UWAGA!

Teraz ja - Budżet Obywatelski – rewelacja czy kit?

 Elbląg, Budżet Obywatelski – rewelacja czy kit?

Elbląg po raz pierwszy wprowadził Budżet Obywatelski w 2012 r. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem, choć mało kto wtedy wiedział, jak to działa. Przyszedł kolejny rok i kolejny Budżet Obywatelski. Teraz zasady były już bardziej znane i wiadomo było, na co można liczyć.

Zadaniem Budżetu Obywatelskiego ma być szansa na poprawę stanu infrastruktury na naszych ulicach czy osiedlach. Mimo, iż zrealizowanie dotychczasowych projektów z 2012 r. budzi wśród elblążan dużo kontrowersji (co widać w komentarzach pod artykułami opisującymi realizację projektów), to i tak tegorocznemu Budżetowi Obywatelskiemu towarzyszyło olbrzymie zainteresowanie, zarówno wnioskami, jak i głosowaniem. Pan prezydent Jerzy Wilk podczas ogłoszenia wyników powiedział: – To świadczy o dużej aktywności mieszkańców i o tym, że zależy im na najbliższym otoczeniu. W ten sposób elblążanie również się integrowali, wzajemnie zachęcali do głosowania, każdy chciał wygrać.
       Wszystko pięknie, tylko czy Budżet Obywatelski nie staje się złotym interesem dla spółdzielni mieszkaniowych, które za pieniądze miasta mogą poprawić swoje tereny? Doszły mnie słuchy, że pracownicy spółdzielni chodzili po domach, zbierając od mieszkańców kartki do głosowania. Tak więc Budżet staje się nie Obywatelski, a Spółdzielczy.
       Jak mniejsze grupy mieszkańców mają kiedykolwiek wygrać? A mają niekiedy większe problemy na swoim terenie i ciekawe pomysły, których nikt im nie zrealizuje. Jak nie zmieni się nic w regulaminie, to moim zdaniem Budżet Obywatelski stanie się wielkim kitem.
      
      
fajnyfacet
Liczba publikacji: 20
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
4.9 8 12

A moim zdaniem...

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Macie racje, dotyczyło to okręgu na zawadzie, pracownicy chcieli się przypodobać członkini rady nadzorczej, urzędniczce pana Wilka i biegali po domach zbierając nr pesel, by w ich imieniu glosować. Nie zgadzam sie, że spółdzielnie mieszkaniowe chcą sobie poprawić wygląd budżetem obywatelskim, przecież inwestycje z budżetu mogą być przeznaczone tylko na nieruchomości stanowiące własność komunalną. Fajnyfacet, dałeś plamę w części dotyczącej poprawy wyglądu spółdzielni mieszkaniowej. reszta jest ok.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  resztaok(2013-11-04)
 • Oczywiście, że KIT. Wygrały projekty, które miały wygrać. To znaczy, te, w których mieszkają elbląscy bez-radni:Turlajgroszek, Kosecka i inny. NIech SKO rozstrzygnie spór, bo miasto wogóle nie dba o zabytki, o zabytkową infrastrukturę zabytkowych dzielnic Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Kokospoko(2013-11-04)
 • Pomysł dobry, dzieki temu mamy już siłownię na powietrzu i inne rzeczy które by czekały lata na zrealizowanie. Powinno juz zbierać propozycje na przyszły rok. A wieczni malkontenci moga zacząć żalić sie 3,2,1.. start :D
 • budżet obywatelski- twój pomysł. .. ale my i tak zrobimy swoje bo wiemy lepiej, tak działają radni w mieście Elblągu, jak oni moga się wciskać w budżet obywatelski? przecież maja swój budżet i niech tam się realizują np. wydajac kolejne miliony na bzdury typu Modrzewina czy terkawka -srafka, jak mogą wpierniczać się tam gdzie ludzie chca sami coś zrobić, wstydu za grosz nie mają
 • Niech autor zajmie się czymś porządnym, a wyciąganiem absurdalnych wniosków na siłę - doszły mnie słuchy??? pfff. słuchy to mogą dojść każdego na każdy temat.
 • Kit. Jest to w większości przypadków realizacja zadań własnych miasta a nie potrzeb szeroko rozumianej społeczności lokalnej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  wyborca(2013-11-04)
 • Budżet Obywatelski to dobry pomysł. Rozdzielanie go sprawiedliwie to jest jednak trudna sprawa, ale lepiej żeby mieszkańcy mogli chociaż trochę decydować o swoich osiedlach niż zlikwidować go. To jest początkująca nasza lokalna demokracja i musimy się jej uczyć wszyscy. Spoglądajmy na te poczynania i informujmy o wynikach wszystkich, jednak nie likwidować tego co na pewno przynosi mieszkańcom naszego Miasta satysfakcje.
 • ależ autor nie napisał o likwidacji tylko o zmianie regulaminu. pewnie, że lepiej jak coś jest robione ale niech to będzie sprawiedliwy wybór mieszkańców.
 • Całkowicie podpisuję się pod stwierdzeniem "Jak mniejsze grupy mieszkańców mają kiedykolwiek wygrać? A mają niekiedy większe problemy na swoim terenie i ciekawe pomysły, których nikt im nie zrealizuje. Jak nie zmieni się nic w regulaminie, to moim zdaniem Budżet Obywatelski stanie się wielkim kitem. " W ubiegłym roku sygnalizowałem też ten problem. Może. .. .tak jak proponuje się w obecnym turnieju miast /do którego namawia się nas aby głosować na Elbląg/ przyjąć udział procentowy głosujących mieszkańców do wszystkich zamieszkujących daną ulicę.
 • a co pan prezydent na to?
 • porażka, a wciskali że sami decydujemy.
 • kit!
Reklama