UWAGA!

Co robią chorzy na zwolnieniach lekarskich?

Elbląg, Co robią chorzy na zwolnieniach lekarskich?
fot. Anna Dembińska, arch. portel

Ile przeprowadzono kontroli i ile osób utraciło prawo do zasiłku? Kto ma prawo kontrolować wykorzystanie zwolnienia lekarskiego? Każdemu z nas może przydarzyć się choroba. Ale musimy pamiętać, że przebywając na zwolnieniu lekarskim możemy spodziewać się, sprawdzenia przez pracodawcę lub ZUS, czy faktycznie tego zwolnienia potrzebuje.

Właściciel firmy ma prawo do kontroli pracownika deklarującego niezdolność do pracy, jeśli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Pracodawca ma obowiązek przeprowadzać kontrolę wykorzystania zwolnienia lekarskiego, jeśli ma podejrzenia lub sygnały, że pracownik robi rzeczy zabronione przebywając na zwolnieniu np. pracuje lub wyjechał na wczasy. Każdy płatnik jest odpowiedzialny za kontrolę zwolnień lekarskich swoich pracowników i powinien pamiętać, że wypłata zasiłków odbywa się z naszych wspólnych środków.
       Prawo pozwala na weryfikację każdego zwolnienia bez względu na zaznaczone w nim wskazania w postaci „chory powinien leżeć” lub „chory może chodzić”, czy symbol choroby.
       Zdarzały się przypadki, gdy podczas wizyty pod wskazanym przez chorego adresem, kontrolerzy nikogo nie zastali. Nieobecny, w złożonym wyjaśnieniu podał, że nie było go w domu, ponieważ udał się z chorym dzieckiem do lekarza (otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem). Jak mogła wyglądać ta opieka, skoro chory opiekował się chorym dzieckiem? Inna chora pani miała wystawione zwolnienie lekarskie od psychiatry, ponieważ miała problem z adaptacją w pracy i współpracownikami. W trakcie zwolnienia przyszła na firmową imprezę i bawiła się doskonale, a za kilka dni jej koleżanki z pracy przysłały zdjęcie z tej imprezy do ZUS z opisem całej sytuacji. Pewien pan będący na zwolnieniu lekarskim uczestniczył w szkoleniu organizowanym przez szkołę, do której uczęszczał jego syn, jeden z uczestników wiedząc o tym poinformował ZUS o nieprawidłowym wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego.
       Wszystkie te osoby zapewne zapomniały, że ubezpieczony, który w okresie niezdolności wykonywał pracę zarobkową lub też wykorzystywał zwolnienie od pracy niezgodnie z jego celem, traci prawo do wypłaty zwolnienia lekarskiego.
       W okresie od 1 lipca do 30 listopada 2018r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Elblągu kontrolował 490 zwolnień lekarskich co do prawidłowości wykorzystania oraz 1761 co do zasadności wystawienia zwolnień. W konsekwencji wydane zostały 236 decyzje odmowne na łączną kwotę ponad 168 tys. zł. Części z tych osób Zakład wstrzymał wypłatę zasiłku, a inni musieli zwrócić nienależnie pobrane świadczenie. Jest to bardzo skuteczna metoda wykrywania nadużyć w związku z wykorzystywaniem zwolnień.
      
Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Powinno sie karac wszystkie nieuczciwe osoby w przeciwnym razie dalej beda oszukiwac
 • Ja tam obcych do domu bezzaproszenia nie wpuszczam. .. wiec mogą mnie zbadać przez drzwi;-) najwyżej dostanę kolejne zwolnienie, tym razem od psychiatry;-)
 • Mogliby sie tez przyjrzec tym co biora zwolnienia psychiatryczne. Polowa lekarzy powinna dostac potezne kary za wypisywanie zwolnien na żądanie! Ludzie zdrowi, ktorym pracowac sie nie chce, oszukują..
 • @Olefa - To udowodnij, że jest lewe. Jeszcze nikt nigdy nie podważył zwolnienia od psychiatry.
 • dlategop ludzie tak chetnie je biora. .. ja uwazam ze po takim zwolnieniu KONIECZNE powinno byc DROGIE badanie może wowczas by sie ci lekarze opamietali
 • Nie zmienia to faktu, że diagnoza lekarska była trafna "problem z adaptacją w pracy i współpracownikami", co potwierdzili pracownicy donosząc do ZUS na tę panią.
 • Zawsze zastanawiam się dlaczego na zwolnieniu lekarskim według którego mogę chodzić nie wolno mi leżeć na leżaku na działce lub siedzieć w parku na ławce Przecież świeże powietrze spacery jak najbardziej są zalecane przez lekarzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  Waldimir(2019-01-03)
 • Nasuwają mi się dwie refleksje po przeczytaniu tych wypocin. Po pierwsze, osoba pisząca ma podstawowe braki w logice. Ojciec, który otrzymał zwolnienie na opiekę nad chorym dzieckiem ma prawo udać się z nim do lekarza, bo to dziecko jest chore, nie ojciec. Po drugie, donosicielstwo w tym kraju kwitnie. Obrzydliwe. Gdzie są kontrolerzy, kiedy nauczyciele otwarcie zapowiadają :pójście na zwolnienia"?Gdzie jest jakikolwiek nadzór nad pracą orzeczników? Przykład: zwolnienie od ortopedy ocenia internista i autorytatywnie podważa jego zasadność. .. To tak, jakby gitarzysta oceniał poprawność techniczną gry na pianinie. i wrezcie, dlaczego nie ma chętnych do pracy w tej instytucji? Bo nikt, kto nie ma noża na gardle nie chce się zeszmacić i poniewierać chorych, odbierając im jedyne często źródło środków do życia. ..
 • a gdzie są pieniądze pana kowalskiego który zapi.. przez 40 lat a odchodząc na emeryturę- cieszył się nią kilka miesięcy bo zamrł. .. .gdzie sa jego uzbierane miliony ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  HAAAGE(2019-01-03)
 • @anuubis - Nie czepiaj się nauczycieli, zapytaj, kto sprawdził policjantów, gdy 90% z nich poszło na zwolnienie, a gdy dostali po 800 zł podwyżki, to cudownie ozdrowieli. Przecież to właśnie od policjantów pochodzi ten pomysł.
 • A sprawdzacie urz?dników lub policjantów którzy w ramach protestu chodzą na zwolnienia,tym si? zainteresujcie........
 • Donosicielstwo to najgorsze k... Mam taka gnide w pracy co zeby zaistniec to knuje, podp...na kolezanki. Zastanawiam sie kim musieli byc rodzice zeby tak wychowac, ze jest taka zazdrosna o innych sama nic nie potrafi i zazdrosc ja zzera, ze ktos madrzejszy z pomyslami. I sama dzieci ma i tak wychowa i takie paskudne. Ale kto pod kim dolki kopie sam w nie wpada. !!!
Reklama