UWAGA!

Będzie dozór elektroniczny dla skazanych za pedofilię

W Ministerstwie Sprawiedliwości wypracowane zostały rozwiązania, dzięki którym po odbyciu całego wyroku w więzieniu skazani za pedofilię zostaną objęci dozorem elektronicznym. Dzięki temu – zdaniem ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego - w czasie rzeczywistym będzie można mieć podgląd, gdzie osoby skazane się znajdują.

Korzyści z włączenia elektronicznej aparatury monitorującej do kontroli skazanego za przestępstwo pedofilskie sprawcy są bezsporne. Wykorzystanie takiej aparatury gwarantuje nieprzerwany dostęp do informacji dotyczącej aktualnego miejsca pobytu osoby monitorowanej, informacje te mają charakter w pełni obiektywny i są dostępne natychmiastowo, zaś koszty sprawowania kontroli zachowania osoby monitorowanej, w stosunku do kontroli sprawowanej bez zastosowania aparatury monitorującej, z uwagi na ograniczenie aktywności czynnika ludzkiego w zakresie sprawowania kontroli, są znacznie niższe.
      
       Nowoczesność w słuzbie prawu

       Jak powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski - rozwój techniczny na obecnym poziomie daje możliwości wprowadzenia efektywnej kontroli zachowania najbardziej niebezpiecznych sprawców przestępstw seksualnych, popełnionych przeciwko małoletnim, a więc tej kategorii sprawców, w wypadku których ryzyko powrotu do przestępstwa jest stosunkowo wysokie, z uwagi na powiązanie ich przestępczego zachowania z patologicznie ukształtowanym popędem.
       Przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości rozwiązania umożliwią permanentne pozyskiwanie aktualnej informacji o miejscu pobytu skazanego, opierając się na rozwiązaniach technicznych odnoszących się do pozycjonowania miejsca osoby monitorowanej przy wykorzystaniu technologii GSM oraz przesyłu danych za pomocą pakietów GPRS, wykorzystywanych przez operatorów telefonii komórkowej.
       Monitoring tego rodzaju będzie mógł być wykorzystany trojako:
       - w wypadku dopuszczenia się przez skazanego przestępstwa znacznie ułatwi dokonanie ustaleń co do osoby sprawcy, umożliwiając bardzo łatwe ustalenie miejsca pobytu monitorowanego skazanego w momencie popełnienia przestępstwa;
       - za pomocą aparatury monitorującej będzie można wprowadzić elektroniczny sposób weryfikacji wykonywania przez skazanego obowiązku poddania się leczeniu ambulatoryjnemu, umożliwiający szybką reakcję na zaprzestanie przez sprawcę leczenia;
       - sam fakt stałego monitoringu i związana z tym świadomość sprawcy będzie korzystnie wpływała na jego postępowanie, zniechęcając do podejmowania działań kolidujących z prawem.
       Możliwość monitorowania skazanego za przestępstwo popełnione, w związku z patologicznie zaburzonymi preferencjami seksualnymi, w okresie prowadzenia wobec niego terapii po odbyciu kary pozbawienia wolności, to niejedyna korzyść z przygotowanych rozwiązań. Nowelizacja wprowadzi bowiem również możliwość zastosowania monitoringu dla kontroli, czy skazany za przestępstwa seksualne na szkodę małoletniego, wobec którego orzeczono środek karny – zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym lub zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego, przestrzega takiego zakazu.
      
       Zróżnicowana kontrola przestępców
       Obecnie prawo przewiduje obowiązek orzeczenia środka karnego, który jest wykonywany po odbyciu przez sprawcę kary pozbawienia wolności, w razie skazania na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego, zaś możliwość orzeczenia takiego środka karnego w razie skazania na inną karę albo karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania lub za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy. Środki te mogą być orzekane na okres od roku do 15 lat. Nie oznacza to, że monitorowanie będzie musiało trwać przez cały okres orzeczonego zakazu. Jeżeli zachowanie skazanego uzasadni pogląd, że przestrzega on nałożonych na niego ograniczeń, i dobro pokrzywdzonego nie stoi temu na przeszkodzie, będzie można po określonym czasie odstąpić od dalszego monitoringu.
       Możliwe będzie również połączenie sposobów monitorowania zachowania skazanego – aby umożliwić zarówno kontrolę, czy przestrzega np. zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego oraz równocześnie pozycjonować miejsce, gdzie się znajduje. O sposobie i zakresie monitoringu będzie decydował sąd, biorąc pod uwagę okoliczności konkretnej sprawy, uzasadniające mniej lub bardziej intensywną elektroniczną kontrolę zachowania skazanego sprawcy przestępstwa.
      
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • -zamiast dozoru elektronicznego, tańsza jest kastracja-. !!!
 • Prawda. Tania i skuteczna aż do bólu.
 • Jestem ciekaw jednej rzeczy. .. jak duży jest to problem. Twierdzę jedno. .. jeżeli jest to problem marginalny to nawet szkoda na niego czasu, jeżeli to problem społeczny to trzeba go rozwiązać. Niestety w tym chorym systemie w jakim jesteśmy marginalne sprawy są ważniejsze niż sprawy zasadnicze. Nie jest istotne że rząd polski jest zadłuzony na blisko 700000 mld, ale istotne jest że vipy nie mają czym latać. .. nie ważne jest że wzrasta bezrobocie. .. istotne jest że odkryto jakiegoś pedofila. .. Nie ważne jest, że rząd po równi pochyłaj zbliża nas do bankructwa. .. .ważne jest :krzyż jak kogoś zniszczyć. .. .obyśmy się nie obudzili za późno
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kris_abc(2010-09-19)
 • ." istotne jest że odkryto jakiegoś pedofila. .. " niestety, akurat to jest BARDZO WAŻNE ze względu na krzywdę, jaką wyrządza się dzieciom a i przez to przyszłym dorosłym Polakom, którzy ze zniszczoną psychiką do niczego się nie dają są, jak warzywka. Jakiej orientacji seksualnej jesteś, bo coś mi tu trąca. ..
Reklama