UWAGA!

Bema 33: tutaj rządzą gołębie i robactwo

 Elbląg, Jedno z gołębich jaj wraz z robactwem, które pojawiło się w kamienicy
Jedno z gołębich jaj wraz z robactwem, które pojawiło się w kamienicy (fot. Witold Sadowski)

Wchodząc do budynku przy ul. Bema 33, można się poczuć jak na planie filmu „Ptaki” Hitchcocka. Z tą tylko różnicą, że ptaki nie atakują, za to trzeba uważać pod nogi. Szczególnie na strychu, pełnym ptasich odchodów i robactwa, które dostaje się do mieszkań lokatorów. Mieszkańcy zgłosili ten problem, dzwoniąc na nasz numer „Halo, tu portEl”. Interweniowali też w ZBK, który jest zarządcą budynku. Zobacz więcej zdjęć.

Mieszkam tutaj ponad 30 lat, nigdy nie było żadnego remontu klatki czy budynku, przez dziury w dachu na strychu zawsze dostawało się mnóstwo gołębi – opowiada nam jedna z mieszkanek budynku przy ul. Bema 33, który znajduje się tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Kościuszki. - Wszędzie na strychu jest pełno ptasich odchodów, a teraz pojawiły się robaki, które przechodzą do naszych mieszkań.
       - Tu są takie dziury w dachu, że gołębie dostają się do środka pod dachówkami – dodaje kolejna z mieszkanek. - A administratorzy twierdzą, że to nasza wina, bo dokarmiamy gołębie. Tutaj przecież nikt ich nie dokarmia!
       - Na dodatek w naszych mieszkaniach jest wilgoć, grzyb pojawia się w wielu miejscach. A w administracji przy Jaśminowej nam powiedzieli, że gruntownego remontu nie ma co robić, bo budynek jest przeznaczony do rozbiórki – skarżą się mieszkańcy.
       Lokatorzy pokazują nam słoiki pełne robaków, zebranych w ciągu ostatniego czasu. Na miejscu pracuje właśnie ekipa wynajęta przez Zarząd Budynków Komunalnych, które ma za zadanie oczyścić strych. - Panie, tu jest taki smród, że nawet w maseczkach nie da rady pracować – mówi jeden z pracowników.
       Zarząd Budynków Komunalnych twierdzi, że kilkakrotnie zabezpieczał dach przed dostępem gołębi. - W chwili obecnej trwa oczyszczanie nadstrysza budynku z nieczystości po gołębiach. Po zakończeniu prac porządkowych ZBK zleci dezynsekcję budynku. Z uwagi na fakt, że budynek przy ul. Bema 33 przeznaczony jest docelowo do rozbiórki, ZBK wykonuje w nim niezbędne prace zabezpieczające w ramach robót konserwatorskich i usuwa awarie – informuje Artur Adamczuk, dyrektor ZBK w Elblągu.
       Jak ZBK chce rozwiązać problem z wilgocią i grzybem? - Otrzymaliśmy zgłoszenie w tej sprawie z jednego lokalu w 2013 roku. W naszej ocenie przyczyną występowania wilgoci w pokoju jest brak docieplenia ściany – wyjaśnia Artur Adamczuk. - Tymczasem fakt zalegania przez najemców z opłatami za zajmowane lokale, na 30 kwietnia to ponad 130 tysięcy złotych, ma duży wpływ na szczupłość środków finansowych, jakimi ZBK dysponuje na realizację wszystkich potrzeb remontowych. W bieżącym roku dokonaliśmy m.in. miejscowego przełożenia pokrycia dachu od strony ulicy i oczyszczenia rynny od strony werandy.
       We wtorek w budynku przy ul. Bema 33 po raz kolejny mają się pojawić się przedstawiciele ZBK. Do sprawy wrócimy.                                                                                           
      
       Artykuł powstał na podstawie sygnału od czytelników, którzy zadzwonili na nasz interwencyjny numer "Halo, tu portEl". Masz ciekawą historię? Zadzwoń! 512 918 555.
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • w moim mieszkaniu jak kapało z sufitu, to szedłem na strych albo dach i próbowałem sam, lub z sąsiadem uszczelnić. W nie swoim mieszkaniu stawia się miednicę na podłodze i czeka aż ktoś przyjdzie, a w tym czasie wszystko się sypie, ale co tam, przecież to nie moje.
 • Dokładnie! Lokatorzy z rękami w kieszeniach czekali X lat, żeby ktoś im strych posprzątał!!! Śmierdziało? No to nie wchodzimy, bo tam śmierdzi! I płacić nie będziemy bo kapie! Niech KTOŚ zrobi COŚ a my tylko wyrazimy nasze niezadowolenie i poczekamy, ponarzekamy. .. Społeczeństwo " obywatelskie" , psia mać. ..
 • zburzyć barak postawic budki dla gołębi, niech sobie dalej sraja w spokoju, na wigilie przemówią ludzkim glosem :D " jak tu życ "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  AlejandroConchitaWrusthehehe(2014-05-30)
 • Zgroza ogarnia. .. nie płacić czynszu i narzekać, czekając, aż ktoś przyjdzie i posprząta. Komunistyczne społeczeństwo.
 • Żadnych remontów dopóki nie spłacą zadłużenia - pasożyty, żerują na ZBK i tylko roszczą pretensje. Nie płacą = nic w zamian nie dostają, bo i za co?
 • Zalegają i jeszcze mają wymagania. Wyp... na bruk jak,ja bym raty hipoteki nie splacal to bank,by się ze mną nie bawił jak z nimi zbk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  2
  kupers(2014-05-30)
 • Dlaczego ktoś zabrał jajko z gniazda?To okropne.
 • Co za bzdury ludzie wypisują!!!!! Zadłużenie powstało przez jedną rodzinę, która już parę lat tu nie mieszka bo wyjechała za granice a ZBK nic nie robiło we wcześniejszych latach, żeby ten dług ściągnąć a teraz się zasłania zadłużeniem, którego nigdy nie odzyska i dopiero 1.5 miesiąca temu zrobili w tym mieszkaniu eksmisje haha !!! Chyba jest jeszcze jedna osoba, która zalega za czynsz ale to pikuś z tamtym zadłużeniem- i zapewne kolejna będzie eksmisja. A co do reszty lokatorów to płacą czynsze i to nie małe-domagają się swoich racji! A problem z gołębiami trwał ponad 2 lata a ZBK zbytnio nie przejęło się tym problemem aby temu za[pobiec. Załatali dziury w dachu a w zeszłym roku usunęli część martwych gołębi i wyłapali żywe, ze strychu i nad strysza, posypali wapnem ale nie było to wysprzątane do końca a teraz jest problem-smród, bród i robale które pełzają po klatce i w nie których mieszkaniach. .. Sprawa dopiero teraz się ruszyła i nawet zrobiono w końcu dezynfekcje. Od 30 lat w tym bloku nie było nic robione a blok wymaga remontu klatki schodowej, nowej instalacji elektrycznej, usunięcie grzyba w mieszkaniach w jednym pionie, zalanych piwnic a Zbk tłumaczy się tym, że nie będą inwestować w budynek który jest do rozbiórki a i tak ludziom przydzielają mieszkania w tym bloku -ZGROZA !!!. Do 2015 roku budynek będzie stał ta Nasza zawalidroga haha. Mieszkamy gorzej niż w SOCJALU-a płacić musimy i płacimy. My jako społeczeństwo, jako lokatorzy walczymy o Swoje i dopniemy Swego!!!
 • A na Zawadzie dokarmiają całymi torbami suchego chleba gołębie, które później srają na parapety, okna i samochody. .Wszystko z gołębników z przyległych działek. Do tego dołączają wiecznie głodne mewy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  jastrząbgołebiarz(2014-05-30)
 • zbk -kajtuś- bajtuś. .. .. hahah
 • Bardzo współczuję tym 3-4 Panom którzy sprzątają nadstrysze i wdychają ten smród, fetor. .. Nawet nie mają odpowiedniego ubrania-wchodzą w swoich ciuchach-masakra bo za wyjątkiem worków nie dostali nic. Chce podziękować poprzedniej Pani Administratorce z poprzedniego rejonu za zaniechanie i nie doprowadzenie tego wszystkiego do końca bo 9 miesięcy temu ten problem mógł się dla nas skończyć happy endem i sprawa by nie ujrzała światła dziennego ale ich zdaniem nie było problemu, że zrobili co mieli zrobić i na tym koniec i sprawa ucichła do czasu pojawienia się robali. .. .. 9 miesięcy temu posypali wapnem i po 2-3 tygodniach powinno być to sprzątnięte- nie zrobili nic-odchody gołębi sięgają 30 cm może i więcej-Zgroza!!!Dziękuję bo problem powrócił. .. .!!!!
 • Trzeba było wpuścić na strych kota i problem by był z głowy proste :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  2
  byni199(2014-05-30)
Reklama