UWAGA!

Zdał egzamin i chwilę później został zatrzymany za nadmierną prędkość

 Elbląg, Zdał egzamin i chwilę później został zatrzymany za nadmierną prędkość
Fot. KMP w Elblągu

Każdego dnia policjanci dbają o to, by piraci drogowi ponosili konsekwencje swojej lekkomyślności. W Elblągu ukarali trzech kierujących za nadmierną prędkość. "Rekordzista" w obszarze zabudowanym jechał 116 km/h, drugi tłumaczył, że chciał wypróbować samochód znajomego. Trzeci "wyróżniający się" kierujący, to 18-latek, który zdał egzamin na prawo jazdy i już tego samego dnia przekroczył prędkość. Został ukarany mandatem, a dodatkowo odpowie przed sądem za... brak uprawnień, ponieważ samo zdanie egzaminu nie jest równoznaczne z posiadaniem uprawnień.

W czwartek (16 marca) policjanci z ruchu drogowego w Elblągu zatrzymali trzech kierowców, którzy zlekceważyli bezpieczeństwo i przekroczyli dopuszczalną prędkość. Dwóch z nich miało o ponad 50 km/h za dużo. "Rekordzista" to 22-latek jadący audi. Na ul. Dąbka rozpędził auto do 116 km/h. Został ukarany mandatem w wysokości 2 tys. zł., a na jego konto wpłynęło 14 punktów karnych. Kolejny kierujący został zatrzymany w Raczkach Elbląskich. 56-latek jechał skodą. Na ograniczeniu do 50-tki miał 106 km/h. Powiedział policjantom, że chciał wypróbować samochód znajomego. Otrzymał mandat w wysokości 1500 zł oraz 10 punktów karnych. Obajj panowie na trzy miesiące stracili prawa jazdy.

Ostatni z nich to świeżo upieczony kierowca. 18-latek został zatrzymany również na ul. Dąbka. Jechał samochodem ojca. Rozpędził mitsubishi do 75 km/h na ograniczeniu do 50-tki. Został ukarany mandatem w wysokości 300 zł. Okazało się również, że nie ma jeszcze wydanych uprawnień do kierowania, pomimo tego, że tego samego dnia zdał egzamin na prawo jazdy. Tłumaczył się i okazywał arkusz przebiegu części praktycznej egzaminu, który niestety nie uprawnia go jeszcze w żaden sposób do kierowania pojazdami mechanicznymi. W jego przypadku policjanci byli zmuszeni do skierowania wniosku do sądu.

Policjanci przypominają: w myśl ustawy o kierujących pojazdami, datą uzyskania uprawnienia do kierowania jest data ostatecznego potwierdzenia przez organ wydający uprawnienia do kierowania pojazdami wszystkich wymaganych warunków do uzyskania prawa jazdy, a nie data zdania egzaminu państwowego.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "To, co się dzieje w telewizji publicznej, to niestety zakrawa na dramat" najlepiej odwracac kota ogonem i wylaczyc komentarze, tvn sobie ogladajcie sczujnio lewacka
 • Dlaczego nie można komentować pod protestem przy biurze TVP? To już taka cenzura zapanowała w POrtelu - tubie propagandowej postkomunistów?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  19
  jaPolak(2023-03-19)
 • Kolejny elblaski geniusz. Tak trzymać!
 • w dobie cyfryzacji gdzie nie ma już obowiązku posiadania blankietu prawa jazdy przy sobie to jest chore, nie można jeździć bo ktoś nie kliknął enter na klawiaturze i nie wrzucił tego do systemu. Swoją drogą kiedyś zatrzymała mnie policja (a raczej ja ich) i nie miałem dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy i ubezpieczenia przy sobie. Miałem wydruk z SKP że auto ma przegląd, dokument miał ponad 31 dni więc go nie zaakceptował "gliniarz", ubezpieczenie i prawo jazdy powiedziałem by sprawdził w systemie - bo mogli to robić od dawna, "pies" powiedział, że widzi, że jest ubezpieczenie i zaproponował mandat 50 zł odmówiłem (mimo popełnionego wykroczenia), "piesek" zdębiał i poleciał do swojego koleżki drugi przyleciał i powiedział że 50 zł to za każdy dokument - ubezpieczenie możemy odpuścić wychodzi 100 zł :D powiedziałem, że 50 zł odmówiłem to 100zł tym bardziej odmawiam, no i się zaczeło straszenie, że mnie wezmą na komendę etc. nie wiedzieli, że mam wideorejestrator a 15 lat temu no może 12 nie były tak popularne, sprawa finalnie trafiła do sądu, sąd wymierzył mi karę nagany i zwolnił z kosztów sądowych, nie mógł mnie uniewinnić bo wykroczenie popełniłem, ale... według sądu sprawa powinna być zakończona na miejscu zdarzenia i z karą jaką jest pouczenie. A o zachowaniu "psów" na rozprawach to można by kolejny post na 100 linijek napisać.
 • Srorteliku czemu wyłączasz komentarze ??? Boisz się ??? Cenzura większa niż za komuny tpfuuuu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  7
  Nie ma to jak wiejskie klimaty(2023-03-19)
 • Tusk vision network łże. Ostatnio w TVP pokazywali jak Tusk mówił że za jego rządów policja nie strzelała do górników a za chwilę pokazują jak policja strzela i poranionych górników. Poza tym "tłumy" na wiecu pokazują kto łże. A nasz lokalny tusk, wcisła to wszędzie się wciśnie i gada bzdury. Nie wstyd mu?
 • A tu komentarze nie wyłączone???
 • Tatusiowi nie wręczyli mandatu za udostępnienie pojazdu osobie bez uprawnień ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  ?????????(2023-03-19)
 • @okoniowaty - dokładnie i jeszcze powinni zabronic kontroli trzeźwości, co to jest żeby człowiek z imprezy nie mógł wrócić albo na kacu do pracy jechać
 • @okoniowaty- co by o tobie nie mówili na mieście to dla mnie jesteś prze-kozak. Naprawdę mi zaimputowałeś. Opowiedz jeszcze co było jak się obudziłeś z tego snu. Na bank łóżko było mokre.
 • Jeżeli ojciec pozwolił młodemu prowadzić swój samochód to gratuluję rozwagi. Młody też powinien wiedzieć, że nie może jeszcze prowadzić bo mówili o tym na kursie i po egzaminie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  Tak to widzę.(2023-03-19)
 • @okoniowaty - No i powinni ci dac zakaz dalszej jazdy
Reklama