UWAGA!

Teraz ja - Bezrobotni, a może do szkoły?

 Elbląg, Bezrobotni, a może do szkoły?
fot. AD

Oficjalne dane dotyczące bezrobocia w Elblągu są bardzo przygnębiające, procentowo wskaźnik bezrobocia to około 16 proc., a ilościowo to 6-7 tysięcy ludzi. Zakładając, że połowa z tych ludzi nie szuka żadnej pracy, a zarejestrowana jest w „innych” celach, to i tak zostaje około 3 tysięcy, z tym, że nie znamy liczby osób, które szukają pracy, a nie są zarejestrowane.

Tak wysoki wskaźnik bezrobocia ma oczywiście swoje przełożenie na płace w naszym mieście i podejście pracodawców do pracobiorców. Zgodnie z zasadami ekonomii, im większe bezrobocie, tym niższe płace i raczej nic na to nie poradzimy.
       Przyczyny wysokiego bezrobocia w Elblągu są dużo bardziej złożone, mają zróżnicowany charakter, ale jest to już temat na osobny i większy objętościowo tekst, który mam zamiar napisać w najbliższym czasie.
       Chciałbym za to poruszyć temat dokształcania osób bezrobotnych albo, uogólniając, po prostu osób dorosłych. Mamy takie czasy, że człowiek musi się dokształcać całe życie. Osoby pracujące przechodzą zwykle tzw. kursy i szkolenia organizowane przez pracodawców. Sporadycznie są to także studia podyplomowe. W przypadku osób bezrobotnych na pozór wydaje się, że są one skazane jedynie na szkolenia organizowane przez Urząd Pracy. Tu chciałbym właśnie tak myślących wyprowadzić z błędu.
       Od kilku lat coraz większą popularność zdobywają szkoły dla dorosłych kształcące w systemie zaocznym, czyli w weekendy. Daje to doskonałą możliwość do dokształcania dla wszystkich chętnych chcących podnieść poziom swojego wykształcenia czy też zdobyć nowe umiejętności zawodowe, a w szczególności dla bezrobotnych. Teraz najważniejsze, większość tych szkół jest całkowicie za darmo! Tak, taka jest prawda – w mieście Elblągu osoby dorosłe mogą zupełnie za darmo uczyć się w kilku szkołach policealnych, zdobywając ciekawe kwalifikacje zawodowe. Przykładowe, darmowe dostępne kierunki to administracja, budownictwo, kosmetyka, fryzjerstwo, BHP itd. Jeżeli ktoś nie ma średniego wykształcenia, to też nie problem, są darmowe licea po gimnazjum i po szkole zawodowej. Dodam, że są także darmowe gimnazja dla dorosłych.
       Oczywiście nie podam nazw tych szkół, bo to nie jest tekst reklamowy, kto chce, znajdzie te szkoły samodzielnie. Moim zamiarem jest zachęcenie osób bezrobotnych do dokształcania, ponieważ jest ono samo w sobie korzystne, z jednej strony, dając wyższe kwalifikacje i wykształcenie, a z drugiej, poprawia psychikę. Nie ma nic gorszego, jak nic nie robić, siedzieć w domu i się zamartwiać. Nie ma sytuacji bez wyjścia, zawsze jest jakaś nadzieja, trzeba wyjść do ludzi, zdobywać nie tylko wiedzę, ale także znajomości, które na pewno zaprocentują w życiu osobistym i zawodowym.
       Przy okazji uprzedzę komentarze dotyczące poziomu nauczania w tych szkołach oraz perspektyw na pracę. Poziom nauczania jest dostosowanych do uczących się. Co do perspektyw zdobycia ewentualnej pracy po takiej szkole, ujmę to tak: mając ukończoną szkołę o profilu zawodowym, który występuje na rynku pracy, zawsze są „jakieś” szanse. Nie mając ukończonej takiej szkoły, pozostają tylko marzenia i liczenie na cud.
       Podsumowując, w szkołach dla dorosłych zajęcia zwykle zaczynają się w październiku, więc dla wszystkich zainteresowanych tematem sugerowałbym jak najszybciej odnaleźć te placówki oświatowe.
      
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 4
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
  0 31

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • dodaj jeszcze tych ktorzy wyjechali a wyjdzie bezrobocie 15 tyisecy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ArnoldUPR(2010-09-15)
 • Nie wiem czy edukacja mam jakiś sens. Przecież kierunki proponowanie przez Elbląskie uczelnie i szkoły policealne są mało-pożyteczne a i tak na rynku jet wiele osób które ukończyły podobne kierunki taki jak technik ekonomista, technik administracji, technik bhp i nie mogą znaleźć pracy. Przecież szkoły takie jak żak, cosinus, profesja oferują to samo na przedmioty w niektórych z nich wykładają ci sami nauczyciele. Taka szkoła otrzymuje grube dotacje od państwa na funkcjonowanie i o to tu chodzi. .. o kase i biznes, na robieniu niepotrzebnych kierunków i naciąganiu ludzi. Dlaczego żadna z tych szkół nie prowadzi kierunku Technik Farmacji. .. fajny zawód bardzo dobrze płatny. .. .. odpowiedz jest prosta. .. nakłady przekroczyłyby zyski. Dlaczego nie oferujecie w swojej ofercie kursów spawalniczych, tokarskich, mechanicznych po których ludzie otrzymywali by wartościowy zawód. Problem Panie Cezary nie tkwi w niechęci ludzi do kształcenia tylko w ofercie edukacyjnej która jest mało konkretna i nastawiona tylko na zysk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  agentTomek(2010-09-15)
 • Chodzenie do szkoły nic nie daje, pracodawcy szukają zawsze z doświadczeniem. Szkoły to wyciaganie kasy od już i tak biednych ludzi. A efekty szkoleń sa żadne
 • Tere fere heh. Panie Cezary pan nie zna realiów i rynku pracy. Czy jest pan tak samo niedouczony ale z nauki życia. Wystarczyło by iść do UP i porozmawiać z osobami co tam przychodzą. To nie są oszołomy, tylko osoby co są po szkole, co właściwie nie dała im zawodu, bo na ten zawód nie ma popytu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rozsądny(2010-09-15)
 • Zgadzam się z artykułem. Wśród osób bezrobotnych w Elblągu najliczniejszą grupę stanowią osoby bez średniego wykształcenia (ponad 4 tys. osób), do tego ponad 2 tys. bezrobotnych nie ma żadnych kwalifikacji (np. ukończona tylko szkoła podstawowa). Jeśli takie osoby się nie dokształcą, to zginą na rynku pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oriana(2010-09-15)
 • a ja mam skonczone liceum ekon, pwsz z kierunkiem ekonomia a teraz koncze magisterke z rachunkowosci i co?????I GO. .WNO!pracy znalezc nie moge nigdzie, bo albo ogloszenie juz nieaktualne albo "maja w czym wybierac", albo chca ludzi z doswiadczeniem (nie mowiac juz o pracy zalatwianej po znajomosci). a ja sie pytam skad ja mam miec doswiadczenie???teraz sie ksztalce, w szkolach nie ma praktycznej nauki rachunkowosci, nawet kursy to sama teoria!! najpierw to moze niech pracodawcy dadza cos z siebie a nie ida tak na latwizne. bo czlowiek ktory zglosi sie do nich dzis, calkiem zielony, to za jakies 5 lat gdzies indziej moze byc osoba niezastapiona i bardzo dobrym pracownikiem! sama zreszta kursow sobie nie zrobie bo nie mam pracy, nie mam pieniedzy wiec nie mam 2500 zł aby sobie pojsc i posluchac jak ktos przez pare godzin pogada a na koniec da mi papierek ukonczenia. a praktyki jak nie znalam tak znac nie bede!!!!
 • a no chyba ze zamiast isc w kierunku ktory sobie obralam i ktory mnie interesuje i dzialac w rachunkowosci to przekierunkuje sie na jakiegos operatora wózka widłowego! (bez obrazy dla tych pracownikow to jedynie pzyklad). to jest bez sensu!
 • ja robię średnie na saperów i jest ok, fajni ludzie w grupie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Gosiaa(2010-09-15)
 • Skończyłem PWSZ jako informatyk. Od roku szukam pracy. Prawdopodobnie na jednym roku sie nie skończy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  001101(2010-09-15)
 • Jestem tego samego zdania co "jakaś". Niestety realia sa inne, najgorsze żę nikt nie pomaga osobom postudiach i ukończonych szkołach takich jak my. ja tez jestem po eknomoiku, i administracji na pwsz, a teraz jeszcze mgr robię i co z tego mam?? szukam pracy i oczywiście nie spełniam wielu kryteriów stawianych przez pracodawców, co z tego że mam wykształcenie, jak nie mam tak oczekiwanego przez pracodawców doświadczenia. A pytam się jak można zdobyć doświadczenie skoro nikt nie chce zatrudniać osób po studiach??? dlaczego w wielu instytucjach pracują osoby w wieku emerytalnym które juz dawno powinny przejść na emeryture i blokuja miejsca własnie dla takich młodych i chcących zdobyc doświadczenie ludzi jak my?? Na to nikt nie zwraca uwagi i nie próbuje nam pomóc. Nawet stażu z urzedu pracy w tej chwili znaleźć nie mogę, bo instytucje nie zgłaszają ofert, a przeciez to jest dobra forma zdobywania doświadczenia i nowych umiejętności. Żal patrzec co sie dzieje w Polsce, w dzisiejszych czasach nawet wykształcenie nie pomaga w znalezieniu pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rozczarowana(2010-09-15)
 • Państwowa, bezpłatna SZKOŁA DLA DOROSŁYCH - Centrum Kształcenia Ustawicznego, ul Saperów - gimnazjum, liceum ogólnokształcące po gimnazjum lub 8 klasowej szkole podstawowej, liceum uzupełniające po zsz, szkoły policealne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dawnysłuchaczcku(2010-09-15)
 • Sposób jest prosty ba bezrobocie. Zasiłek dla bezrobotnych który jest bezterminowy. Wysokość to najniższa krajowa. Gwarantuje że ogłoszenia o pracę będą wisiały wszędzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wazniak(2010-09-15)
Reklama