UWAGA!

Wojewoda na tropie pomnika i czołgu

Czy z Elbląga będzie musiał zniknąć czołg T-34 stojący przy ul. Armii Krajowej i pomnik Armii Czerwonej przy ul. Agrykola? Są one na liście pomników związanych z gloryfikacją komunizmu, którą sporządził olsztyński IPN. Sprawę bada wojewoda warmińsko-mazurski – informuje onet.pl

Wojewoda warmińsko-mazurski ma w tym tygodniu zwrócić się do wszystkich samorządów lokalnych w regionie o przekazanie listy pomników na ich terenie, które podlegają tak zwanej ustawie dekomunizacyjnej oraz oszacowanie kosztów ich rozbiórki.
       Wstępna lista pomników, jak wskazuje Bożena Ulewicz, rzecznik prasowy wojewody, została opracowana w 2016 roku (było na niej 11 obiektów w całym województwie), ale okazało się, że jest rozbieżna z listą przygotowaną przez olsztyńską delegaturę IPN. Pracownicy Instytutu na swojej liście ujęli m.in. czołg T-34, stojący przy ul. Armii Krajowej (zobacz film z 1976 roku z odsłonięcia pomnika, który prezentujemy obok) oraz tzw. pomnik wdzięczności Armii Czerwonej, znajdujący się przy ul. Agrykola, przy cmentarzu żołnierzy radzieckich.

  Elbląg, Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej stoi przy cmentarzu przy ul. Agrykola
Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej stoi przy cmentarzu przy ul. Agrykola (fot. Witold Sadowski, arch. portEl)


       Jak powiedział Onetowi.pl dr Paweł Warot z delegatury w IPN Olsztynie, lokalne samorządy mogą zwrócić się do Instytutu o opinię, gdyby miały wątpliwości, czy któryś z pomników na ich terenie podlega tzw. ustawie dekomunizacyjnej.
       Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną pomniki upamiętniające komunizm czy inny ustrój totalitarny miały zniknąć do 21 października 2018 roku. Jednak posłowie znowelizowali ten przepis, przyspieszając termin rozbiórki do 31 marca.
       Czy elbląski samorząd będzie musiał rozebrać pomnik przy ul. Agrykola i zlikwidować czołg? To zależy od opinii wojewody. Warto przypomnieć, że czołg T-34 z Armii Krajowej został przejęty w administrowanie przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i jest po prostu muzealnym eksponatem. Co ciekawe, kilka miesięcy temu podobna maszyna stanęła przed siedzibą 16. Batalionu Dowodzenia przy ul. Królewieckiej.
      
      
Źródło: onet.pl

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Niech sobie ta gwiazda zostanie razem z pomnikiem. .. ale sierp i młot to dla mnie przegięcie - cały czas mnie dziwiło jakim cudem symbol zbrodniczego reżimu wisi sobie spokojnie przez tyle lat. Oczywiście nie ma sensu prowokować rosjan, więc zamiast tego można przyczepić np. flagę Rosji wykonaną z blachy.
 • Ja tam też nie przepadam za Rosjanami . Jestem przeciwnikiem komunistów ale ludzie teraz PIS bierze się za sprzątanie po 30 latach ? Co im przeszkadza czołg ? Jako maly chłopiec zawsze była to atrakcja gdy tata zabierał mnie i siostrę na plac zabaw przy grocie. Co do pominka ? Idąc tym tokiem rozumowania to od razu niech zlikwidują cmentarz Radziecki przecież ludzie tam pochowani to żołnierze ZSRR.
 • Ustawa o dekomunizacji nie uwzględnia pomników i innych tego rodzaju budowli na cmentarzach żołnierzy radzieckich. Stąd dziwi taką koncepcją Wojewody odnośnie likwidacji pomnika na Agrikoli. Takie postepowanie to polityczne chamstwo, a także świadczy o braku szacunku wobec poległych żołnierzy w wojnie. Natomiast czołg elbląski jest pamiątką po stacjonujacej jednostce z likwidowanej w 1957 roku, która kontynuowała tradycję brygady pancernej. Potem jej namiastką był pułk na ul. Grottgera.
 • Rozebranie tego pomnika to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Szkoły, szpitale nie mają pieniędzy, a politycy marnują je na takie bzdety.
 • A może wojewoda niech zajmie się powrotem dyspozytorni do Elbląga. Powiem krótko od,,,,,,,,, ie się od czołgu i Elbląga. Co już złożyli zapotrzebowanie że czołg pojedzie na olsztyn, tyn czy mazury. Należy naglisnic co wywieziono przez te lata z Elbląga skończyć z tą zachlannoscia. Kiedy olsztyniki zapłacą za zabrany tramwaj konstal z Elbląga.
 • Proste czołg musi zmienić miejsce postoju. Już jakiemuś z bagien czołg potrzebny. Niech sobie zrobi na drutach. Nie ładnie tzw Elblązanin.
 • Niech caly PiS wywioza z Elblaga!!pewnie zaraz tam pisdzielce beda chcialy postawic pomnik kaczorowi!!IPN niech sie zajmie sprawa willi ktora dostal Rajmund Kaczynski od komunistow!!!
 • Proponuje wyciąć ten obelisk równo z ziemia. Później od dołu wmontować silnik na paliwo rakietowe, u góry wmontować głowice nuklearna. Tak przygotowana rakietę odpalić na Bruksele/Berlin lub Moskwę. Niech elblazanie w referendum zadecydują gdzie dokładnie.
 • przecz od elblaskiego czołga i pomnika niech sobie robią porządki w olsztynie. A ciekawe co będzie jak ruskie bedą chcieli likwwidować pomniki w katyniu i smoleńsku?
 • A może T-34 zamienić na Tygrysy lub Pantery
 • @Kazik.2000 - Kazik. 2000 - zamontuj sobie silnik i sam się odpal
 • Aby referendum było zgodne z wartościami demokracji, w referendum powinna znaleźć się tez Warszawa jako jedna z opcji i uzyskać najwiecej głosów.
Reklama