UWAGA!

Jest wyrok w sprawie Elmeatu, ale prokuratura wciąż pracuje

2009-05-21
Aktualizowany 2009-05-21 12:30
Elbląg, Prezydent Elbląga poręczył kredyt na budowę Zakładów Mięsnych Elmeat bez zgody Rady Miejskiej w Elblągu
Prezydent Elbląga poręczył kredyt na budowę Zakładów Mięsnych Elmeat bez zgody Rady Miejskiej w Elblągu

Dziennik Bałtycki Polska informuje: Sąd Rejonowy w Elblągu postanowił wykreślić hipotekę wartą ponad cztery miliony złotych ustanowioną pod nieruchomości Zakładów Mięsnych Elmeat. Wyrok, który zapadł w tym tygodniu może potwierdzać, że prezydent Elbląga Henryka Słoninę nie mógł jednak ustanowić jej bez zgody Rady Miejskiej w Elblągu. Póki co jednak, ten wyrok najważniejszy jest dla ponad setki byłych pracowników upadłych Zakładów Mięsnych.

W praktyce bowiem oznacza, że bank udzielający pożyczkę pod hipotekę przestaje być pierwszy w kolejce po utopione tam swoje pieniądze. Teraz na czoło kolejki wysunęli się właśnie oni.
     – Cieszę się, bo ten wyrok oznacza, że pracownicy upadłych zakładów mięsnych jako pierwsi z listy otrzymają swoje wynagrodzenia – mówi Lech Obara, radca prawny, który występował w imieniu pracowników. – Walczyliśmy o to przez kilka lat. Poradziłem im, aby zawiązali stowarzyszenie, bo w grupie łatwiej walczyć o swoje prawa. Warto też dodać, że swoje pieniądze otrzymają też Urząd Skarbowy, ZUS czy Fundusz Świadczeń Gwarancyjnych.
     Równolegle do postanowienia sądowego w Elblągu, w Bydgoszczy wciąż toczy się postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień w Urzędzie Miejskim w Elblągu, do których miało dojść w 2003 roku. Przypomnijmy, w połowie stycznia bydgoska prokuratura rozpoczęła śledztwo na podstawie zawiadomienia Iwony Arent, posłanki Prawa i Sprawiedliwości, która złożyła doniesienie do prokuratury, ponieważ chciała, aby prokuratorzy wyjaśnili, czy prezydent Elbląga mógł bez zgody Rady Miejskiej poręczyć kredyt hipoteczny dla Zakładów Mięsnych Elmeat.
     – Wyrok elbląskiego sądu może mieć wpływ na naszą pracę, chociaż nie musi – tłumaczy Janusz Bogacz z bydgoskiej prokuratury. – My na razie przesłuchujemy świadków, nadal jednak nie wiadomo, kiedy i w jakim charakterze (świadka czy podejrzanego) przesłuchamy prezydenta Elbląga. Trudno powiedzieć, jak długo potrwa ta sprawa.
     Najbardziej, zainteresowany, czyli prezydent Henryk Słonina, o wyroku sądu nie chciał mówić.
     – Nie będzie komentarza prezydenta w tej sprawie – poinformował nas Piotr Rzepczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wowka A moim zdaniem pan prezydent, który ustanowił sobie wyjątkowo wysoką pensje mógłby dla mieszkańców coś więcej powiedzieć w tej sprawie. Nasuwa się pytanie czy ów bank wystąpi przeciwko prezydentowi o zwrot kwoty równej wcześniejszej hipotece?
 • a co to znaczy że komentarza nie będzie, we łbach sie przewracało? tu nie chodzi przecież o komentarz dot. sprawch osobistych. A jak sie nie podoba to droga wolna, po co czekać do końca kadencji? Po "sukcesach" komentrze jak najbardziej, a jak porażka to głowę w piasek najlepiej schować, mężczyźni z honorem tak nie postępują.
 • a co tu komentować. Wyrok jest wyrok. Ważne pytanie zadał natomiast Wowka. Co dalej? Czy bank wystąpi o odszkodowanie? Kto ewentualnie za nie zapłaci. Ponadto : Miasto miało działkę na Mazurskiej a teraz jej nie ma, czyli po prostu my, obywatele zostaliśmy pozbawieni majątku. Po raz kolejny przekonuję się, że Prezydent ma złych doradców.
 • niech solidaruch sie tak nie ciesza bo po odwołaniu i tak przegrają, jak zawsze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gorzałka(2009-05-21)
 • Wowka ..a moim zdaniem należy wrócić do problemu opisanego w www.portel.pl Gdzie i co robi Rada Miejska, czy jest opozycja czy koalicja?
 • proponuję aby zainteresowani zwracali się o komentarz do JE Prezydenta z powołaniem się na ustawę z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej(Dz. U. z dnia 8 października 2001 r. ). podpowiadam, że w takim przypadku istnieje prawny obowiązek odpowiedzi.
 • kruk krukowi oka nie wykole
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pis@wwp.pl(2009-05-21)
 • JE Prezydent ma prawo w d. .. pie. Dla Niego prawo to On.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2009-05-21)
 • Tak narzekacie na Slonine, a przychodza wybory i czerwoni maja 30-50% poparcia. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ArnoldUPR(2009-05-21)
 • hmmmm, kolejna tajemnica poliszynela, dlaczego Prezydent, który głosi, że jest przeciwnikiem budowania i lokalizowania marketów w mieście, tak daleko się zaangażował w całą transakcję i do tego poręczył naszym (mieszkańców) majątkiem w tak specyficznej transakcji. Ciekawe czy poręczy i będzie pomagał wszystkim mieszkańcom w bardziej przejrzystych transakcjach???? Już nie raz pisałem, że w biznesie takiego managera już dawno by usunięto z firmy i postawiono wiele zarzutów, np. działanie na szkodę firmy!!!!! Ciekawe czy w końcu ktoś zrobi porządek i może nasze miasto jeszcze będzie miało szansę rozwoju, chociaż z mojego biznesowego doświadczenia wynika, że te szanse są juz bardzo, bardzo słabe. Czy w końcu ludzie przestaną się bać, a zwłaszcza urzędnicy, którzy boją się o stratę pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sprawiedliwy(2009-05-21)
 • Ani BGŻ ani UM nie pozwolą na wykreślenie hipoteki. Za duża kasa i za duża odpowiedzialność. Jestem przekonany, że apelacja zmieni orzeczenie, a jak nie to przy takiej kasie jest i kasacji. Poczekamy kilka lat. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PISuar(2009-05-21)
 • A co z tymi co oprócz urzędu poręczyli kredyt dla banku i go spłacają ? Gdzie nabywcy z warszawki z kłykiem na czele, gdzie ich inwestycja ? Błagam nie wypłaćcie im zaległych pensji, przecież warszawka i kłyk ( celowo zmałej litery ) swoje wzieli. Podobnież były prezes wielki teraz rozpracowuje firmę kosmetyczną w Warszawie. Tam zanlazł kolejnych znowu kolejnych naiwnych i ich skubie. Ciekawe kiedy plajtną pozdrawiam
Reklama