UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Działkowcy, nie spalajcie odpadów podczas wiosennych porządków

 
Elbląg, Działkowcy, nie spalajcie odpadów podczas wiosennych porządków
fot. Straż Miejska

Problem odpadów i ich spalanie w ogrodach działkowych w dalszym ciągu istnieje. Funkcjonariusze straży miejskiej patrolując tereny wokół działek znajdują duże ilości śmieci tworzących dzikie wysypiska. Przede wszystkim są to stare meble, opony, opakowania plastikowe, worki foliowe wypełnione po brzegi czy odpady zielone m.in. liście i gałęzie. Składowanie śmieci w okolicy ogrodów niejednokrotnie w dużych ilościach jest nagminne, co często skutkuje podpaleniem.

Zgodnie z art. 31 ust. 7 Ustawy o odpadach dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami wyłącznie w przypadkach, gdy nie ma selektywnej zbiórki tych odpadów. Uchwała Rady Miejskiej w Elblągu nałożyła na gminę obowiązek selektywnej zbiórki odpadów, w tym odpadów zielonych ulegających biodegradacji, która odbywa się na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów. Zakaz został wprowadzony na mocy Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, która zabrania takich praktyk po uruchomieniu na terenie miasta ogólnodostępnej kompostowni oraz po wdrożeniu systemu odbioru od mieszkańców tzw. odpadów zielonych.
       Straż miejska uczestniczy w zebraniach organizowanych przez Polski Związek Działkowców Okręg w Elblągu, informując o obowiązkach działkowca oraz aktualnych przepisach dotyczących porządku i spalania odpadów na działkach. Kontroluje także Rodzinne Ogrody Działkowe pod kątem umiejscowienia pojemników na odpady, które według Uchwały Nr VII/78/2015 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28 maja 2015 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg powinny znajdować się na ich terenie od kwietnia do listopada.
       Od 1 do 17 kwietnia straż miejska odnotowała 14 zgłoszeń dotyczących spalania odpadów i wystawiła 3 mandaty karne za powyższe wykroczenie.
      
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Nie mam z tym problemu. Organiczne lądują w kompostowniku, z którego mam nawóz, a po pracach wracam do domu, więc co za problem zabrać śmieci ze sobą? Mówię Wam, że to działa!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Odrobina_Pomyślunku(2018-04-18)
 • niech straż miejska patroluje rano o godz. 6 lub po 19 wieczorem, po za tym nie rozumiem CZYM trzeba działkowcom wkładać do łepetyny aby ZAJARZYLI -normalnie ręce opadają TYLKO WALIĆ mandaty ILE WLEZIE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  5
  matti01(2018-04-18)
 • nie palę odpadów ale człowiek głupieje. Kompostownik mam pełny poza tym nie potrzebny bo mam tylko trawę. Zarząd się czepia, że działkowcy ustawiają worki z odpadami bio pod działkami. I co z tym wszystkim robić?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  ankaskanka(2018-04-18)
 • A moim zdaniem to jedna wielka głupota czepiać się działkowców, po co innego mogą oni spalać poza biomasą? Straż miejska niech lepiej weźmie się za trucicieli, który spalają w piecach śmieci!
 • "spalanie w ogrodach działkowych w dalszym ciągu istnieje" - Za małe kary oraz brak prawdziwego zaangażowania Straży miejskiej oraz Policji. Kary powinny być od min. 1000 zł do 10000 zł. w zależności od toksycznego spalanego materiału. Tak jak wspomniałam musi być prawdziwe zaangażowanie w zwalczaniu tych śmierdzących i szkodliwych nawyków nieodpowiedzialnych ludzi.
 • A ciekawe gdzie mam utylizowac krzaki gałezie z drzew i tym podobne
 • Cały czas mówi się o zanieczyszczaniu powietrza i co, jakie są efekty?, prawie żadne. Palą śmieci w mieście i palą może jeszcze więcej na wioskach. Często widzi się palone ogniska a przejeżdżające patrole Policji nawet się nie zainteresują, to o czym my mówimy !!!!!
 • a co kiełbasek na ognisku piec ni można na działce?
 • @kim - W rębaku, czyli w urządzeniu do rozdrabiania gałęzi !!!!!
 • @don - Oczywiście jak masz porządne drewno dobrze wysuszone ( leżakowane), żeby nie tworzył się sowity dym, ale przede wszystkim powinieneś zapytać się sąsiada, czy nie ma nic przeciw temu. W przeciwnym razie nie powinieneś tego robić, oczywiście jak jesteś człowiekiem inteligentnym i nie myślącym tylko o sobie. Polecam w razie możności grila elektrycznego o wiele zdrowszego niż tradycyjny na węglu drzewnym a do tego zdrowego dla środowiska i sąsiadów.
 • Na ulicy Żeromskiego rejon 5 na przeciwko szpitala leżą ładnie powiązane snopki od 3 tygodni z tzw odpadami zielonymi i nikt ich nie zabiera. Cleaner przejeżdża popatrzy i jedzie dalej. ..
Reklama