UWAGA!

Dramat za śmieciami

 Elbląg, Trzy obrazy z ul. Kilińskiego/Narciarskiej. Lewy górny róg - zdjęcie nadesłane przez Czytelniczkę. Zdjęcie prawy górny róg - to samo miejsce posprzątane przez ZBK. Zdjęcie na dole - wysypisko niewiele dalej przy ul. Narciarskiej
Trzy obrazy z ul. Kilińskiego/Narciarskiej. Lewy górny róg - zdjęcie nadesłane przez Czytelniczkę. Zdjęcie prawy górny róg - to samo miejsce posprzątane przez ZBK. Zdjęcie na dole - wysypisko niewiele dalej przy ul. Narciarskiej (fot. MS, czyt.)

Czytelnicy systematycznie zgłaszają nam przypadki dzikich wysypisk śmieci, niektóre z nich powstają nawet tuż obok kontenerów na odpady. - Taki właśnie śmieciowy widok mam z okna – napisała do nas jedna z mieszkanek Zatorza. Zobacz zdjęcia.

Czytelniczka zwróciła się do nas z prośbą o interwencję w śmieci zalegających wokół kontenerów na odpady na Zatorzu przy ulicach Narciarskiej i Kilińskiego. Jak twierdzi, śmieci wywożone są codziennie, ale małe wysypisko obok ogrodzenia uchodzi uwadze osób sprzątających. „To, co dzieje się obok śmietnika, wcale nie interesuje służb sprzątających. Obok rośnie lawina brudu. Wina leży również po stronie ludzi, bo sami robią taki bałagan (…) Opłaty za wywóz śmieci są dość duże, więc i firma, która dba o czystość, powinna postarać się raz na jakiś czas ogarnąć teren obok śmietnika” - napisała w mailu do naszej redakcji, przysyłając na dowód zdjęcia.

Marek Cymerys, dyrektor Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które wywozi odpady z tego terenu, zwraca uwagę, że mieszkańcy powinni wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy.

- Widzę, że po raz kolejny należy przypomnieć mieszkańcom, jakie usługi są świadczone za miesięczną stawkę opłaty uiszczanej przez właścicieli nieruchomości. Wytypowane firmy mocą podpisanych umów z miastem odbierają (zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem) tylko odpady komunalne (…) Uwidocznione na fotografii odpady nie są odpadami komunalnymi – napisał Marek Cymerys w odpowiedzi na nasze pytania. - Usunięcie i ich utylizacja spoczywa na mieszkańcu, który chce się ich pozbyć, ponosząc koszty transportu do Zakładu Utylizacji Odpadów przy ul. Mazurskiej oraz koszty ich utylizacji. W przypadku przedstawionym na zdjęciu, prawdopodobnie właściciel odpadów nie jest znany, wobec czego uporządkowanie terenu należy do właściciela (wspólnoty) zarządzającego terenem. Jeżeli wśród odpadów znajdują się odpady komunalne, EPGK przy najbliższym pobycie zabierze je. Pozostałe odpady pozostaną do czasu podjęcia decyzji przez wspólnotę i ewentualnym ulokowaniu odpłatnego zlecenia – dodaje dyrektor.

Odpady po dwóch tygodniach od interwencji Czytelniczki zostały wywiezione. W sprawie na nasz wniosek głos zabrał Jacek Migdalski, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych.

- Wspólnoty mieszkaniowe przy ul. Kilińskiego 41-43, 45, 47, 47 A; ul. Narciarskiej 15, 16, 19, 20 w ramach podpisanej umowy dzierżawią teren z przeznaczeniem na potrzeby mieszkańców wyżej wymienionych budynków w zakresie gromadzenia odpadów. Zgodnie z zapisem w § 3 ust. 2 pkt.1 Umowy dzierżawy, Dzierżawca zobowiązany jest do „utrzymania przedmiotu dzierżawy, w tym obudowy i pojemników ustawionych na dzierżawionym gruncie oraz wokół obudowy i tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym”. W związku z powyższym obowiązek utrzymania czystości wokół obudowy śmietnikowej leży w kompetencji wyżej wymienionych wspólnot mieszkaniowych. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Budynków Komunalnych w dniu 17.03.2021 roku po raz kolejny zorganizował sprzątanie i wywiezienie nieczystości z terenu przylegającego do przedmiotowej obudowy śmietnikowej. Podobne akcje są przeprowadzane co roku, na koszt ZBK – poinformował nas dyrektor ZBK.

AK

Komentarz od autorki: Mechanizm myślowy niektórych osób jest prosty. Przyzwyczajeni do tego, że wyrzucone przez okno w aucie trzy worki śmieci za jakiś czas „znikną same”, powtarzają nieustannie ten sam proces. Tym sposobem nie potrafią oduczyć się takiego zachowania, a „krajobrazów”, pokroju tych widocznych na zdjęciach, przybywa. Nie warto winić zatem ani ZBK ani EPGK, ale ludzi, którzy zamiast wrzucać odpady do pojemników lub w przypadku odpadów niekomunalnych - wywozić je do ZUO, pozostawiają śmieci gdzie popadnie. Efektem są mini wysypiska, kompletnie rujnujące cały wygląd podwórek - nie tylko na Zatorzu. Pracownicy EPGK regularnie wywożą śmieci, ale jest to swego rodzaju syzyfowa praca. By zmiany były stałe, a nie tylko chwilowe, najpierw musi się zmienić ludzka mentalność. Co zrobić, by takich przypadków było mniej? Pierwszy krok – zadzwonić do Straży Miejskiej, która rozpocznie interwencję. Jeśli jesteś świadkiem takich sytuacji, po prostu reaguj.

Aleksandra Kwietniewska

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Urzędasy do roboty zakasać rękawy i sprzątać! Od roku nic nie robicie. Przydajcie się wreszcie do czegoś naszemu miastu!!!
 • To jest pikuś. Zapraszamy redakcję do przejścia przez centrum śmietnikowe z Robotniczej w kierunku Próchnika 12 po błocku. Tu ZBK z Jaśminowej funduje od lat starszym ludziom ale też i dzieciom przeprawę i brodząc przez śmieci muszą chodzić. Szczególnie polecamy po zmroku zakosztować tej przyjemności.
 • Jak się toleruje tak się ma. .. Zakaz wyrzucania gabarytów, opon itp. i potworne kary. Jak kupowałeś np. meble to przywoziłeś je sam na swój koszt. Teraz jak utylizujesz to też na swój koszt : wynajmujesz samochód wywozisz do firmy oczyszczanie miasta i płacić za przyjęcie do utylizacji. Władze miejskie i spółdzielni powinny niezwłocznie wprowadzić czytelne przepisy, kary i zatrudnić ludzi do pilnowania i legitymowania chamstwa. W Szwecji jak w dzielnicy wyrzucani kartony nie poskładane na płasko, to firma ich nie wywiozła, a ludzie musieli zatrudnić kogoś aby to przygotował odpady papierowe do odbioru. @Antysyf
 • W wielu miejscach jest podobnie. Nie rozumiem, ze tak trudno wrzucić śmieci do pojemników. Ludzie nie dbają o swoje otoczenie. Flejtuchy i bałaganiarze !!!
 • No proszę jaka "czujność i operatywność? naszego Prezydenta Wróblewskiego, jego urzędników i Straży Miejskiej. Zaraz zabraknie wody w kranach i już tylko zamykać zaścianek pt. "Emblong"- ciekawe co ci "cwaniacy nowobogaccy "co pobrali kredyty na mieszkania i domki a jak zacznie ubywać mieszkańców to takie mieszkanie za 350 tys + kredyt jego cena spadnie do 150 tys zł to będzie smuteczek. Głosujta WINCYJ na Wróble i jego ekipę WINCYJ a będzieta podczas mrozów w sandałach popylać !
 • Oj tam, jak sraczyk wystawiono to po godzinie w jego miejsce stal inny, gorszy.
 • Dlaczego Straż Miejska nic nie robi, a do sprzątania po odpowiednich 14-dniowych ćwiczeniach Wojska Obrony Terytorialnej będą przeprowadzać czynności porządkowe, to nieprawdopodobne.
 • Jbć, karać, nie wyróżniać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  3
  HansSolo(2021-03-30)
 • Typowe w Polsce ! Są tacy, którzy nigdy nie nauczą się ładu i porządku, wstyd, ale Polacy są bardzo źle oceniani na zachodzie i chyba mają rację.
 • emblongi
 • SM nie reaguje!!!!! Notorycznie ktoś podrzucał śmieci w okolice naszej wiaty, raz, drugi, trzeci posprzątałem, śmieci zostają rozniesione przez psy, ptaki, koty. Za czwartym razem zadzwoniłem na SM to już przez tel. w kulturalnej rozmowie próbowali nie przyjąć zgłoszenia, jednak moja determinacja doprowadziła do tego iż przyjechał patrol, porozmawialiśmy, porobili zdj. POSPRZĄTAŁEM po raz czwarty przy nich, powiedzieli, że się odezwą. I???. .. Odezwali się do zarządcy naszej wspólnoty by uprzątnął teren w innym wypadku grozi kara grzywny. I jak ma być lepiej??
 • A czeka nas jeszcze gorsze ! Rząd wprowadza nowe obostrzenie epidemiczne : będzie można korzystać z toalet publicznych, ale. .. tylko na wynos. .. @PiSuardesa.
Reklama