UWAGA!

Dęby piłą potraktowane. Policja: to nie było uszkodzenie

 
Elbląg, Dęby piłą potraktowane. Policja: to nie było uszkodzenie
(fot. nadesłana)

- Proszę Was o interwencję w bulwersującej sprawie ponacinania piłą motorową kilkudziesięciu trzystuletnich dębów – napisał do nas Czytelnik z gminy Wilczęta. Sprawdziliśmy: sprawę wyjaśniała policja, która jednak nikogo w tej sprawie nie ukarała.

Sprawa dotyczy alei dębów, rosnących w miejscowości Spędy w gminie Wilczęta. Jak twierdzi nasz Czytelnik, który przysłał zdjęcia do redakcji, jeden z miejscowych rolników ponacinał trzystuletnie drzewa, bo chciał, by uschły.
       - Proszę Was o interwencję w tej sprawie – napisał do naszej redakcji. - Przecież wiadomo, że na skutek takiego działania wszystkie te drzewa niebawem będą chorować i obumierać, a w konsekwencji uschną i trzeba je będzie wyciąć - i kto wtedy będzie miał z tego korzyść? Oczywiście ten rolnik. Nie dostałby przecież zgody na ich wycięcie, bo to zabytki – twierdzi nasz Czytelnik.
       Jak ustaliliśmy, sprawą ponacinanych drzew zajmowała się policja, która odstąpiła od skierowania do sądu o ukaranie osoby odpowiedzialnej za uszkodzenia drzew. Dlaczego? Bo uznała, że... to nie są uszkodzenia.
       - W październiku 2018 roku policjanci z Posterunku Policji w Wilczętach zostali powiadomieni o podcięciu drzew w miejscowości Spędy. W trakcie podjętych czynności wyjaśniających w sprawie o wykroczenie funkcjonariusze rozpytali mieszkańców wsi oraz przesłuchali właścicieli działek, na których rosły drzewa – informuje sierż. szt.Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Braniewie, - W ramach prowadzonego postępowania policjanci z udziałem przedstawicieli Nadleśnictwa Młynary przeprowadzili także oględziny. Podczas konsultacji stwierdzono, że podcięcie tych drzew nie doprowadziło do ich uszkodzenia, ani zniszczenia w myśl przepisów Ustawy o ochronie przyrody. W chwili wykonywanych czynności nie można było bowiem stwierdzić, czy drzewa poddane oględzinom obumrą, a podcięcie ich w zastanej postaci nie zostało zdefiniowane w Ustawie o ochronie przyrody.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama