UWAGA!

23 sierpnia

To Międzynarodowy Dzień Pamięci o Handlu Niewolnikami i Jego Zniesieniu. Dzień ten ustanowiony został, by pielęgnować pamięć podpisania Aktu, który zniósł handel niewolnikami na terenie całego Imperium Brytyjskiego, co pomogło przetrzeć szlak dla jego zniesienia na całym świecie.

W marcu 2007 r. Zgromadzenie Ogólne uczciło poprzez specjalną konferencję Międzynarodowy Dzień Pamięci Dwusetnej Rocznicy Zniesienia Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami, rozpoczynając Dialog Wysokiego Szczebla na Rzecz Współpracy Między Religiami i Kulturami w celu promowania tolerancji, zrozumienia i powszechnego szacunku. W roku bieżącym w Doha odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Finansowania Rozwoju, oceniająca realizację „Konsensusu z Monterrey” (Meksyk, 2002 r.), w którym m.in. państwa Unii Europejskiej zobowiązały się wspierać finansowo rozwijające się kraje Afryki i Ameryki Łacińskiej, które były wyzyskiwane przez potęgi kolonialne.
     Pierwszym państwem, które formalnie zakazało niewolnictwa, była Francja, która uczyniła to 4 lutego 1794 roku, choć w 1802 r. Napoleon Bonaparte ponownie, formalnie je przywrócił. Handlu niewolnikami zakazano postanowieniami Kongresu Wiedeńskiego w roku 1815, a całkowity zakaz niewolnictwa, dotyczący także kolonii, pierwsza wprowadziła Wielka Brytania 25 marca 1807 roku.
     Liga Narodów w roku 1926 zakazała handlu niewolnikami, jednak niewolnictwo przetrwało formalnie aż do połowy XX wieku. Arabia Saudyjska zabroniła go dopiero w 1962 r., a Mauretania w 1981 r. Faktycznie niewolnictwo nadal występuje w Mauretanii.
     Według definicji prawnej, pojęcie „handel ludźmi” oznacza werbowanie, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób, z zastosowaniem gróźb lub użyciem siły, lub też z wykorzystaniem innej formy przymusu, uprowadzenia, oszustwa, wprowadzenia w błąd, nadużycia władzy lub wykorzystania słabości, wręczenia lub przyjęcia płatności lub korzyści dla uzyskania zgody osoby mającej kontrolę nad inną osobą, w celu wykorzystania. Wykorzystanie obejmuje, jako minimum, wykorzystywanie prostytucji innych osób, lub inne formy wykorzystania seksualnego, pracę lub usługi o charakterze przymusowym, niewolnictwo lub praktyki podobne do niewolnictwa, zniewolenie, albo usunięcie organów.
     Wciąż pozostaje nierozwiązany problem handlu kobietami, które wbrew woli sprzedawane są do domów publicznych w różnych zakątkach świata. Pomocy kobietom, którym udało się uciec z takich miejsc, udziela w naszym kraju Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada” pod numerem tel. 022 628 99 99.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama