UWAGA!

Współpracownik papieża, oskarżony o gwałty na dzieciach, będzie sądzony w Elblągu

 Elbląg, Współpracownik papieża, oskarżony o gwałty na dzieciach, będzie sądzony w Elblągu
fot. Anna Dembińska, arch. portel.pl

Franciszkanin Polikarp N. został oskarżony przez prokuraturę o przestępstwa o charakterze seksualnym wobec małoletnich. Jego proces odbędzie się przed Sądem Okręgowym w Elblągu. Duchowny pracował między innymi w Sekretariacie Stanu w Watykanie i był współpracownikiem papieża Franciszka.

- Do czynów objętych aktem oskarżenia dochodziło w latach 2006-2016 w różnych miejscach, na terenie Polski oraz poza graniami kraju. Oskarżony zarzuconych przestępstw dopuścił się wielokrotnie, wykorzystując zaufanie wynikające z pełnionej roli przewodnika duchowego, podstęp, pretekst wykonywania praktyk religijnych, wyzyskania błędu pokrzywdzonych co do charakteru czynności, doprowadzając do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej. Łącznie prokurator zarzucił oskarżonemu popełnienie 14 przestępstw na szkodę 4 małoletnich pokrzywdzonych. Większość zarzutów dotyczy czynów, w chwili których małoletni nie mieli ukończonych 15 lat - informuje prok. Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Proces zakonnika odbędzie się przed Sądem Okręgowym w Elblągu. Duchowny nie przyznaje się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw. - Przesłuchiwany w toku postępowania przygotowawczego odmówił złożenia wyjaśnień. Przebywa w areszcie - dodaje prok. Grażyna Wawryniuk.

 

Z zarzuconych oskarżonemu przestępstw najsurowiej zagrożone jest przestępstwo doprowadzenia podstępem do obcowania płciowego, za które grozi kara pozbawienia wolności od lat 3 do 15. Takich czynów zakonnikowi zarzucono osiem.

Prowincja, do której należał duchowny, wydała komunikat w tej sprawie.

- W związku z zatrzymaniem i tymczasowym aresztowaniem przez Sąd Rejonowy w Gdańsku jednego z zakonników naszej prowincji chciałbym poinformować, że sprawa przed organami państwowymi została wszczęta i jest prowadzona przy współpracy Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży naszej Prowincji. Po otrzymaniu pierwszych informacji o możliwości popełnienia przestępstwa podjęte zostały kroki przewidziane takich sytuacjach przez obowiązujące prawo państwowe i kościelne oraz wytyczne Konferencji Episkopatu Polski. Celem umożliwienia wyjaśnienia sprawy oraz zapewnienia bezpieczeństwa dla osób trzecich zakonnik został odsunięty od dotychczasowych obowiązków i wskazano mu stałe miejsce pobytu do dyspozycji organów ścigania. Minister Prowincjalny wraz z zarządem Prowincji współpracują ściśle z organami państwowymi. Pragnę zaznaczyć, że Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych nie jest stroną postępowania prokuratorskiego. Z uwagi na chronioną prawem tajemnicę śledztwa jakichkolwiek informacji możemy udzielić tylko za wiedzą i zgodą Prokuratury. Wszelkie zapytania należy kierować do Prokuratury - napisał w nim br. Olgierd Paszkiewicz, rzecznik prasowy Prowincji w Katowicach.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama