UWAGA!

Co należy wiedzieć rozważając wzięcie kredytu hipotecznego w banku ING

2019-08-14
12:57
 
Co należy wiedzieć rozważając wzięcie kredytu hipotecznego w banku ING

Kredyt w ING udzielany jest maksymalnie na 35 lat, choć zazwyczaj klienci decydują się na okres kredytowania do 25 lat. Razem z wydłużeniem czasu spłacania kredytu rosną odsetki i oczywiście całościowy koszt kredytu. Kredyty hipoteczne to zobowiązania celowe na poczet zakupu mieszkania, domu lub jego budowę, zakup działki budowlanej, remont czy wykończenie mieszkania. Kredyt może być również narzędziem do spłaty kredytu, który zaciągnęliśmy w tym lub innym banku.

Od czego zacząć?
       Mało kto podejmuje starania o kredyt hipoteczny kilka razy w swoim życiu. Zazwyczaj kiedy już do tego dochodzi, nie wiemy zbyt wiele na ten temat. Staranie się o kredyt bywa problematyczne, jednak schemat działania jest zawsze podobny. Musisz zrobić potrzebny research, by dowiedzieć się, jakie są aktualne oferty banku, wyliczyć swoją zdolność kredytową, złożyć wniosek o kredyt, zebrać i przedłożyć wszelkie wymagane dokumenty. Dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z taką procedurą, lub nie mają czasu lub wymaganej wiedzy, taki proces może brzmieć strasznie. Z pomocą przychodzi jednak doradca kredytowy, za którym stoi doświadczenie i wiedza.
       Doradca pomoże na każdym etapie starania się o kredyt hipoteczny, zostanie z klientem również już po podpisaniu umowy kredytowej. Pomoże w kompletowaniu i wypełnianiu dokumentów, przedstawi najlepszą ofertę, dopasowaną do możliwości i preferencji klienta, a także dopilnuje wszelkich formalności, kontaktując się bezpośrednio z bankiem czy ubezpieczycielem. Co więcej, taki doradca zrobi to bezpłatnie, rozliczając się z wybranym przez klienta bankiem na samym końcu, bez dodatkowych kosztów ze strony klienta, gwarantując oszczędność czasu, wysiłku i pieniędzy.
      
       Jak zabezpiecza się ING kredyt hipoteczny?

       Tutaj nie ma nic nadzwyczajnego – bank zabezpiecza się, ustanawiając hipotekę. To sprawia, że gdy kredytobiorca przestanie spłacać raty z odsetkami, bank mimo wszystko otrzyma należne mu środki. Ważne jest, że hipoteka może być ustanowiona nie tylko na nieruchomości, na którą bierzemy kredyt, ale na jakiejkolwiek innej, która nie musi koniecznie należeć do siebie. Sprawdź dokładnie warunki, które należy spełnić, by taką hipotekę ustanowić.
      
       Zabezpieczenie i marża w ING kredycie hipotecznym

       W ING marża wynosi 1,69%. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie ma prawomocnego wpisu hipoteki, bank podniesie marżę o 0,05% - zaznacza Michał Dawidowicz w swoim artykule poświęconym kredytom hipotecznym w ING www.blogkredytowy.pl/kredyt-hipoteczny-w-ing-bank-slaski/. Założenie przy tym jest taki, że wpis zostanie potwierdzony w ciągu pół roku od momentu zawarcia umowy kredytowej.
       Dodatkowym zabezpieczeniem może być dobrowolne ubezpieczenie na życie spłacane miesięcznie. Dzięki niej masz szansę obniżyć marżę swojego kredytu. Miesięczną składkę nalicza się według bieżącego salda zadłużenia. Opcje ubezpieczenia są dwie – Opcja Życie Plus (składka 0,035%) oraz Bezpieczny Kredyt Standard Plus (składka wynosi 0,055%). Wybór zależy od oczekiwań i preferencji kredytobiorcy.
      
       Koszt oferty kredytowej w ING
       ING znajduje się w czołówce rankingu banków oferujących korzystne kredyty hipoteczne. Przykład reprezentatywny kredytu w wysokości 250 000 zł na 25 lat pokazuje, że rata wyniosłaby 1259,12 zł, a byłoby ich łącznie 300. Oprocentowanie byłoby na poziomie 3,40%, marża 1,69%, WIBOR 1,71%, a RRSO 3,62%. Prowizja dla banku wyniosłaby w sumie 4225,00 zł. Biorąc pod uwagę sumę całych odsetek w okresie kredytowania w wysokości 123 510 zł, cała kwota do spłaty wyniosłaby 377 735 zł.
       Oprocentowanie kredytu hipotecznego to nic innego jak suma stałej marży banku i zmiennej stopy rynkowej (WIBOR 6M). Tym samym otrzymujemy określoną ilość rat o jednakowym oprocentowaniu. Składowe rat to: część kapitałowa (kwota kredytu pożyczona od banku) i część odsetkowa (kwota obejmująca odsetki od pożyczonego kapitału).
      
       Sposoby spłacania rat
       Raty należy spłacać przede wszystkim regularnie, ale możemy wybrać sposób ich spłacania. Opcje są dwie – w ratach równych i malejących.
       W pierwszym przypadku rata przez cały czas spłacania kredytu jest jednakowa, jako że część kapitałowa i odsetkowa są odpowiednio zbilansowane. Z czasem kredytobiorca spłaca coraz mniej odsetek, jako że początkowe raty składały się głównie właśnie z nich. Im bliżej końca spłacania, tym większa jest składowa kapitałowa.
       W drugim przypadku, przy założeniu rat malejących, wysokość raty stopniowo maleje, ponieważ co miesiąc część kapitałowa jest taka sama, ale zmniejszają się odsetki kredytu. Wybranie tej formy spłacania kredytu może się wydawać świetnym pomysłem na zaoszczędzenie trochę pieniędzy, jednak pamiętaj, że na samym początku będzie to duże obciążenie dla Twojego budżetu. ING oferuje także w konkretnych przypadkach wcześniejszą spłatę kredytu, jeśli tylko podpisałeś umowę po 22 lipca 2017 roku.
      
       Kredyt hipoteczny w ING – czy warto?
       Klienci za główny plus stawiają szybką procedurę kredytową i korzystne oferty. Klient jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o przygotowywanie warunków i umów. Korzystne jest również oprocentowanie i dobrowolność, jeśli chodzi o ubezpieczenie. Zdecydowanie warto rozważyć ING jako jeden z banków, w których składa się wnioski o przyznanie kredytu hipotecznego.
      
----- magteriał płatny ------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej