UWAGA!

60 worków śmieci wynieśli z Bażantarni

 
Elbląg, Takich worków pełnych śmieci zebrano około 60
Takich worków pełnych śmieci zebrano około 60 (fot. Anna Dembińska)

Elbląscy uczniowie uzbrojeni w rękawiczki i worki ruszyli na szlaki Bażantarni. Ich uwadze nie umknęła ani jedna plastikowa butelka, aluminiowa puszka czy reklamówka z tworzywa sztucznego. W akcji „Sprzątanie świata” wzięło udział ponad czterysta osób, które zebrały łącznie około sześćdziesięciu worków śmieci.

Sezon letni już możemy uznać za zakończony. Ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe i campingi świecą pustkami. Miejscowości żyjące z turystyki zaczęły przygotowywać się do zimowego snu. I tylko śmieci zalegające na leśnych szlakach, brzegach jezior czy plażach przypominają o letniej wizycie wczasowiczów. „Turysto! Szanuj środowisko!” - to hasło 21. edycji „Sprzątania Świata”. Celem tegorocznej akcji jest zwrócenie uwagi na osobisty wpływ każdego Polaka na środowisko przyrodnicze w czasie wypoczynku oraz promocja odpowiedzialnej turystyki.
      
       400 osób na szlaku
       Kto miał trochę wolnego czasu, parę rąk gotowych do pracy i ochotę, by zrobić coś pożytecznego, zjawił się w piątek na dużej polanie koło wiaty Margitka. Elblążanie mieli oczyścić park ze śmieci, a tych po sezonie letnim jest w bród. Do wspólnego sprzątania przyłączyło się ponad czterysta osób – głównie uczniów elbląskich szkół. Nad organizacją i sprawnym przebiegiem akcji czuwał elbląski oddział PTTK przy wsparciu m.in. Urzędu Miejskiego, Nadleśnictwa Elbląg i Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.
      
       Zanim wyrzucisz, pomyśl
       Ci, którzy bezmyślnie śmiecą na leśnym szlaku, mogliby wiele się nauczyć od uczestników dzisiejszej akcji. Uczniowie elbląskich szkół, nawet ci najmłodsi, potrafią wykazać się dużą wiedzą z zakresu ekologii. - Plastikowe butelki rozkładają się nawet kilkaset lat - tłumaczy Diana, trzecioklasistka ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu. - Dlatego nie można ich wyrzucać do lasu, tylko do śmietnika lub pojemnika z napisem „plastik”.
       Każda akcja „Sprzątania Świata” ma przede wszystkim uświadamiać, dlaczego należy dbać o środowisko. - Tutaj nie chodzi o samo sprzątanie, ale głównie o edukację - mówi Kamil Zimnicki z elbląskiego oddziału PTTK. – Celem jest pokazanie, że ważna jest ta wiedza ekologiczna, która w naszym mieście jest na całkiem wysokim poziomie. Dlatego wszelkich takich działań nigdy dość.

  Elbląg, W akcji wzięli udział głównie uczniowie elbląskich szkół
W akcji wzięli udział głównie uczniowie elbląskich szkół (fot. AD)


      
       To nie koniec edukacji
       Podczas ponaddwugodzinnej akcji elbląskim uczniom udało się zebrać około 60 worków śmieci, które przekazano do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.
       - Akcja „Sprzątania Świata” jest inauguracją projektu „Akademii Małego Ekologa” - mówi Kamil Zimnicki. - Dzięki tej inicjatywie uczniowie elbląskich szkół będą mogli uczestniczyć w prelekcjach przyrodniczych i zajęciach w terenie, a całość projektu podsumuje konferencja „Młodzi dla środowiska”, która odbędzie się w grudniu. Także przez cały rok wszelkie działania ekologiczne, związane z ochroną środowiska, będziemy promować wśród elbląskich uczniów.
      

AS
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dziękuję wszystkim. Ja dbam o czystość środowiska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Bożena L.(2014-09-19)
 • Nie ma sie czym chwalic to raczej smutne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  5
  kupers(2014-09-19)
 • to nie jest smutne, to daje promyk nadziei, że durny się zastanowi.
 • a ja się pytam gdzie służby porządkowe odpowiedzialne za śmieci ? Nie mam zamiaru komuś pomagać w ich robocie za free zwłaszcza że takie firmy mają z tego niezłą kasiore. I radzę młodzieży się zastanowić bo czyny społeczne były przymusowymi robotami za komuny. Frajerów szukają i tyle.
 • Przecież zgodnie z ustawa śmieci są własnością miasta.
 • 60% społeczeństwa to pozoranci i brudasy
 • Według mnie top bzdury, do sprzątania są służby a nie dzieciaki, ciekawe co by się stało gdyby jakieś dziecko zaklulo się czymś ostrym albo najgorsze skażoną igłą itp,. Kto by płacił odszkodowanie? Impreza jak kiedyś czyny społeczne, to samo, bez sensu
 • Ma chłop racje
 • To prawda, że takim sprzątaniem Bażantarni, powinny zająć się odpowiednie służby miejskie, czasy czynów społecznych się skończyły. Z drugiej strony uważam, że takie zaangażowanie młodzieży, być może z przymusu szkoły wpłynie pozytywnie na edukację ekologiczną młodych osób. Zawsze byłam za czystym środowiskiem.
 • Jasne !!! sprzątanie zostawcie Zieleni Miejskiej tam zarabiają kokosy tzn. 1200 zł na rękę to mogą za. .. lać od rana do wieczora i co ważne BĘDĄ PRACOWAĆ bo nie mają wyjścia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  struś(2014-09-20)
 • A w czym masz problem, że ludzie z własnej nieprzymuszonej woli chcą pomóc środowisku? Nie chcesz, nie musisz ale nie krytykuj i nie zniechęcaj. Wielkie brawa dla tych wszystkich, którzy sprawili że niedzielny spacer po Bażantarni stanie się jeszcze bardziej przyjemniejszy. A tym wszystkim półgłówkom, którzy bezmyślnie wyrzucają śmieci gdzie popadnie życzę więcej racjonalnego pomyślunku. Pozdrawiam i dziękuję.
 • Nie trzeba by było sprzątać, gdyby wcześniej jakiś brudas/brudaska tych śmieci nie wyrzucili tam, gdzie nie trzeba. Problem jest i to z tzw. dorosłymi - wychodzą ze sklepu, jedzą bułkę/loda/zapiekankę/chipsy i papierek sru za siebie. Dzieci patrzą i się uczą. .. robią to samo, a potem raz w roku sprzątają. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  otityle(2014-09-20)
Reklama