UWAGA!

Zakład karny do likwidacji

 Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. portEl.pl)

Decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości Zakład Karny w Braniewie zostanie zlikwidowany. Stanie się oddziałem Aresztu Śledczego w Elblągu. Co w związku z tym się zmieni?

O likwidacji braniewskiego Zakładu Karnego poinformował na swoim fanpage'u starosta braniewski Leszek Dziąg. „Jeszcze 8 stycznia byliśmy w Olsztynie na zespole dialogu społecznego i przedstawialiśmy razem z p. Burmistrz Braniewa argumenty za pozostawieniem ZK w Braniewie. Członkowie zespołu popierali nasze zdanie, ale minister przyspieszył” — napisał starosta.
       Ministerstwo Sprawiedliwości argumentuje ten ruch oszczędnościami. W całym kraju zlikwidowanych zostanie dwanaście aresztów śledczych i zakładów karnych.
       W Braniewie powstanie Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Elblągu. Przypomnijmy, że plany przekształcenia braniewskiego ZK w oddział zewnętrzny Aresztu Śledczego w Elblągu pojawiły się już w ubiegłym roku. Latem o takim zamiarze reorganizacji tej placówki poinformowali braniewskiego starostę związkowcy z NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Leszek Dziąg przekazał je także radnym Rady Powiatu Braniewskiego. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w tej sprawie, negatywnie opiniując zamiar likwidacji ZK w Braniewie.
       — Kierowaliśmy się potrzebami oraz dobrem społeczności powiatu braniewskiego — mówił wówczas Leszek Dziąg. — Podkreślając koszty społeczne tego przedsięwzięcia dla lokalnej społeczności, w tym najważniejszy – dotyczący sfery bezrobocia. ZK to jeden z nielicznych dużych pracodawców pracodawców w powiecie. To bez wątpienia jeden z tzw. czynników miastotwórczych i to w dodatku z wieloletnią tradycją.
       Jak informowali w swoim piśmie przedstawiciele związków zawodowych, pion administracyjny miałby ulec niemalże całkowitej likwidacji. Te osoby, które nawet znalazłyby pracę w Elblągu, musiałyby się liczyć albo z dojazdami, albo ze zmianą miejsca zamieszkania. Jednocześnie planowane zmiany zdaniem związkowców nie przyczynią się do znaczącego ograniczenia kosztów funkcjonowania tej jednostki.
       — Nie o prestiż tu chodzi — podkreśla starosta Dziąg. — Obawy nasze dotyczą miejsc pracy, ale i – poprzez restrukturyzację zatrudnienia – dalszej marginalizacji naszego powiatu.
       Zakład Karny w Braniewie istnieje od 1947 r. Jest przeznaczony dla 205 osadzonych. Pracuje w nim 82 funkcjonariuszy i 10 pracowników cywilnych. Od 2013 roku wykonano w nim wielomilionowe inwestycje, tak w kompleksie administracyjno-ochronnym, jak i na oddziałach mieszkalnych. Wykonano także termomodernizację.
      
       Źródło: portalbraniewo.pl 
      
       Od redakcji: Po publikacji w przeglądzie prasy artykułu z portalu braniewskiego otrzymaliśmy informację uzupełniającą od mjr Małgorzaty Sarnowskiej, rzecznik prasowego dyrektora okręgowego Służby Więziennej: "Do końca marca przekształceniu lub likwidacji ulegną małe i wyeksploatowane jednostki penitencjarne, co pozwoli na racjonalizację wydatków ponoszonych na ich utrzymanie oraz usprawni zarzadzanie. Jedną z takich jednostek jest Zakład Karny w Braniewie, który zostanie przekształcony w Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Elblągu i pozostanie w jego strukturze. Nikt z funkcjonariuszy braniewskiej jednostki nie straci pracy. Osadzeni, którzy odbywają karę pozbawienia wolności również pozostaną w Braniewie, jedynie osoby tymczasowo aresztowane zostaną przeniesione do AŚ w Elblągu".
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dobra zmiana, a pracy coraz mniej. Szkoda ludzi, i yych po jednej stronie kraty i po drugiej. Osadzeni trafią do ciaśniejszych cel w innych zakładsch, bo nie wszyscy kwalifikują się do pracy na oddziale zewnętrznym.
 • wszystkich do sztumu !!! i do kopania rowow oraz sprzatania ulic
 • Znowu Olsztyn Kiedy referendum w sprawie zmiany województwa z warmińsko-murzyńskiego na pomorskie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41
  1
  hamulcowy(2018-01-19)
 • Na odsiedzienie wyroku trzeba czekać bo miejsc nie ma zamykać zakłady karne bo kasy nie ma pchać kasę w głupotę pt wojska obrony terytorialnej nie szkoda a na służbę więzienną już szkoda... szkoda tylko ludzi jak pisał pan powyżej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  5
  barnaba (2018-01-19)
 • Zostawić zwyroli w celach a reszta do robót publicznych!!!!!
 • Jaki jest sens trzymać alimenciarzy oszustów i zkodziejaszkow niegroznych. Do roboty na kilka lat i niech spłacają co ukradli!!!!!
 • Przekop czeka. Łopata w rękę i wio!!!!
 • w zakladach karnych siedza zlodziejaszki za wysoką szkodliwość czynow/art. 286 kk/ tj. kwota wszystkich przestępstw 40.000 zł a jak ktoś ukradnie miliony to jaka jest szkodliwośc czynów, odpowiadam taka sama i jaka tu jest sprawiedliwość. Statystyki ktoś musi napędzać bo ci za miliony nie siedzą bo sie wykupią za ukradzioną kasę. Utrzymanie więźnia kosztuje dużo zamiast drobnych zlodziejaszkow zwolnic i do pracy to w ten sposob zapelnia sie więzienia. I gdzie tu sprawiedliwość a mialo być tak dobrze. Tu należy poszukac oszczędności. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  zorientowana(2018-01-19)
 • wszystkich zapakowac na wagony i do naprawy wałów przeciwpowodziowych
 • @Klakier - kryminaliści trafią do ciaśniejszych cel? ojoj, jak mi ich nie szkoda
 • Jaką pracę daje jednostka budżetowa? Nie daje pracy, tylko ciągnie z Waszych kieszeni. Widzę, że komuna ma się dobrze w tym kraju. ..
 • coraz wiecej bzdurnych decyzji, tak jak z krwiodawstwem elblaskim
Reklama