UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Coraz mniej obywatelski budżet

 
Elbląg, Jedną z ostatnich oddanych do użytku inwestycji z budżetu obywatelskiego była bieżnia na osiedlu Nad Jarem
Jedną z ostatnich oddanych do użytku inwestycji z budżetu obywatelskiego była bieżnia na osiedlu Nad Jarem (fot. MS, archiwum portEl.pl)

Budżet obywatelski w Elblągu już nie budzi takiego zainteresowania wśród mieszkańców jak na początku istnienia. Do ratusza spłynęło około 170 wniosków, o ponad 50 mniej niż w ubiegłym roku. Najwięcej dotyczy inicjatyw ogólnomiejskich. Jakie pomysły mieszkańcy chcą wprowadzić w życie?

Termin zgłaszania wniosków do budżetu obywatelskiego minął 25 czerwca. Mimo technicznych problemów – w niedzielę przez kilkanaście godzin nie można było składać wniosków przez internet – urzędnicy terminu nie wydłużyli. Na stronie internetowej widnieje obecnie około 170 pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców. Najwięcej – bo  47 – dotyczy okręgu nr 4, najmniej – 17 – zgłosili mieszkańcy okręgu nr 3. W większości wnioski dotyczą budowy parkingów, placów zabaw, remontu chodników czy ulic. Jak to wygląda w poszczególnych okręgach?
      
       Okręg nr 1: Na osiedlową wigilię i szkolenia
      
Mieszkańcy chcą m.in. remontu ul. Szarych Szeregów, organizacji dwóch imprez na Zawadzie: osiedlowej wigilii i cyklu „Bezpieczna Zawada 2018”, a także przeprowadzenia szkoleń z pierwszej pomocy przedmedycznej dla seniorów. Na liście znalazł się też montaż kolejnych kamer, podłączonych do miejskiego monitoringu, modernizacja pętli autobusowej przy al. Odrodzenia czy... zamontowanie siatek na bramkach do piłki nożnej na boisku przy ul. Mazurskiej.
      
       Okręg nr 2: Mini park i fontanna
      
W tym okręgu zwraca uwagę pomysł zamontowania w parku Kajki, w pustym obecnie basenie, fontanny i zagospodarowanie terenu wokół niej, stworzenie kompleksu sportowego przy ul. Legionów i Rydla, czy też stworzenie mini parku przy ul. Kłoczowskiego. Jeden z wnioskodawców domaga się budowy trakcji tramwajowej w ciągu al. Piłsudskiego, która prowadziłaby do Bażantarni, choć ten wniosek ze względu na koszty nie ma szans na realizację w budżecie obywatelskim, w którym na okręg przypada 400 tysięcy złotych.
      
       Okręg nr 3: Podpórki dla rowerzystów i kompleks przy Traugutta
      
W tym okręgu wraca pomysł na modernizację asfaltowych boisk przy ul. Traugutta/Oliwskiej. Jeden z mieszkańców zaproponował, by stworzyć tutaj boiska do piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki o poliuretanowej nawierzchni, ogrodzić je i oświetlić. „Realizacja zadania pozwoli mieszkańcom na aktywne spędzenie wolnego czasu” - napisał w uzasadnieniu.
       Mieszkańcy chcą także modernizacji i poszerzenia ul. Daszyńskiego, a także... montażu przy skrzyżowaniu ul. Płk. Dąbka z Brzozową i Pionierską... podpórek dla rowerzystów. „Aby rowerzysta, który zatrzymał się przed skrzyżowaniem na czerwonym świetle, miał gdzie oprzeć nogę i złapać za nie rękę i nie musiał zsiadać z roweru. Dzięki nim łatwiej też by ruszał na skrzyżowaniu na zielonym świetle” - napisał wnioskodawca.
      
       Okręg nr 4: Napis Elbląg i liczniki czasu
      
Tutaj wśród pomysłów mieszkańców znajdziemy m.in. budowę boisk przy Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Słonecznej, siłownię pod chmurką i plac zabaw na Zawodziu, poprawę estetyki terenów nad fosą miejską w ciągu ul. Stawidłowej i Grochowskiej (mieszkaniec proponuje także ustawienie ławek i domku dla owadów) czy też stworzenie wielkiego napisu z hasłem „Elbląg”. Uwagę zwraca także pomysł montażu na dwóch elbląskich skrzyżowaniach: Giermków z Rycerską i Rycerskiej z aleją Tysiąclecia liczników dla kierowców, odliczających sekundy do zmiany świateł. - Dzięki rozporządzeniu podpisanym przez MSWiA i Ministerstwo Infrastruktury liczniki czasu będą legalne od 1 lipca br. Znacznie poprawią bezpieczeństwo na tych skrzyżowaniach – argumentuje wnioskodawca.
      
       Okręg nr 5: Aleja studencka i biletomaty
      
Mieszkańcy okręgu nr 5 chcieliby m.in. stworzyć studencką aleję spacerową od EUH-E do skrzyżowania ul. Lotniczej z drogą dojazdową do Aeroklubu Elbląskiego, zainstalować biletomaty ZKM w najbardziej uczęszczanych punktach miasta, zmodernizować alejki na skwerze między ulicami Mickiewicza i Żeromskiego czy zbudować siłownię pod chmurką wraz z placem zabaw przy ul. Malborskiej.
      
       Ogólnomiejskie: von Balk i muszla
      
W tej kategorii zgłoszono najwięcej wniosków, niektóre z nich się powtarzają z poprzednich edycji (wówczas nie zyskały wystarczającej liczby głosów). Tak jest m.in. z pomysłem rewitalizacji fontanny na pl. Słowiańskim wraz z ustawieniem pomnika von Balka czy odnowieniem muszli koncertowej w Bażantarni.
       Pojawiło się też wiele nowych, które notabene nie powinny znaleźć się w inicjatywach ogólnomiejskich, ale okręgowych. Tak jest np. z budową linowego placu zabaw wraz ze statkiem wikingów, budową tartanowej bieżni na stadionie przy ul. Krakusa, wykonaniem fontanny w parku Modrzewie, modernizacją ul. Wyżynnej, zagospodarowaniem terenu przy SP nr 21 i wieloma innymi.
       Inicjatywą ogólnomiejską mogą za to być takie pomysły jak stworzenie szlaku postaci historycznych i znanych mieszkańców Elbląga czy uruchomienie kolei nadzalewowej, choć ten ostatni pomysł przekracza możliwości nie tylko budżetu obywatelskiego, ale i samego miasta.
       Wszystkie wnioski zostaną teraz zweryfikowane przez urzędników. Jesienią odbędzie się nad nimi głosowanie. Te, które zdobędą najwięcej głosów, zostaną wpisane do budżetu miasta na 2018 rok.
      
       Jakie są Waszym zdaniem przyczyny słabnącego zainteresowania obywatelskim budżetem w Elblągu? Zapraszamy do dyskusji.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • ' osiedlowej wigilii i cyklu „Bezpieczna Zawada 2018”, ' zaraz, zaraz przecież " Bezpieczna Zawada " organizowało Stowarzyszenie Przyjaciół ' Zawada ', podobnie jak dwie Wigilie. Prezesem stowarzyszenia jest Pan radny Wojciech Rudnicki. .środki finansowe się skończyły i sponsorzy ?? Rozumiem, że przypadkową organizacją tego wniosku, zajęło by się Stowarzyszenie ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  2
  Etyczne..?(2017-06-26)
 • Patrząc na realizację dotychczasowych inwestycji z Budżetu Obywatelskiego odnosi się wrażenie, że realizacja ich służy do taniego sponsorowania kampanii przedwyborczej. Czyli. .bez zmian od 2014 r.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  1
  bocian(2017-06-26)
 • To jakaś paranoja. Garstka ludzików z zawady pisze te budżetowe wnioski na potrzeby osiedla zawada i grupką znajomych je popiera a że jest w tym samym okręgu co daszynskiego,próchnika,okrzei zabiera możliwość dokonania czegokolwiek w w/w uliczkach ktore nie mają siły przebicia. Na zawadzie jakieś banialuki typu świeto czekolady i inne podobne a tu połamane chodniki i zero miejsc parkingowych. Czy miasto nie widzi ze to pomyłka być razem z zawadą w jednym worku nie wspominając ze zarządza tu nieudolne zbk ???
 • Ten budżet jest tak samo "obywatelski" jak Platforma Obywatelska. Po co składać tam wniosek? Oni już z góry wiedzą co wygra. Jak w ub. roku złożono wniosek na płatny parking dla urzędasów pod UM, to biurwy odrzuciły sobie go bez podania żadnego uzasadnienia i nie można było na to głosować. Dziwnym trafem powygrywają za to wnioski radnych, dyrektorów szkół albo remonty przy domach "ważnych" osób. To po prostu budżet urzędniczo-kolesiowski, a nie "obywatelski".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  5
  RedaktorJabłkalski(2017-06-26)
 • to jest tragiczne ze z budrzetu obywatelskiego remontuje sie to na co olsztyn powinien dać Elblągowi. Jak dla olsztyna to kasa płynie spora a Elbląg z łaski wszystko dostaje to j***ć takie województwo bagienne.
 • A w innych dzielnicach nic nie robi się z tego budżetu np co zrobiono ul. Browarna : dla dzieci i dorosłych-NIC.
 • Inwestycja na być ogólno dostępna dla wszystkich mieszkańców. Jak inwestycje przy szkołach np Hala która ma powstać na zatorzu może być ogólno dostępna. Ludzie widzą co się dzieje z inwestycjami kto je zgłasza które wygrywają. I dlatego tracą zapał aby w tym cyrku uczestniczc
 • Mieszkańcy blokowisk mogą wszystko przegłosować, a mieszkańcy mniej zaludnionych osiedli mogą sobie tylko bezskutecznie zgłaszać kolejne inicjatywy. W Budżecie Obywatelskim miasto powinno być podzielone na mniejsze okręgi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  4
  fhfthfh(2017-06-26)
 • Na Zawadzie wnioski zgłaszają członkowie stowarzyszenia i TAK to się kręci na koszt wszystkich podatników z Elbląga od dobrych kilku lat ! Zgodnie z zasadami.
 • Święto czekolady .... a parę ulic wczesniej samochody na dzikich parkingach bo ludzie nie mają gdzie parkować ... podwórka z kałużami ...
 • Wiele pomysłów odrzucono w tamtym roku ze względu na warunek dostępności dla wszystkich , hala tak, a parking nie ? Hala zamknięta... a parking ogólnodostępny dla wszystkich...
 • Mieszkańcy Zawady też woleliby sensowniejsze pomysły, a nie ciągłe imprezy dla seniorów;)
Reklama