UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Boccia – sport równych szans

 
Elbląg, W czerwonych koszulkach drużyna z Marzęcina
W czerwonych koszulkach drużyna z Marzęcina (fot. WS)

W Elblągu odbył się integracyjny turniej bocci, w którym udział wzięło dwanaście drużyn z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Złote medale trafiły do zawodników z Marzęcina. Zobacz fotoreportaż.

Turniej został zorganizowany po raz siódmy.
       - Pomysł powstał po wizycie na Litwie, gdzie byliśmy zaproszeni właśnie na boccię i tam mieliśmy okazję grać już z doświadczonymi zawodnikami, też niepełnosprawnymi – opowiada Iwona Pietraszkiewicz, kierowniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ul. Beniowskiego w Elblągu. – Bardzo mi się spodobała ta dyscyplina, uznałam, że jest ona idealna dla osób o najsłabszej kondycji psychofizycznej.
       Zasady gry są proste, jednak sam rzut wymaga koncentracji i precyzji. Zawodnicy przeciwnych drużyn po kolei rzucają kule, tak by to ich „piłeczka” znalazła się jak najbliżej białej, nazywanej „matką”.
       Każda drużyna liczy trzech zawodników, są to osoby z upośledzeniem umysłowym, wśród nich także ci na wózkach inwalidzkich. Dlatego, dla wyrównania szans, wszyscy zawodnicy siedzą na krzesłach.
       - To są osoby, które generalnie nie reprezentują swojego warsztatu na zewnątrz - dodaje Iwona Pietraszkiewicz. - Osoby bardziej upośledzone umysłowo nie śpiewają, nie biegają, jest im trudniej zaistnieć w świecie, a tutaj walczą i to bardzo sprawnie.
       Jak dla każdego sportowca liczy się zwycięstwo, zawodnicy w skupieniu obmyślają strategię, zależy im by pokazać się z jak najlepsze strony.
       - Jak dla każdego tu liczy się sukces - mówi Iwona Pietraszkiewicz. - Każdy z nas ma taką potrzebę, oni też chcą zwyciężać. Przeżywają to. Walczą o miejsca na podium, bo żadne inne nie jest zadowalające.
       - Lubię w to grać, dla mnie to jest łatwe, można albo rzucać albo kulgać. Umiem to - przyznaje Jarek, który na turniej przyjechał z Nidzicy.
       - Mieliśmy dużą konkurencję, to jest trudna gra - dodaje Marcin z tej samej drużyny.
       Obok bocci niepełnosprawni rywalizują w turniejach piłki nożnej, grają w tenisa stołowego, biorą udział w wielu zawodach sprawnościowych.
       - Staramy się korzystać z każdego zaproszenia, w Elblągu jesteśmy co dwa lata - mówi Paweł Wroński instruktor terapii ruchowej z Nidzicy.
      

 


       VII Wojewódzki Turniej Bocci „Sportowa integracja” trwał kilka godzin. Jednym z sędziów był Marek Burchardt.
       - Z osobami niepełnosprawnymi byłem związany zawodowo wiele, wiele lat, pracowałem w podobnych placówkach. To jest sama przyjemność i frajda - mówi m.in. były naczelnik Wydziału Sportu. – W przypadku osób niepełnosprawnych rywalizacja jest zdrowsza, nie ma żadnych podtekstów, kombinacji. Wynik jest ważny, ale nie najważniejszy. Liczy się zabawa i integracja.
       W turnieju udział wzięli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Jantara, Marzęcina, Koniecwałdu, Susza, Ostródy, Kolnika, Malborka, Górowa Iławeckiego i Elbląga. Najlepszą drużyną została ekipa z Marzęcina, srebrne medale trafiły do Koniecwałdu, a brąz do PSOUU z Elbląga.
       - Jest super - skomentował swoją wygraną Andrzej.
       - Bardzo sie cieszę. Marzęcino zawsze się stara - dodaje Edyta
       - To już nasze drugie pierwsze miejsce - chwali się Krzysiek.
       - Drugi raz z rzędu udało na się zdobyć pierwsze miejsce - potwierdza Wiesław Sztygowski instruktor WTZ w Marzęcinie. - Moi uczestnicy grali po raz pierwszy, więc tym bardziej sie cieszę. Były emocje, udało się.
      
      

OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • podziwiam ludzi umiejących zajmować się i pomagać sprawnym inaczej
  • Sklep sportowy dla osób niepełnosprawnych - Bocciasport. com BocciaSport. com to pierwszy w Polsce, sportowy sklep dla niepełnosprawnych. Oferta skierowana jest do osób niepełnosprawnych, które zajmują się sportem profesjonalnie lub szukają pomysłu na ciekawy, aktywny sposób spędzania czasu. Bogaty asortyment sklepu pozwala na poznanie nowych, interesujących form rozrywki oraz zakup specjalistycznego sprzętu sportowego. W naszym sklepie Klienci znajdą profesjonalne akcesoria i zestawy do gier, takich jak boccia czy petanque. Boccia to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych wśród osób niepełnosprawnych, która polega na umieszczeniu kul jak najbliżej celu. Dzięki dowolności technik wprowadzania kul na boisko, boccia jest doskonałą rozrywką dla osób borykających się z różnorodnymi ograniczeniami ruchowymi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów stale poszerzamy swoją ofertę, by jak najlepiej dostosować się do Państwa potrzeb. Dlatego w naszym asortymencie znajdują się także specjalistyczne wózki inwalidzkie, handbike’i, sprzęt do parakajakarstwa, piłki dźwiękowe oraz odzież sportowa i suplementy diety. Akcesoria dostępne w naszym sklepie posiadają odpowiednie atesty oraz spełniają wymogi UE. Dzięki temu mamy pewność, że proponowany sprzęt jest niezawodny i zapewnia bezpieczną zabawę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i rozpoczęcia przygody z nowymi sportami!
Reklama