UWAGA!

----

Czy Elbląg jest gotowy na ulewy

 Elbląg, Jedno ze zdjęć nadesłanych przez naszych Czytelników 8 sierpnia 2024
Jedno ze zdjęć nadesłanych przez naszych Czytelników 8 sierpnia 2024

Nasz Czytelnik uważa, że miasto nie jest należycie przygotowane na ulewy, m. in. ze względu na zapchane studzienki kanalizacyjne. Jest zdania, że Elbląg wciąż jest narażony na zalanie piwnic, podtopienia niektórych ulic itd. Co na to władze miasta?

"Wystarczyło kilkanaście minut ulewy, by elbląskie ulice zamieniły się w potoki. W wielu miejscach doszło do podtopień. Na wielu ulicach, m.in. Robotniczej i Armii Krajowej tworzyły się korki" – tak opisywaliśmy skutki ulewy w sierpniu zeszłego roku.

Jakie podjęto działania, by zapobiec takim sytuacjom, jaki jest stan przygotowania miejskiej infrastruktury na ulewy, czy obecnie są podejmowane prace zapobiegające ewentualnym podtopieniom? W tych sprawach zwróciliśmy się z pytaniami do zespołu prasowego Biura Prezydenta Miasta.

- W odpowiedzi na Pana pytanie w sprawie stanu drożności systemów kanalizacji deszczowej oraz gotowości miasta na intensywne zjawiska pogodowe zapewniamy, że w trosce o dobro elblążanek i elblążan oraz bezpieczeństwo naszego miasta, od początku kadencji władze miasta podejmują działania w tej kwestii. W dobie zmian klimatycznych, których skutki coraz częściej odczuwają również mieszkanki i mieszkańcy naszego miasta, chcemy kompleksowo rozwiązać system retencji na terenie miasta. Opracowanie koncepcji odwodnienia EPWiK, który odpowiada za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do sieci kanalizacyjnej, zlecił już pod koniec 2023 roku. Prace nad rozwiązaniem tego problemu zostały zintensyfikowane po ubiegłorocznych letnich nawalnych opadach deszczu, które w wielu miejscach spowodowały podtopienia – podkreśla Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Przypomina, że prezes spółki zobowiązany został wtedy do przygotowania i wdrożenia planu działań w tym zakresie. Na podstawie modeli hydraulicznych, wskazujących przepływy wody, eksperci wskazali lokalizacje 10 zbiorników retencyjnych na terenach, na których występują najczęściej podtopienia wskutek intensywnych opadów. Mowa między innymi o parku Kajki, ul. Fałata, Cichej, Uroczej, Słonecznej, czy Powstańców Warszawskich. Większość z nich to zbiorniki podziemne. Joanna Urbaniak wskazuje, że EPWiK ubiega się o środki pomocowe na realizację przedsięwzięcia w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat i Środowisko w NFOŚiGW. Wniosek jest w trakcie oceny. Koszt inwestycji to ok. 26 mln zł.

- Należy również podkreślić, że poza planowaną budową zbiorników tzw. małej retencji regularnie prowadzone są przez EPWiK Sp. z o.o. działania w zakresie utrzymania sprawności systemu kanalizacji deszczowej. Obejmują one bieżące przeglądy, remonty oraz czyszczenie wpustów deszczowych – zaznacza Joanna Urbaniak. - W ubiegłym roku przeprowadzono czyszczenie 949 wpustów deszczowych zlokalizowanych na terenie miasta. W ramach prac remontowych wykonano renowację kanalizacji deszczowej metodą bezwykopową na łącznym odcinku ponad 400 metrów. Dodatkowo dokonano czyszczenia rur kanalizacyjnych o łącznej długości 6,7 km. W drugim kwartale bieżącego roku zostały wyczyszczone 145 wpustów deszczowych. Prace przeprowadzono m.in. przy ulicy: Pionierskiej, Warszawskiej, Ogólnej, Ogrodowej, Grottgera, Akacjowej, Królewieckiej. W trzecim i czwartym kwartale zaplanowano wyczyszczenie po 250 wpustów. W pierwszej kolejności prace obejmą ulice: Malborską, Robotniczą, Związku Jaszczurczego oraz Królewiecką. Ponadto w ciągu roku dwukrotnie przeprowadzane jest czyszczenie separatorów i osadników wchodzących w skład kanalizacji deszczowej – czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.

Joanna Urbaniak podkreśla również, że EPWiK m.in. na Facebooku prowadzi kampanię, której celem jest uświadomienie mieszkańcom, że kanalizacja deszczowa nie jest odpowiednim miejscem na wyrzucanie śmieci. Urzędnicy zachęcają media i elblążan do zwrócenia uwagi na tę kwestię. Podczas ostatnich prac ujawniono dziesiątki wypustów ulicznych zapchanych puszkami, butelkami i innymi śmieciami.

- To wynik świadomego wyrzucania śmieci do infrastruktury miejskiej. W takiej sytuacji nawet najsprawniejsze służby nie są w stanie zapobiec zalaniom, jeśli odpady blokują przepływ wody u źródła – stwierdza rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Jest ponieważ Elbląg to miasto uśmiechniętej Polski i nawet jak nie jest to i tak wszyscy się będą uśmiechać.
  • Elbląg to miasto pionierów. Pamiętacie, że jako pierwsi nie chcieli Dino? Teraz dołączyła Warszawa. Uśmiechnięci, polskojęzyczni.
  • A na miejsca pracy???
  • A po co miejsca pracy? Wszystko i tak będzie made in China. Ty możesz kupić... a za co? Trzeba kredyt wziąć.
  • Nie rozumie dlaczego wybudowano blok obok dzikuski gdzie nie dawno były zalane tereny ? Rzeczka pozostała rzeczką przyjdą kolejne wybicia i powodzie a więc dlaczego blok na poziomie zalanych terenów ?
  • elblag jest gotowy bo i tak nic nas nie trafi, nas wszystko omija i całe szczescie, swiat się pali a w elblagu najwyazej remont robią, ulicy i rozklad jazdy zmieniają, u nas jest depresja, tutaj tylko sennie jest, nic złego.. nie bijcie piany
  • O to to jest to! Dobry przykłąd rzadzeniem miastem! Pomniki robia, ławeczki, przystanki, nowe chodniki, latarnie, trawę farbują ale żeby zrobic coś u podstaw, jak kanalizację naprawić, rozkłady jazdy, usprawnić porządek na ulicach to nie ma nikogo odwaznego, nikt z kierownica miastem nic nie robi, to widać, jest ładnie ale tylko tam gdzie mieszkają ci co mają układy
  • Ważne że przystanek zmieniają na Nowodworskiej pierwszy raz od 1970 roku, szkoda że chodniki koszmarne pozostają !
  • Tzn. Pani Rzecznik ? To, że zlecono opracowanie koncepcji nie znaczy, że ukończono; tak przynajmniej wynika z Pani odpowiedzi, 2lata moim zdaniem powinny wystarczyć.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    2
    poinformowany(2025-07-26)
  • Ponieważ akcja dzieje się w Elblągu, to wszystko będzie tradycyjnie - miasto szuka koncepcji, a wyjdzie z tego antykoncepcja...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    7
    Bezproblemowy(2025-07-26)
  • W życiu nie jest gotowe na ulewy Elbląg jeżeli czyści się średnio dziennie półtorej wpustu deszczowego to o czym my mamy rozmawiać
  • Elbląg jest na wszystko gotowy. Nawet ten brzęczący samolot nikomu nie przeszkadza. Nie pojmuję tego. Naprawdę nie znajdzie się w Elblągu grupa ludzi, która powie dość? Dość tego brzęczenia. Ja próbowałem indywidualnie z tym walczyć. Niestety dalej jest to samo. Dzisiaj zaczął warczeć o 8.30.Wyruszyliśmy więc do Gdańska, żeby tego nie słuchać. Wróciliśmy przed chwilą a on dalej warczy. Wszystkie okna zamknięte. Telewizor włączony a i tak go słychać.
Reklama