UWAGA!

102. rocznica Bitwy Warszawskiej

 Elbląg, 102. rocznica Bitwy Warszawskiej
Fot. nadesłana

Władze miasta oraz prezes Zarządu Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków RP zapraszają do udziału w obchodach 102. Rocznicy Bitwy Warszawskiej. Obchody odbędą się w poniedziałek (15 sierpnia) o godz. 12 przy Pomniku Twórców Niepodległości, ul. Rycerska w Elblągu.

W programie:

- odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej,

- przemówienia okolicznościowe,

- Apel pamięci i salwa honorowa,

- składanie kwiatów.

Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • I poczet przebierańców z Panią Kosecką z wąsem vel Piłsudski.
  • Dzięki radnej nieporadnej Koseckiej wywalono na jej fanaberie ponad 160.000 zł. I jeszcze w gratis mąż radnej Arkadiusz dostał stołek dyrektora w EPT. To jest paranoja
  • Tu jest Polska lewackie Elblongi i tu się świętuje rocznicę bitwy warszawskiej. Pewnie by wam bardziej pasowały tęczowe pochody i czerwone gwiazdy. Miasto komuchów, lewaków i zdrajców ojczyzny!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    3
    9
    Stan umysłu Emblong(2022-08-11)
  • Opozycja chce antypolską politykę prowadzić
  • Ja p.... jeszcze kilka słupków do zapełnienia. Ile to np. chodników, można by za to naprawić
  • @Stan umysłu Emblong - Wszystko co napisałeś może poza lgbt opisuje elektorat pisu
  • Co się stało z moim komentarzem? Komu przeszkadzał? Nikogo nie obrażał, tylko stwierdzał fakty.
  • Czy derektor EPT wraz z małżonką wystąpią w mundurach legionowych odpowiednio w randze porucznika i kapitan/owej/? I czy już tam działa wypożyczalnia mundurowa?
  • Cud na Wisłą sprawiła Matka Boska Królowa Polski, matka Chrystusa Króla Polski, wybranka Boga, a Piłsudski, nie wiadomo, czy jako pepesowski bezbożnik i niepraktykujący katolik, czy jako luteranin, a od 1921 r. znowu katolik, tylko Królowej Polski pomagał. Mógł pomagać, bo Pan Bóg dał mu dar jasnowidzenia, więc gdy najpierw zobaczył Armię Czerwoną i swój strach, to złożył dymisję i "wszyscy byli zdziwieni /... / widząc, że wódz naczelny porzuca kierownictwo całości bitwy" *, a gdy bitwa była już wygrana i gdy Dziadek zobaczył swoje przyszłe pomniki, to się odnalazł. Nie bacząc na wojenne zdolności Matki Boskiej Piłsudski uznał się za fenomenalnego stratega, zwycięzcę i ponownego bohatera narodowego, któremu gen. Rozwadowski tylko buty z bitewnego pyłu mógł czyścić.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    NadszyszkownikKilkujadek(2022-08-12)
  • Polska armia wiedziała praktycznie wszystko o bolszewickiej: gdzie są jej dywizje, jakie mają zadania, jak wygląda ich zaopatrzenie. Przechwytywaliśmy ich meldunki i rozszyfrowywaliśmy. Szefem komórki był por. Jan Kowalewski. - Kowalewski złamał sowieckie szyfry już w sierpniu 1919 r. , kiedy nudził się na nocnym dyżurze. Sprawdzał przechwycone telegramy. Założył, że musi być w nich słowo "diwizija" i w zaszyfrowanym tekście szukał słowa, w którym cyfry powtarzają się w takiej sekwencji jak litery "i". Znalazł i potem poszło mu już łatwo - pod koniec dyżuru rozszyfrował 50 proc. liter. - Kowalewski został szefem biura szyfrów, pomagali mu wybitni matematycy: Stanisław Leśniewski, Stefan Mazurkiewicz i Wacław Sierpiński. - Polski nasłuch przechwytywał i rozszyfrowywał do kilkunastu depesz dziennie. Informacje z nich pojawiały się w rozkazach, ale nigdzie nie podano, że pochodzą z radio-wywiadu. Używano określenia "według pewnych informacji nieprzyjaciel zrobi to czy tamto" - Bolszewicy nie zdawali sobie sprawy, że polska armia zna ich zamiary. A dzięki temu mogliśmy odpowiednio rozdysponować jednostki, by uderzyć od skrzydła. - Gen. Sikorski, gdy dekorował por. Kowalewskiego Orderem Virtuti Militari, uzasadnił krótko: "Za wygranie wojny, panie poruczniku". Tak było.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    NadszyszkownikKilkujadek(2022-08-12)
Reklama