UWAGA!

Przekop Mierzei Wiślanej: Za sześć lat rozpocznie się budowa kanału?

 
Elbląg, O przekopie Mierzei Wiślanej - póki co - tylko się mówi
O przekopie Mierzei Wiślanej - póki co - tylko się mówi (fot. arch. WS)

Dziennik Bałtycki informuje: Są szanse, że za 6 lat rozpocznie się budowa przekopu Mierzei Wiślanej, choć jeszcze w ubiegłym roku premier Donald Tusk odrzucał możliwość utworzenia kanału łączącego wody zalewu z Zatoką Gdańską. Teraz rząd radykalnie zmienia zdanie, a Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wciąga projekt na listę prac legislacyjnych rządu.

Za woltą rządu w sprawie losów Zalewu Wiślanego stać ma... zaostrzenie konfliktu na wschodzie Ukrainy. - Musimy reagować na sytuację geopolityczną. Kryzys ukraiński pokazał jasno, że musimy w większym stopniu liczyć na siebie i uniezależnić się od największego sąsiada - mówi Stanisław Lamczyk, poseł PO i członek sejmowej Komisji Infrastruktury. Za to opozycja w nagłej zmianie zdania upatruje rozpoczęcia kampanii wyborczej przez polityków rządzącej Platformy Obywatelskiej.
       - Rząd Donalda Tuska, kierując się słupkami popularności, nie raz już zmieniał zdanie o 180 stopni. To dotyczy różnych kwestii. Tak pewnie będzie i w tym temacie. Słowa Donalda Tuska przestały mieć dla mnie jakieś specjalne znaczenie. Podobnie jak krytyka wygłaszana względem przekopu - mówi Andrzej Jaworski, poseł PiS. Tymczasem rząd przystąpił już do opracowania projektu uchwały dotyczącej przekopania mierzei. Budowa ma kosztować około 880 mln zł. Wstępnie przyjmuje się, że rozpoczęcie prac nastąpi w latach 2020-2022. Ma powstać także nowy projekt wieloletniego programu budowy kanału (stary program wygasł w 2013 r.). Te dokumenty określą czas inwestycji i zapewnią finansowanie. Za to 28 sierpnia miejsce wyznaczone pod budowę kanału, okolice osady Przebrno (tzw. Nowy Świat) na Mierzei Wiślanej, odwiedzić ma Dorota Pyć, wiceminister infrastruktury i rozwoju. Na kluczowe decyzje dotyczące rozpoczęcia inwestycji mogą mieć wpływ spodziewane utrudnienia w żegludze na Zalewie Wiślanym. Te pojawiają się niemal zawsze, kiedy polsko-rosyjskie stosunki się ochładzają (tak jest obecnie z uwagi na kryzys ukraiński). Rosjanie mają na swoim terytorium Cieśninę Pilawską, jedyne wejście z Morza Bałtyckiego na podzielony między dwa państwa akwen. Żeglugę zamknęli dla polskich jednostek m.in. w 2004 r., po wejściu Polski do Unii Europejskiej (obecnie, od 2009 r. umożliwiają jedynie rejsy bander polskich i rosyjskich). - Musimy uniezależnić naszą część zalewu od woli Rosjan - mówią nam działacze PO.
       - Proszę zauważyć, że temat przekopu pojawia się przed każdymi wyborami - mówi jednak Adam Ostrowski, burmistrz Krynicy Morskiej, miasta na Mierzei Wiślanej, które w planach kanału staje się wyspą. - To jakby karta przetargowa. Rząd nie powinien się tym zajmować. To projekt bez jakichkolwiek perspektyw ekonomicznych, w dodatku groźny dla środowiska i mieszkańców Mierzei Wiślanej. Koszty rosną z roku na rok.
       Za 880 mln zł można zrobić wiele pożytecznych rzeczy dla regionu. - Ja się cieszę, bo to sukces regionu - mówi Jerzy Wcisła z elbląskiej PO, od lat promujący ideę przekopu Mierzei. - Najważniejsze, że jest wola polityczna rządu. Prace formalne są bardzo zaawansowane. Wiemy już, jak ma wyglądać przekop, gdzie ma powstać, wiemy, że nie zagraża środowisku itp. Potrzebujemy już tylko projektu budowlanego i decyzji środowiskowej, a następnie zgody Komisji Europejskiej na inwestycje w obszarze chronionym Natura 2000. By zakończyć tę część, potrzebujemy około sześciu lat. Przekop ma przyczynić się m.in. do rozwoju portu w Elblągu. Po inwestycji liczba przeładowanych towarów ma wzrosnąć do 3,5 mln ton rocznie, z obecnych 400 tys. Na polską część Zalewu Wiślanego wpływać będą mogły jednostki pod każdą banderą. Kanał ma także pomóc turystyce jachtowej na Zalewie Wiślanym.
      
       źródło: Dziennik Bałtycki
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zaraz się porzygam, mam nadzieje że przez te 6 lat nie napiszecie juz ani jednego artykułu o tym
 • Jak PO jeszcze spadną słupki poparcia to niebawem przekop rozpocznie sie zaraz po wyborach.
 • zróbcie przekop podziemny albo poprowadźcie go górą - ile można mydlić - Temat przekop czytaj idą wybory
 • Pierdu Pierdu przez te 6 lat będą kombinować jak i kto na tym zarobi bo napewno nie Elbląg. Postawią bramki na wlocie i wylocie i będzie jakiś prywaciarz kasował, a port to sprawa drugorzędna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  jedentaki(2014-08-09)
 • Co za przygłupy za 6lat a wiecie dlaczego???? bo obietnica przekopu kanału sięgnie wtedy 2 kampanie wyborcze tej zasranej platformy ratunkowej która tonie z każdym dniem won platfusy
 • przypomnijmy sobie, kto robił wodę z mózgu elblążanom i wyśmiewał PiS-owski pomysł przekopania mierzei, (nie mam na myśli tylko polityków), lecz różnego rodzaju ekspertów i dziennikarzy. dzisiaj jasno widać komu przysłużyli się i kto na braku przekopu zyskuje. i tylko pozostaje pytanie czy wyśmiewali pomysł ten wyłącznie z nienawiści do Kaczyńskich i PiS.
 • Jak zwykle przed wyborami im się odmienia. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  NowaPrawica(2014-08-09)
 • od kilkudziesięciu lat odgrzewa się tą samą kiełbasę wyborczą a gawiedź ciągle wierzy
 • Od 8 lat stoi w porcie w Kątach Rybackich w porcie pomnik " Łopaty " ufundowany przez siostrę oddziałową Szpitala Wojewódzkiego w Elblągu, obecnie Dyrektor Gelert, który nawołuje do przekopu. .. Jakby przez ten czas sama inicjatorka, Wcisła, Fall, Wojewoda, Marszałek, Prezydent, Wójt i inni co nie potrafią zarabiać, tylko marnotrawić pieniądze społeczne, wzięli się do kopania to przekop już by był. .. Jak się czyta, to nawet Unia odmówiła finansowania tego " chorego pomysłu" . Zapłacimy za przekop sami, a co najgorsze za jego utrzymanie zapłacą głównie Elblążanie. .. a nie Kaczyński ! " Elbingerer:.
 • Już widzę okręty handlowe ( do 100 m długości) jak ścigają się do 4 pod względem wielkości portu IV RP. Dlatego za w czasu proponuje przekop nazwać imieniem męża opatrznościowego, Prezydenta 1000 lecia, Lecha kACZYŃSKIEGO. To tu w Elblągu wszystko się zaczęło. .. " zakanalaki" podpieprzyły późniejszemu Janowi Pawłowi II kajak, dlatego nie mógł kontynuować spływu w kierunku Mierzei Wiślanej. .. Dzisiaj dla JP II spełnijmy Jego życzenie. ..
 • Do ostatniego zapewne platfusa a jak idioto pływają statki do Szczecina? i jest tam port morski kaczyniak mały ale jakby ci kopa zasadził to leciałbyś jak ruski spadochron
 • Za te 880mln to lepiej zróbcie drogi dojazdowe na mierzeje żeby korków nie było plus wyremontowac całą drogę od Mikoszewa do Krynicy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  Szymek86(2014-08-09)
Reklama