UWAGA!

25 lat wolności w Gimnazjum nr 6

 
Elbląg, 25 lat wolności w Gimnazjum nr 6
fot. nadesłana

4 czerwca w 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w powojennej historii Polski w Gimnazjum nr 6 odbyło się podsumowanie projektu "Elbląg Moje Miasto - My Młodzi ku Wolności".

Uroczystość była zwieńczeniem półrocznej pracy sporej grupy młodzieży oraz koordynatorów mgr Agnieszki Niedźwieckiej i dr Krzysztofa Sawickiego.
       Realizując projekt, uczniowie starali się badać i dokumentować naszą najnowszą historię. W poszukiwaniach udało się im dotrzeć do lokalnych pamiątek z okresu PRL-u i przełomu 1989 r. – plakatów, dokumentów, zdjęć, ulotek, afiszów, listów świadectw, pamiętników itp. Nasze pamiątki zostały opisane i podane zostało źródło ich pochodzenia. Dotarliśmy do bohaterów tamtych wydarzeń – Prezydenta RP Lecha Wałęsy, Prezydenta Miasta Elbląga Jerzego Zbigniewa Wilka oraz Władysława Olszewskiego, nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 20 (nasze gimnazjum powstało na bazie tej placówki), który był założycielem w tej placówce NSZZ „Solidarność”. Wszystkie nasze działania zamieszczaliśmy na utworzonej stronie, która od 24 lutego 2014r. była wyeksponowana na stronie internetowej szkoły.
       Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, a wśród nich: przedstawiciel Delegatury Kuratorium Oświaty Mariola Witomska, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność” w Elblągu Jan Fiedorowicz, prezes ZNP w Elblągu, Gerard Przybylski, z-ca Dyrektora d/s Technicznych EPWiK w ELBLĄGU Andrzej Kurkiewicz, Wioleta Czarnecka Dyrektor Biura Poselskiego p. Elżbiety Gelert, emerytowani pracownicy naszej szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców. Wśród emerytów był założyciel NSZZ "Solidarność" SP nr 20 na bazie, której powstało nasze gimnazjum Władysław Olszewski.

 


       Zgromadzonych gości przywitała wicedyrektor szkoły Anna Miazga. Następnie uczniowie przedstawili prezentację multimedialną, która w dużym skrócie przedstawiała kolejne etapy pracy nad projektem. Spotkanie uświetnił wzruszający montaż słowno - muzyczny przygotowany przez dyrektor Jolantę Leśniewską i Elżbietę Pisarkiewicz. Barwy bluzek i ustawienie młodych artystów imitowało flagę Polski. Tak wiersze, jak i pieśni miały bardzo wymowne treści, a uczniowie ukazali w nich wszystkie swoje emocje, co wiele osób doprowadziło do łez. Piosenkę "Żeby Polska była Polską" wszyscy razem odśpiewali na stojąco. Andrzej Kurkiewicz poruszony występem uczniów, wręczył im mały upominek w postaci filmu -"Człowiek z marmuru". Po tych emocjach, nastąpiła chwila przerwy na mały poczęstunek w stylu "swojskiej chaty z okresu PRL-u".
       Następnie goście udali się na wystawę, w organizacji której pomogła Walentyna Łojewska. Mogli tam obejrzeć część naszych zbiorów. Odbywały się również rozmowy w kuluarach, gdzie uczniowie wspierani przez Krzysztofa Sawickiego mogli popisać się swoją wiedzą przed gośćmi.
       Trzeba podkreślić, że na uroczystości spotkały się trzy pokolenia: emerytowani nauczyciele, my nauczyciele i część gości, no najmłodsze pokolenie - nasi uczniowie. Jedni od drugich czerpali wiedzę, wymieniali się swoimi poglądami.
       Dzięki temu przedsięwzięciu zdobyli nową wiedzę i umiejętności, ale przede wszystkim utwierdzili się w tym, że nigdy nie możemy utracić naszej tożsamości narodowej. Doszli do wniosku, że powinniśmy pozostać wierni ideałom naszych przodków, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.
      
      

Agnieszka Niedźwiecka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • znowu szkoła pokazuje wszystkim że nie jest " zła" . .że wszystkie rozsiane plotki są tylko plotkami. .Wspaniała szkoła. .wspaniali nauczyciele i oczywiście wspaniała młodzież bez której nic by nie było !!! po raz kolejny widać szkołę w kolorowych barwach. .. wszystko zmierza ku dobra :) bardzo miłlo że włączyła się ona do takiego projektu, trudnego, przynoszącego wiele pracy. .Ale dla młodzieży to była czysta przyjemność np. zobaczyć się z prezydentem Lechem Wałęsą. .fajnie by było pokazać cały spektakl oraz ile pracy zostało w to włożone mieszkańcom ? jeszcze raz GRATULUJE ! POZDRAWIAM :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    tajemniczygość(2014-06-10)
  • Szkoła jak szkoła, . .. .ale okręcanie historii przypomina iż staliśmy przedtem nad przepaścią, ale teraz zrobiliśmy krok naprzód. .. .. co te dzieciaki maja z życia w porównaniu do przeszłości. .. .. jakie perspektywy na godne życie i prace? Jak uwolnia w 2016 roku sprzedaż polskiej ziemi to i nawet wspomnień nie będzie. .. .. po Polsce!
Reklama