UWAGA!

Łatwiej złapać hejtera

 
Elbląg, Łatwiej złapać hejtera
fot. arch. portEl

Jak pisze „Rzeczpospolita”, autorzy obraźliwych wpisów na forach internetowych muszą się liczyć z tym, że nie będą anonimowi. Udostępnienia danych z forów internetowych mogą żądać już nie tylko policja, prokuratura czy sąd, ale również każda osoba fizyczna i firma, które wykażą, że jest to niezbędne dla ochrony dóbr osobistych i dobrego imienia.

To orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego jest przełomowe, bo dotąd namierzenie hejterów (czyli osób publikujących w sieci obraźliwe wpisy) było często niemożliwe. Administratorzy stron internetowych twierdzili, że takich informacji mogą się domagać tylko organy państwa.
       Sprawa dotyczy wpisów na forum gazeta.pl. Generalny inspektor ochrony danych osobowych nakazał udostępnienie m.in. adresów e-mailowych i IP komputerów autorów 36 wpisów na forum gazeta.pl spółce, według której ukryci za nickami naruszyli jej dobre imię i renomę. Spółka Agora, do której należy forum gazeta.pl, odmówiła, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał Agorze rację. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z tym. Wyrok NSA oznacza zmianę dotychczasowej praktyki i umożliwia udostępnianie danych na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych.
       Sędzia prowadząca tę sprawę uzasadniła wyrok następująco: „Dane osób korzystających z Internetu podlegają ochronie, ale autorzy inwektyw działający na portalach nie mogą być bezkarni”.
       Jak radzi „Rzeczpospolita”, jeśli właściciel portalu nie chce wskazać hejtera, zainteresowany powinien zwrócić się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, a ten na drodze administracyjnej nakaże udostępnić takie dane. Właściciel portalu może jednak odwołać się od takiej decyzji do sądu administracyjnego.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Techniki "kulturalnej"wypowiedzi nauczyli mnie w Warszawie. Jest dużo w polskim języku określeń zastępczych by dosadnie nazwać tego czy owego polityka tak czy siak. Polski język jest bogaty. Toteż moge sobie zagrać na nosie ustawodawcy. Pamiętacie co chciałem mi zrobic e24? Nie udała im sie prowokacja :). Wciaz jestem na wolności i nigdy nie karany:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  6
  /Alojzy/(2013-08-23)
 • Trochę bzdura, cieszą się że zamiast policji i prokuratury może teraz zażądać ip każda osoba fizyczna i firma. Super, ale co z tym numerkiem zrobi ??? Pójdzie na policję, albo do prokuratury :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Klaus_bez_IP(2013-08-23)
 • Możesz żądać od admina adresu IP, a on Ci wystawi fakturę VAT; )
 • Hahaha, efekt już jest. Jak mało komentarzy:)
 • Rozwiązanie problemów dla hajterów :) dobreprogramy. pl/Tor-Browser-Bundle, Program, Windows, 34312.html
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Facet_z_ptakiem(2013-08-23)
 • Informacja nieprawdziwa. .. "NSA w wyroku z 21 sierpnia br. oddalił skargę GIODO. NSA wydał wyrok salomonowy – po pierwsze zgodził się z większością argumentów skarżącego inspektora – udostępnienie danych eksploatacyjnych firmie prywatnej jest zasadne i możliwe, jeśli jest to niezbędne dla realizacji uzasadnionych celów. Po drugie – nakazał podejście indywidualne do każdej sprawy, tak by była uwzględniana zasada proporcjonalności. - Oznacza to, że w każdym indywidualnym przypadku należy starannie rozważyć racje stron, i czy żądanie jest zasadne – powiedziała sędzia Irena Kamińska. A następnie przytoczyła wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 19 kwietnia 2012 roku, w którym ETS stwierdził, że przepisy prawa nie sprzeciwiają się udostępnianiu adresu IP sądowi, jeśli wyważy się interesy stron i zasadę proporcjonalności ( sygn akt C-461/10). "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  dawidosk(2013-08-23)
 • MariuszLewandowski „dzielić należy zarzut skargi, że naruszenie praw i wolności użytkowników forum portalu [...] jest szczególnie widoczne i wymowne w zakresie w jakim GIODO nakazał wydanie danych w zakresie logowania tych użytkowników z chwil innych, niż chwila opublikowania spornych wypowiedzi. Są to bowiem informacje pozostające bez związku z niniejszą sprawą i podnoszonymi przez P. zarzutami naruszenia jej praw i dóbr osobistych.” Uzasadnienie WSA. Powodem oddalenia skargi była nadgorliwość GIODO i stąd co do sprawy skargę oddalono – co do zasady wydanie danych zainteresowanemu dopuszczono. www.rp.pl podzielam opinię Rzeczypospolitej - bo ma ona renomę a numer IP nie jest danymi osobowymi z natury rzeczy stąd możesz uzyskać numer IP i ten numer podać Sądowi lub Prokuraturze co skraca postępowanie . Zasada celowości i przesłanka szybkości postępowania potwierdza wykładnie NSA .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MariuszLewandowski(2013-08-23)
 • lipa strachy na lachy
 • Na takich palantów jak wer. .. to tylko kij basebalowy
 • A dlaczego nie można tak zrobić z tymi co wydzwaniają po ludziach z telefonów z zastrzeżonymi numerami. Oni są jeszcze gorsi.
Reklama