UWAGA!

Ile na głowę?

 
Elbląg, W Elblągu wydaje się prawie pięć tysięcy złotych per capita, czyli "na głowę", a jeszcze inaczej na jednego mieszkańca
W Elblągu wydaje się prawie pięć tysięcy złotych per capita, czyli "na głowę", a jeszcze inaczej na jednego mieszkańca (fot. arch. AD)

Prawie pięć tysięcy złotych – tyle na jednego mieszkańca wydaje Elbląg. To wynik bliski średniej krajowej, ale nieco wyższy. Co ciekawe wśród pięciu rekordzistów, czyli tych, którzy na mieszkańca wydają więcej niż 10 tys. zł, znajduje się Krynica Morska.

Jak możemy przeczytać na stronie Serwisu Samorządowego PAP w pięciu gminach w Polsce wydatki na jednego mieszkańca, według danych z 2013 r., przekraczają 10 tys. zł. Wśród tych pięciu rekordzistów znajduje się Krynica Morska, która wydaje dokładnie 24 838,30 zł.
       Ciekawostką może być również dość wysokie miejsce gminy Tolkmicko – tam wydatki gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca to 6779,03 zł.
       Na tym tle Elbląg wypada słabiej – tu na mieszkańca wydaje się 4802,57 zł. To wynik powyżej średniej krajowej – ta wyniosła 3248,83 zł, a mediana 3036 zł. Dla porównania w Olsztynie, stolicy Warmii, według tych samych danych, wydaje się 4915,60 zł, a w województwie 4868, 83.
       Nieco mniej niż Elbląg wydaje gmina Frombork – tam na jednego mieszkańca przypada 4795,62 zł. Z kolei gmina Milejewo wydaje 4018,32 zł, a pobliska gmina Elbląg 3648,13 zł.
      
       Wszystkie dane pochodzą z bazy Głównego Urzędu Statystycznego. Szczegółowe dane dla Elbląga można znaleźć w Statystycznym Vademecum Samorządowca, a ranking miast na stronie Serwisu Samorządowego PAP.
      
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Niby w czym ta kasa 5.000 zł ? Za parkingi płacisz, za komunikacje płacisz, do spółdzielni za czynsz i przyległy teren płacisz, za rozrywkę płacisz, za leki płacisz, na służbę zdrowia płacisz, podatki na wszystko płacisz, nawet za swój pogrzeb rodzina płaci ze swoich składek. To jak to jest z tym płaceniem ? Kto na kogo płaci i ile co miesiąc ?
 • Ciekawe ile wydajemy na utrzymanie armii urzędników.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  3
  sdfghj(2015-07-20)
 • bo to chyba chodzi o to że tyle urzędnik dostaje średnio co miesiąć od utrzymującego go podatnika
 • A na co wydaje tyle pieniędzy Tolkmicko, no na co panie Burmistrzu!!!!! No chyba że na swoje imprezy
 • Nie ile wydaje na głowę tylko jaki jest koszt utrzymania miasta w przeliczeniu na mieszkańca czyli nie koniecznie im większa kwota to oznacza lepiej być może za dużo kosztów na jednego mieszkańca. Po drugie to nie jest tak że ktoś na nas wydaje to są pieniądze przedtem z nas ściągnięte. Jeśli mieszkałbym np. miejscowości turystycznej złożonej z 10 mieszkańców i gdyby na przygotowanie plaży do sezonu wydano 100 000 zł to na łebka też by było po 10 000 zł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  Porządek(2015-07-20)
 • do sprzatania pogonic z wiezienia debili niech pracuja na ulicy jak kiedys. A nie lepiej zamknac ich i urzedasy maja z glowy ich
 • chętni się dowiem, co konkretnie sklada sie na ten koszt? Prosze mnie doinfrmowac.
 • acha, no cż rozumiem
 • Lepiej byśmy razem przekonali ta cholerna mierzeję. Budujemy kanał przez mierzeję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  MIERZEJANIN i. Elblazanin dwa b(2015-07-20)
 • chyba mieszkaniec wydaje na Elbląg a nie odwrotnie!!! Poprawić proszę!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  niewierzęcoczytam!!!!(2015-07-21)
 • wszystko wskazuje na to że jako państwo nie mamy jednego biliona długu tylko 3 biliony o ile nie więcej. śpij wnuczku śpij jeszcze nie musisz wiedzieć do ilu dojdziemy.
 • A w związku z powyższym co? (się szykuje)
Reklama