UWAGA!

Prawa dla pieszych, obowiązki dla kierowców

 Elbląg, Prawa dla pieszych, obowiązki dla kierowców
fot. policja

Od 1 czerwca roku pieszy przechodząc przez jezdnię nie będzie mógł korzystać z telefonu komórkowego w taki sposób, który utrudnia mu to możliwość obserwacji tego co dzieje się na jezdni. Za takie wykroczenie będzie mógł nawet dostać mandat. Kolejnym nowym przepisem będzie ten skierowany do kierujących pojazdami. Dojeżdżając do przejścia dla pieszych będziemy musieli ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych, a nie jak do tej pory tylko znajdującemu się na tym przejściu. To duża zmiana. Dlatego w Pasłęku pojawiły się plakaty informujące o tych nowych zasadach, jak również piktogramy (przekreślony telefon komórkowy) przy przejściach dla pieszych.

"Bezpieczny ruch drogowy w Pasłęku". Takie hasło przyświeca wszystkim zaangażowanym w kampanię na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Pasłęka. W inicjatywę włączył się Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Pasłęk wraz z policjantami z Elbląga i Pasłęka wytypowali przejścia dla pieszych, które dzisiaj (20 maja br.) zostały dodatkowo oznaczone piktogramem przekreślonego telefonu komórkowego. Te niecodzienne znaki poziome namalowała młodzież klas o profilu bezpieczeństwo publiczne Zespołu Szkół w Pasłęku.
       Naszymi działaniami chcemy zwrócić uwagę na nowe przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym – mówi Natalia Wyszyńska z klasy II Zespołu Szkół w Pasłęku (I LO klasa o profilu bezpieczeństwo publiczne). Jest to szczególnie ważne, bo sama często widziałam jak moje koleżanki i koledzy zapatrzeni w telefon przechodzą przez jezdnię. To bardzo niebezpieczne.
       Akcja ma zwrócić uwagę na duży problem, jakim stało się zjawisko "smartfonowego zombie", co niestety może przynosić fatalne skutki. Niestety wciąż zdarzają się kierowcy, którzy łamią przepisy i nie ustępują pierwszeństwa pieszym na pasach, dlatego musimy w takich miejscach zachować szczególną ostrożność.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Dojeżdżając do przejścia dla pieszych będziemy musieli ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych, a nie jak do tej pory tylko znajdującemu się na tym przejściu. "- Ciekawe, ile osób zapłaci za to udogodnienie życiem ?
 • Liczyłem na konkretne wypunktowanie co się zmienia od 1 czerwca, a poczytałem o plakatach i obrazkach w pasłęku. .. :/
 • Od czasu powrotu z zagranicy, zawsze zatrzymuję się przed przejściem, kiedy pieszy chce wejść - normalne i ludzkie.
 • Czyli rozumiem, że piesi zyskują jeden krok - ten, który robią z chodnika na jezdnię. A czy dalej zabronione jest wchodzenie na przejście pod nadjeżdżający pojazd?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  5
  ..... ...(2021-05-20)
 • A mnie z kolei irytuje, gdy zbliżam się do przejścia i zatrzymuje się kilkanaście samochodów aby mnie przepuścić, a potem wdycham spaliny z ruszających diesli.
 • To jest chore/np. jedzie TIR za nim autobus i ze dwadzieścia samochodów osobowych. .. do przejścia zbliża się pieszy, hamuje załadowany 40 tonowy TIR autobus i samochody osobowe. Przez przejście przeszedł jeden pieszy. .. cala kolumna rusza TIR ma najciężej. .. za 300 metrów następne przejście. .. pieszy zbliża się do przejścia. .. Tak wygląda walka ze smogiem, spalinami z samochodów i pyłem z okładzin hamulców. Jeżdżę samochodami ciężarowymi i nieraz też korzystam z przejść jako pieszy i zawsze wychodzę z takiego założenia że łatwiej jest zatrzymać się i ruszyć z miejsca pieszemu. .. niż załadowanemu samochodowi ciężarowemu o masie 35 ton.
 • A skąd wiadomo, że ten pieszy idzie akurat w stronę przejścia? Może akurat przechodzi obok? Czas reakcji i manewrowość samochodu jest mniejsza niż pieszego czy rowerzysty, a ci jeszcze nakładają na kierowcę kolejne ograniczenia i wymóg myślenia za innych. Rozumiem, że przy okazji zmienią się przepisy odnośnie ustępowania pierwszeństwa na przejazdach kolejowych czy tramwajowych. Przecież samochód osobowy jest bardziej narażony, więc to maszynista powinien uważać i "depnąć po hamulcach".
 • @C...E. - Jak to jest, że inne kraje UE ogarniają te proste zasady, dzięki czemu mają zdecydowanie mniej ofiar na przejściach, nie wspominając o czystszym powietrzu, a w Polsce próba ochrony pieszych nagle zmniejszy ich bezpieczeństwo oraz pogorszy jakość środowiska? Będę zobowiązany za rzeczową odpowiedź.
 • Wszystko ładnie, pięknie. .. ale co z pieszymi którzy mają głupią tendencję do stania sobie przy przejściu dla pieszych? Komu nie zdarzyło się zatrzymać przed przejściem i czekać bez sensu bo jakaś paniusia sobie stoi przy przejściu i rozmawia z koleżanką?(Jakby ciężko było odejść na te 5m od przejścia). Na takie zachowanie też powinny być odpowiednie paragrafy
 • Tylko dobra kamerka.
 • W innych cywilizowanych krajach te przepisy działają bez żadnej dyskusji i działają, a tu jak zwykle dyskusja o niczym. Jedziesz, widzisz pieszego, który podszedł do krawędzi przejścia, stajesz, przepuszczasz. Czego nie rozumiesz jeden z drugim?
 • @Ciekawski - Bo w innych krajach nie ma takich sytuacji, że jakiś człowiek czy kobieta stoi sobie przed przejściem dla pieszych, a jak samochód się zatrzymuje to mówią: a tak sobie stoję tylko, albo gadam z kolegą, a przechodzić nie chcę, jest też w Polsce dużo ludzi starszych, którzy nigdy nie siedzieli za kierownicą i mają gdzieś zasady ruchu drogowego i robią co chcą, chodzą w niedozwolonych miejscach itp. Na zachodzie tego nie ma, bo tam każdy wie, że jak podchodzi do przejścia to chce przejść a nie jak w Polsce, że sobie stoi, ale nie chce przejść tylko gadać z koleżanką czy kolegą.
Reklama