy i inne markiety bo w naszych nie kupuja niestety to jest prawo rynku ten ma klijenta kto jest tańszy tak samo jest z usługami kto za usługę biuerze mniej ten ma klijentów
Reklama