UWAGA!

Rząd chce przybliżyć Elbląg do Bałtyku

 
Elbląg, Do portu dzięki przekopaniu Mierzei mogłyby wpływać statki o długości do 100 m i zanurzeniu do 4 m
Do portu dzięki przekopaniu Mierzei mogłyby wpływać statki o długości do 100 m i zanurzeniu do 4 m (fot. WS, archiwum portEl.pl)

To tytuł, który otwiera dzisiejsze wydanie "Pulsu Biznesu". Dziennikarze poświęcili Elblągowi dwie strony, pisząc między innymi o tym, że "koncepcja przekopania kanału przez Mierzeję Wiślaną, do niedawna zbierająca kurz w ministerialnej szufladzie, ma coraz większe szanse na realizację. Projekt uchwały, przygotowany przez resort infrastruktury, pozwoli zarezerwować fundusze na inwestycję, szacowaną na blisko 880 milionów złotych. Dzięki niej Elbląg odciąży trójmiejskie porty, a Polska zwielokrotni potencjał przeładunkowy" - pisze gazeta.

"Pomysł połączenia Zatoki Gdańskiej z Zalewem Wiślanym w 2006 roku przedstawił Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Do realizacji od lat namawiają także władze Elbląga, który mógłby sporo zyskać - stałby się oknem na świat i odciążył coraz bardziej załadowane porty trójmiejskie" - pisze Katarzyna Kapczyńska, dziennikarka "Pulsu Biznesu. - "Rząd Platformy Obywatelskiej przez lata analizował pomysł, ale bez entuzjazmu. Ostatnio coś się jednak zmieniło. W rządowym Biuletynie Informacji Publicznej pojawiła się informacja o trwających w resorcie infrastruktury pracach nad projektem uchwały dotyczącej planowanej budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Chodzi o budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną przekopanie kanału wodnego od ujścia Zatoki Elbląskiej oraz pogłębienie i regulację rzeki Elbląg. Dzięki temu do portu w mieście mogłyby wpływać stumetrowe statki o zanurzeniu do 4 m. Uchwała umożliwi zarezerwowanie w budżecie funduszy na realizację kosztownej inwestycji".
       - Projekt będzie finansowany z budżetu państwa w ramach programu wieloletniego. Nie zakłada dofinansowania z funduszy Unii Europejskich. Szacunkowa wartość to 878,24 mln zł w całym okresie realizacji, przewidzianym na lata 2015-22" - informuje w artykule biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
      
       Źródło: Puls Biznesu
      
oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama