UWAGA!

Drugie życie cmentarnych tablic

 Elbląg, Drugie życie cmentarnych tablic
Fot. Marek Kamm

- Pokłosiem wizyty radnej Małgorzaty Adamowicz oraz mojej na cmentarzu Dębica w okresie 1 listopada jest nasza wspólna interpelacja poświęcona oznakowaniu kwater tego cmentarza - napisał radny Marek Kamm w mediach społecznościowych. - Oznakowanie powinno być czytelne i jasne – wskazują radni w interpelacji opisując zły stan tablic informacyjnych.

Małgorzata Adamowicz i Marek Kamm podkreślają w piśmie, że na Dębicy wymagają naprawy lub wymiany oznaczenia kwater uszkodzone przez rdzę.

- Jednocześnie renowacji, naprawie czy aktualizacji powinny ulec tablice informacyjne przy wejściach do nekropolii – podkreślają elbląscy radni. - Cmentarz Dębica jest wielkim obszarem i tym bardziej powinien być czytelny – wskazują w interpelacji. Podkreślają jednocześnie, że zły stan oznakowania może być problemem szczególnie dla osób spoza Elbląga, które szukających na cmentarzu komunalnym danej mogiły.

  Elbląg, Drugie życie cmentarnych tablic
Fot. Marek Kamm

Na interpelację z 3 listopada odpowiedział wiceprezydent Janusz Nowak - w piśmie z 12 listopada.

- Dostrzegam konieczność renowacji elbląskich nekropolii, w tym również wymiany tablic informacyjnych – podkreśla w nim wiceprezydent. - W związku z tym, w najbliższym czasie Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu przeprowadzi inwentaryzację stanu oznakowania na obu cmentarzach komunalnych, która określi skalę koniecznych do podjęcia działań w tym zakresie i koszty. Niezwłocznie po tym Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu, zależnie od potrzeb i stosownie do posiadanych zasobów, przystąpi do naprawy lub wymiany oznakowania – zapowiada Janusz Nowak.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A błoto na Cmentarzu AGRIKOLA ? Trzeba zdrenować, odwodnić teren !
 • Poza tym wycinka uschniętych drzew się kłania, zwłaszcza na starym cmentarzu czyli Dębicy Górnej.
 • To odwodnij bo miasto na czele z komuchami za biedne. Myślą tylko o własnej du. .. e
 • Powinno się też ścieżki rowerowe oznaczyć na cmentarzu, i stojaki na rowery zainstalować i punkt serwisowy dla Pana radnego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  5
  siostra Maria(2021-11-17)
 • pobierają niebotyczne opłaty za pogrzeby i ekschumacje a nie stać ich na naprawę tablicy informacyjnej? obciach i żenada.
 • .. ."zależnie od potrzeb i stosownie do posiadanych zasobów, przystąpi do naprawy lub wymiany oznakowania – zapowiada Janusz Nowak". .. , czyli jeśli znajdą pieniądze to naprawią a jak nie znajdą to nie naprawią, ot i elbląskich decydentów działanie. ..
 • @kij - Warto też zastanowić się dlaczego sfotografowane groby w GROBONECIE które mają zniszczone tabliczki, nieczytelne uznane są jako NN - nie ma ani płci dziecka(bo tam to zauważyłam)ani daty urodzenia czy zgonu. Żenujące, przecież sąsiednie groby mają pełne dane i tak łatwo to ustalić. Smutne, wiadomo, że rodziny nie interesują się ale i administracja SKWITUJE NN i nie ma sprawy. .. ..
 • Faktycznie problem nie cierpiący zwłoki brawo bezradni, brawo wice prezydent Pytam tylko z ciekawości czy za kwaterę czy miejsce na cmentarzu miasto pobiera pieniądze czy czarne eminencje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  Zielarski(2021-11-17)
 • Oznakowanie wewnątrz cmentarza tragiczne, aktualnie są w użyciu trzy (!)systemy numeracji kwater - cyfry arabskie, rzymskie oraz mieszane. Kolejność numerów też jakby przypadkowa, rosną wg. niezbadanego klucza. Rzędy grobów nieoznaczone, numery grobów nieczytelne. Tablice z ogólnymi planami cmentarza spalone na wiór słońcem i nieczytelne, tablice z numeracją kwater często pordzewiałe albo wręcz całkiem nie ma. Jeżeli ktoś jest spoza Elbląga i okoliczności nie pozwalają mu na regularne wizyty i zapamiętanie drogi - szukanie grobów bliskich to masakra.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  1
  Marcepanik(2021-11-17)
 • ale wiadomość!!! dolar przez to spada !! inflacja idzie w dół, a statki na kanale sueskim zawracają !! a niemce się obrazili, i co to będzie ???
 • I proszę można. Jak widać można w czasie pandemii skierować uwagę mieszkańców na kwestię oznakowania na cmentarzu. To ważne bo śmiertelność z racji Covid wzrasta i liczba nowych grobów szybko rośnie. Tak szybko, że nawet system Grobonet nie jest w stanie opanować ten proces. A ponieważ obecny Rząd w walce z covid potulnie złożył broń i polecił jej kontynuację w indywidualny sposób, więc Polacy uznali iż ten bój jest niepotrzebny, stąd zdjęli z siebie obowiązek noszenia masek tam gdzie jest to nakazane, a szczepienia odesłali w niebyt. Dlatego teraz cmentarz jest najważniejszy i trzeba zrobić wszystko, aby wszystko było tam czytelne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Tu Radio Dębica.(2021-11-17)
 • Kiedy uporządkujecie z chwastów nieodwiedzane groby? Jak ci ludzie płacili na to cwaniackie państwo, to wtedy było ok? Teraz w chwastach w nagrodę od Państwa Polskiego leżą - bo rodzina nie pamięta? Jak Państwo traktuje swoich zmarłych obywateli, tak traktuje żywych - ma w nosie!
Reklama