UWAGA!

Czytelniczka: „Czemu stypendia dla uczniów są coraz mniejsze?”

 Elbląg, Czytelniczka: „Czemu stypendia dla uczniów są coraz mniejsze?”
Fot. pixabay.com

- Moje dziecko ciągle ma bardzo dobre wyniki w nauce, a coraz niższa jest kwota, którą otrzymywało w kolejnych semestrach w ramach stypendium na wyrównanie szans edukacyjnych – pisze nasza Czytelniczka. - To przykre, że jego wysiłki są coraz mniej doceniane - dodaje.

Wspomniane stypendia, jak informowała w niedawnym komunikacie rzecznik prezydenta Elbląga, przyznawane są „za bardzo dobre wyniki i wybitne osiągnięcia w nauce”. W drugim semestrze roku szkolnego 2020/2021 przyznano je 275 najzdolniejszym uczniom klas VII i VIII szkół podstawowych. 27 spośród nich uzyskało średnią 6,0. O przyznanie tego stypendium mogą ubiegać się uczniowie, którzy mają średnią ocen 5,20 z obowiązkowych zajęć edukacyjnych. To jednorazowy grant (przyznawany raz na semestr), obecnie w wysokości od 100 zł do 200 zł.

- Niecałe dwa lata temu zapowiadano, że najwyższe stypendium dla uczniów VII i VIII klas miało wynosić 500 zł (obecnie stypendium w takiej wysokości nie przyznano – red.), a ogólne środki przeznaczane na stypendia są zmniejszone w stosunku do lat poprzednich – twierdzi nasza Czytelniczka. Jej dziecko w kolejnych semestrach VII i VIII klasy otrzymało ponad 300, ponad 250, 100, a ostatnio 93 zł, a te zmniejszające się kwoty nie mają się wiązać ze słabszymi wynikami w nauce.

- Przykro mi i szkoda mi dziecka, które ma osiągnięcia naukowe, a są one coraz słabiej doceniane - mówi rozgoryczona elblążanka.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz w tej sprawie do biura prasowego UM w Elblągu.

- Pula środków na stypendia na wyrównywanie szans edukacyjnych od wielu lat jest ta sama i wynosi 60 000 zł – podkreśla Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Wysokość stypendiów uzależniona jest jednak od liczby uczniów, którzy spełniają kryteria zawarte w uchwale na przyznanie takiego jednorazowego wsparcia. W związku z tym, że jest coraz więcej dzieci spełniających kryteria, kwoty te są niższe. Stypendia te są finansowane ze środków programu profilaktycznego na wyrównywanie szans edukacyjnych dla wyróżniających się uczniów – zaznacza. Dodajmy, że o stypendiach będą wkrótce dyskutować elbląscy radni.

- Aktualnie przygotowywany jest drugi, dodatkowy program stypendialny adresowany dla wszystkich uzdolnionych uczniów klas VII, VIII i szkół ponadpodstawowych. Pan prezydent podjął decyzję o uhonorowaniu tych, którzy uzyskują bardzo wysokie średnie oraz odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach. Projekt uchwały w tej sprawie przedstawiony zostanie radnym na najbliższą sesję Rady Miejskiej – podkreśla Joanna Urbaniak.

Rok temu stypendia na wyrównanie szans edukacyjnych za drugi semestr przyznano 178 uczniom.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tylko mondre dzieci chcecie promowac a co z wiekszym 500+?????!!!!! To jest najwazniejsze!!!!! Za co ja mam zyc jak wszystko drorzeje!!!!! Sama mak wychowywac 3 dzieci????? Mieszkania miasto nie chce dac!!!!!
 • Czy nadal w małych miejscowościach istnieje proceder promowania dzieci radnych/urzędników/kolesiostwa? Na papierze genialne dzieci…średnia 6.0,a w rzeczywistości kończą w McDonaldzie za kasą z załamaniem nerwowym, bo przecież jak to? W podstawówce 6.0,a w liceum w którym nie ma układów już same 2.
 • ano temu, że jest za dużo nissanów do wykarmienia w ratuszu. a 20 tysi miesięcznie nieźle drenuje budżet miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  10
  MARTINNOLONGERRUNNER(2021-11-25)
 • czytelniczce nie opłacało się odpalać auta na gale wręczenia stypendium bo więcej ją dojazd wyniósł niż dziecko dostało pieniędzy. Dodajmy, że mieszka na Bielanach.
 • za każda szóstkę wyszło Pawełkowi po dyszce. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  aleksyabdiejev(2021-11-25)
 • A kto kazał robić trójkę dzieci na 500+, było do pracy iść a nie liczyć na kogoś. Co to znaczy ze miasto ma dać, nikt nikomu nic nie musicalach to Twój obowiązek zarobić na swoje dzieci a nie innych.
 • @zenobiusz - @zenobiusz jeszcze dalej było się wyprowadzić…najlepiej pod las, gdzie komunikacja nie dojeżdża! A później płacz, ze dojazdy drogie? XD
 • Może warto przyznać comiesięczne stypendia 10 wybitnym niż dac po stówie raz w semestrze dla 300?
 • śmieszna kwota 93 zł, a to temu bo Wróblewski nie oszczędza, on wywala kasę w błoto np. remont zaniedbanego gwarancyjnie mostu koło tortugi 600 tysięcy, olimpia 200 tysięcy, zbyteczny pomnik zachcianka Koseckiej 160 tysięcy, zrobienie pasa na Warszawskiej (był wcześniej szeroki zjazd)200 tysięcy a zaraz remont drugiego mostu na bulwarze tego większego i pewnie znów wywalone kilkaset tysięcy a może nawet ponad 1 milion,
 • Bo zabraknie na utrzymanie urzędasów, których jest coraz więcej. Utrzymanie budynków urzędu i urzędasów w domach musi kosztować
 • @Czaskowski - Wróblewski utrzymuje bez sensu swoją świte Czyżyków Missanów itp, radnych nieporadnych no i wywala ponad 3.000.000 zł na nierobów ze straży miejskiej których nie ma na ulicach miasta!!!
 • Bo wywalają kasę dla swoich koleżków, na ich firmy dla budowy pomników. Bo wazniejsze są urzędasy i ich koryta.
Reklama