UWAGA!

Dzieci z Łęcza mają swoje przedszkole

 Dzieci z Łęcza mają swoje przedszkole
fot. Anna Dembińska

Od kilku dni najmłodsi mieszkańcy Łęcza i okolic mają swoje małe przedszkole. Zostało ono założone przez elbląski oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy współpracy z Gminą Tolkmicko. Na pracę placówki otrzymano 256 tysięcy złotych dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zobacz zdjęcia.

Elbląskie TPD od 2009 roku pozyskuje fundusze europejskie na uruchamianie punktów przedszkolnych. Przez 5 lat udało się uzyskać dofinansowanie do 8 projektów. Dzięki nim powstało 19 placówek na terenach wiejskich w powiecie elbląskim i braniewskim. Większość z nich pracuje do dziś, a 12 przedszkoli nadal prowadzi TPD.
       - Zakładanie punktów przedszkolnych przez TPD było możliwe dzięki wsparciu wielu gmin, które zaoferowały wkład w realizowane projekty w postaci bezpłatnego użyczenia lokali na prowadzenie przedszkoli – mówi Urszula Zajko-Olejniczak z elbląskiego TPD. My te pomieszczenia remontujemy, wyposażamy i organizujemy pracę z dziećmi. Z możliwości takiej współpracy z nami skorzystało już 9 gmin: Elbląg, Markusy, Godkowo, Płoskinia, Wilczęta, Lelkowo, Pieniężno, Milejewo, Tolkmicko .
       10 marca rozpoczęły się zajęcia w nowo otwartym punkcie przedszkolnym w Łęczu. To już druga placówka przedszkolna w Gminie Tolkmicko, która powstała dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej. W 2009 r. TPD uruchomiło tam Punkt Przedszkolny w Pogrodziu, który od roku finansowany jest już ze środków Gminy Tolkmicko.
       W naszym punkcie mamy przygotowane miejsca dla 22 dzieci w wieku 3-4 lata – mówi Joanna Nasiłowska, nauczycielka z Punktu Przedszkolnego w Łęczu. Dzieci mogą korzystać z oferty przedszkola bezpłatnie. W ramach projektu zapewniamy dzieciom zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, opiekę psychologiczną i logopedyczną, wyżywienie, wycieczki i wyjazdy edukacyjne – wyjaśnia nauczycielka. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki przedszkolu dzieci będą mogły się lepiej rozwijać i nabywać kompetencje, które potem pozwolą im bezproblemowo przekroczyć progi szkoły – dodaje.
       W przedszkolu jest jeszcze klika wolnych miejsc. Rodzice zainteresowani zapisaniem dziecka kontaktować się mogą z biurem TPD pod numerem telefonu 55 2338210.
       Punkt Przedszkolny w Łęczu finansowany będzie w ramach projektu do czerwca 2015 r. Po zakończeniu projektu placówka utrzymywana będzie ze środków Gminy Tolkmicko.
      
      
      
----- Reklama ----

      

Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie