UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Chaos w zdalnym nauczaniu

Taki wniosek można wysnuć po dzisiejszym (30 marca) czacie z udziałem wiceprezydenta Elbląga Janusza Nowaka i dyrektor Departamentu Edukacji Małgorzaty Sowickiej. Miasto opracuje wytyczne dotyczące prowadzenia edukacji zdalnej. Zobacz przebieg czatu.

Pandemia koronawirusa wywróciła do góry nogami życie rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Do tzw. „nauczania zdalnego” nie był przygotowany nikt: zaczynając od uczniów poprzez rodziców, nauczycieli i urzędników. Pytań i wątpliwości co do funkcjonowania tzw. „edukacji zdalnej” jest mnóstwo.

- Czy konieczne jest przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty 21 kwietnia? - tak zaczął się dzisiejszy (30 marca) czat z wiceprezydentem Elbląga Januszem Nowakiem i dyrektorem Departamentu Edukacji Małgorzatą Sowicką.

- Tak naprawdę przeprowadzenie tego egzaminu jest w tej sytuacji niemożliwe. Decyzje na szczeblu ministerialnym jeszcze nie zapadły, ale myślę, że lada chwila takie decyzje będą. Nie wyobrażam sobie, żeby w takich warunkach można było egzamin przeprowadzić – odpowiedział Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

- Centralna Komisja Egzaminacyjna nie wyobraża sobie, aby ten egzamin przeprowadzić zdalnie – uzupełniła Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji w elbląskim ratuszu.

Podczas rozmowy rodzice zwrócili uwagę na brak przygotowania do nauki za pośrednictwem internetu. Powszechnym problemem jest jeden komputer na troje dzieci w domu, niepotrzebne w opinii rodziców zadania np. z plastyki lub wychowania – fizycznego. Zdarzają się też... wirtualne kartkówki.

- Zwróciliśmy się z apelem do nauczycieli, żeby nie przeciążali uczniów nadmiarem pracy. Najważniejsze jest, żeby zrealizować podstawę programową. Natomiast od zajęć dodatkowych nauczyciele powinni się powstrzymać, dlatego żeby młodzież też mogła skorzystać z czasu wolnego. Druga kwestia to nadmierne obciążenie łączy internetowych, które utrudnia nauczycielom i uczniom wzajemne kontakty. Dochodzą do nas sygnały o wysyłaniu zadań, które trzeba wydrukować, rozwiązać, potem zeskanować i odesłać. Będziemy prowadzili rozmowy z dyrektorami, aby zaprzestać takich praktyk – mówił Janusz Nowak.

Czat pokazał brak przygotowania nauczycieli do pracy zdalnej. A to odbija się na pracy uczniów. Urzędnicy nie mają rozeznania, co do liczby uczniów, którzy nie mają dostępu do komputera lub internetu.

- Czy nauczyciele byli kiedykolwiek szkoleni w zakresie zdalnego nauczania? Niektórzy z nich skupili się tylko na zadawaniu zadań – pytał jeden z mieszkańców.

- Takie szkolenia i warsztaty odbywają się od lat, ale nie na taką skalę. Dziś cały system został przestawiony, właściwie z dnia na dzień. Do tego nikt nie jest przygotowany. Dziś Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli w całej Polsce, w tym w Elblągu proponują takie szkolenia. Z naszego miasta ok. 100 nauczycieli jest wspieranych takimi działaniami – wyjaśniała Małgorzata Sowicka.

Jak się okazuje, pandemia koronawirusa może się odbić na finansach nauczycieli, którzy mogą nie otrzymać wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

- Za godziny nadliczbowe należy się wynagrodzenie, oczywiście wtedy, gdy zostało wypracowane pensum. Należałoby zadać pytanie, czy nauczyciele są w stanie wypracować swoje podstawowe pensum w sytuacji zdalnego nauczania. Są określone zasady prowadzenia lekcji: to jest 45 minut bezpośredniej pracy z uczniem. W moim przekonaniu jest to dziś niezwykle trudne – mówiła Małgorzata Sowicka.

Miasto opracuje wytyczne dla nauczycieli i dyrektorów szkół w sprawie postępowania i realizacji programu nauczania.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Pisowska Polska kończy się w zatrważającym tempie. Amen
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  42 41
  (2020-03-30)
 • Nauczyciele powinni teraz zastrajkować, jak rok temu. Bo te podwyżki 6 % od września są zbyt małe. To wymagający zawód z wieloma wyrzeczeniami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51 41
  No cóż .(2020-03-30)
 • Chaos powiadacie; -)Jeden wielki b..i tyle i rzeczy nazywać należy po imieniu. Co winni są uczniowie ? Wygodni nauczyciele jeden przez drugiego się prześcigają, chyba konkursik mają wewnętrzny kto więcej zadań wyśle klasie elektronicznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  38 56
  (2020-03-30)
 • Jedna wielka spychologia. Nauczyciele na rodziców, uczniów zrzucają cały obowiązek realizacji edukacji. Jedna, dwie lekcje dziennie przez kamerkę i wielkie mi zdalne nauczanie. Sytuacja jest patologiczna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31 36
  (2020-03-30)
 • Ludzie zajmijcie sie maseczkami dla mieszkańców, ustalcie hierarchię ważności spraw, wprowadzcie dyżury, gxzie się ukryła rada, ,? Co z wyborami, gdzie jakas reakcja władz tak jak w innych miastach, ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  36 3
  (2020-03-30)
 • Nauczyciele powinni dostawać 80%wynagrodzenie nie wykonują w 100 % swojej pracy Szczególnie dyrektor sp 11
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  35 42
  Misiekznada(2020-03-30)
 • @Misiekznada - Powinni dostawać 50% za gotowość do pracy. 80% pensji przy realizacji nauczania zdalnego. A 100% premii za przebranżowienie w pomoc medyczną w walce z wirusem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 25
  (2020-03-30)
 • Jestem Mama bliźniaków sa w 5klasie podstawowej. Nie mamy laptopa zeby dzieci mogly pracowac. Telefon sie strasznie przegrzewa. Mieszkamy pod elblagiem gdzie zasieg internetu jest straszny. Jak Dzieci maja normalnie sie uczyc?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  49 4
  ?(2020-03-30)
 • Nauka przez internet tak jak i praca zdalna jak to podsumowala jedna z poslanek stoi bardzo słabo, nie jesteśmy na to gotowi bo technika u nas 20 lat do tylu, jest to tylko proforma bo cos trzeba pokazać, ta epidemia wyraznie pokazala na jak niskim poziomie tu jesteśmy, nie ci ludzie nie z tej epoki, żal dzieciaków i rodziców bo na nich spadło wszystko
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33 7
  (2020-03-30)
 • Ale za ten bałagan nie odpowiadają nauczyciele. Jakoś to będzie. Byle do wakacji i tak zostajemy w domach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49 2
  (2020-03-30)
 • Chaos to panuje w tym departamencie. Pan wice oderwany od rzeczywistości, uwidocznił brak swoich kompetencji i elementarnej wiedzy. Odnosimy wrażenie, że pan chyba zatrzymał się na poziomie wysyłania informacji przez gołębia pocztowego. Co dziennie inne dyspozycje, inne decyzje, no i najważniejsze UDOKUMENTOWAĆ!!! Do narzekających - kierujcie swoje żale do tych, którzy wymyślają takie idiotyzmy, i dajcie wszystkim pracować! A jak sie wymaga dokumentowania, to warto pamiętać, ze należy dać nauczycielom narzędzia do pracy. Bo komputer i internet nie wystarczy, przypomnę PRYWATNY! Tak możemy wypożyczyć ze szkoły, są bardzo szybkie, nowoczesne, sam urząd nam pewnie zakupił z 8-10 lat temu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  73 4
  (2020-03-30)
 • Zobaczcie jakich mamy odpowiedzialnych nauczycieli. Najlepszym przykładem może być powołany (bo nie miał zdrowia być wiceprezydentem)przez Wróblewskiego dyrektor sp11,który zabrał dzieciaki do Włoch gdzie szaleje koronawirus.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  39 6
  (2020-03-30)
Reklama