UWAGA!

Dzień dobry, chcemy u was studiować

 
Elbląg, Dzień dobry, chcemy u was studiować
fot. RG

Na co dzień uczą się języka polskiego, ambicje mają ogromne. Swoją przyszłość wiążą z Polską. Chcą tutaj studiować i pracować. I nie przeraża ich nasz trudny język. Niedawno przyjechali do Elbląga, by sprawdzić swoje językowe umiejętności w praktyce.

Przyjechali na zaproszenie I Liceum Ogólnokształcącego. Uczestniczą w lekcjach, zwiedzają nasze miasto, a przede wszystkim ćwiczą język polski. Przed młodymi Rosjanami z Kaliningradu nie lada zadanie. Język polski, którego uczą się w Polskim Centrum Kultury w Kaliningradzie, jest dla nich przepustką na studia w Polsce.
       Cała dziesiątka wiąże swoją przyszłość z naszym krajem. Larysa chce studiować matematykę i fizykę, Jaroslava medycynę, Katja chce zostać menedżerem ds. sportu, Anastazja chce studiować chemię i biologię, a Asia wybiera się do Warszawy na marketing i zarządzanie.
       Na nasz język nie narzekają. Mówią, że nie jest taki trudny, tylko za dużo w nim końcówek. Maxim studiuje w Kaliningradzie na kierunku biznes i informatyka, „magisterkę” chce zrobić już w Polsce, a potem zostać tutaj i pracować. Dymitr planuje studia na Politechnice Gdańskiej na kierunku inżynieria komputerowa, podobnie jak Viktor i Rusłan, który interesuje się informatyką.
       Dla studentów spoza Unii Europejskiej studia w Polsce są płatne. Nie ma egzaminów weryfikujących znajomość języka polskiego. - Władze uczelni wychodzą z założenia, że pierwszy rok spędzony na studiach zweryfikuje znajomość języka – mówi Tomasz Omański, nauczyciel języka polskiego przy Polskim Centrum Kultury w Kaliningradzie, Polak od 25 lat mieszkający w Rosji. - Często zdarza się, że studenci powtarzają rok, bo nie znają wystarczająco języka. Przez ten pierwszy rok skupiają się więc bardziej na nauce samego języka, by móc potem znów zacząć studia. Nie ukrywajmy, że nasi uczniowie przed studiami znają język na poziomie A2 i B1, a na uczelni muszą już operować złożonym fachowym słownictwem.
       Rosyjscy goście odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące. Uczestniczyli w lekcjach chemii, języka polskiego i matematyki. Jak Rosjanom podobała się wizyta w elbląskiej szkole? - W waszej szkole nie ma stołówki – mówi Larysa. - Nie ma też mundurków. U nas w większości szkół są wymagane uniformy. Wydaje mi się, że my mamy też o sroższych nauczycieli.
       Wczoraj Rosjanie odwiedzili też naszą redakcję. W planach mają zwiedzanie Elbląga, chcą także zobaczyć zamek w Malborku i wybrać się do kina. - Nie zwiedzaliśmy jeszcze Elbląga, ale spodobał nam się jeden kościół, taki z czterema ciemnymi wieżami i jedną białą – wyznaje Larysa i pokazuje zdjęcie kościoła Matki Boskiej Królowej Polski przy Robotniczej.
       Jak wyznaje Tomasz Omański, coraz więcej Rosjan chce uczyć się naszego języka. - Pięć lat temu założyłem Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie – mówi. - Uczymy nasze dzieci i dorosłych. 40 naszych uczniów studiuje już w Polsce. Jest dość spore zainteresowanie nauką polskiego. Rodzice chcą, by ich dzieci studiowały w Polsce. I myślę, że zainteresowanie nauką naszego języka nadal będzie duże.
       Rosyjscy studenci muszą płacić za cały rok nauki z góry. Finansowo wspierają ich oczywiście rodzice. - Akademik to koszt około 400 zł, do tego dochodzi jeszcze wyżywienie – mówi Tomasz Omański. - Przez pierwsze lata nauki studenci mają ograniczone możliwości zarabiania ze względu na ogrom obowiązków na uczelni. Na trzecim roku już zaczynają sobie dorabiać.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A kogo ty obchodzisz durniu, paszoł won to mów do takich nieuków jak ty, pewnie podstawówki nie skończyłeś
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  47
  7
  fgjxcck(2016-11-03)
 • Jestem prawicowcem, interesuję się historią. Wiem co Rosja nam zrobiła, co robi na świecie. Z Rosjanami miałem trochę do czynienia. Jak mówią sami Rosjanie, Putin i Kreml to nie to samo, co Rosjanie. Niech te dzieciaki przyjeżdżają do nas, im więcej Rosjan będzie miało coś wspólnego z zachodem, to może tam u nich coś się zmieni.
 • W sumie wolę już chyba Rosjan niż Ukraińców albo tym bardziej ciapatych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  8
  antykacap(2016-11-03)
 • Polski trudny dla Rosjan? Większość konstrukcji gramatycznych jest taka sama, słownictwo zbliżone. Alfabet? Każdy Rosjanin zna dobrze alfabet łaciński. Redaktora nieźle poniosła fantazja. ..
 • Też jestem tego zdania. Sporo naszej młodzieży wyjechało na zachód więc ktoś będzie musiał ich zastąpić. Kulturowo podobni do nas a po za tym najwazniejsze chcą coś tutaj robić, pracować a nie siedzieć na socjalu.
 • Wcale nie chcą u nas studiować - potrzebne im tylko pozwolenie na pobyt (w Polsce czyli całej UE), a potem kierunek zachodnia Europa. Mam znajomych w Kaliningradzie, którzy taki właśnie plan na przyszłość dla swoich dzieci przygotowują:))
 • Widzę, że polityka rusofobii odnosi sukcesy. Szkoda, że nikt nie wpadł na to, że Polska ma idealne położenie na mapie Europy do robienia wielkich interesów i wielkich pieniędzy czerpiąc korzyści ze współpracy z krajami nordyckimi, Unią Europejską i Rosją. Niemcy mogą tylko pomarzyć o takim położeniu, a i tak robią interesy lepiej od nas.
 • @Fucik - Ale za studia, pobyt w Polsce i żarcie płacą, więc w czym problem? Wolę dziesięciu tych studentów, niż dziesięć patusów na socjalu!
 • Skoro według was każdy Rosjanin jest wielbicielem Putina i jego polityki, to tak samo każdy Polak jest wielbicielem Kaczyńskiego i jego polityki. Rozumiecie analogię ćwoki?
 • Nie dziwie sie ze wiaza przyszlosc z Polską - dzięki Antkowi niebawem stanie się to realne - już ich bracia kuzyni i ojcowie broń oliwią :) Priviet Rossijskaja Armia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  11
  Milos12(2016-11-03)
 • @opus a co ci ludzie mają wspólnego z Putinem? Czy to ich wina, że mają taką władze? Niech przyjeżdżają do nas i studiują. Ja bardzo się cieszę. Uczelnie też zapewne się cieszą. Powinniśmy pomoc im się uczyć. Dać dostęp do nauki i normalnego życia (chociaż można zadać sobie pytanie- czy w Elblagu da się żyć normalnie).
 • Pewnie że wiąża a jak - dzięki Antkowi niebawem to stanie się możliwe - już kuzyni bracia i ojcowie tankują tankietki oliwią broń a co;) ino patrzyć jak się w biedrze za ruble będzie kupowało - brawo dojna zmiana
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  Milos12(2016-11-03)
Reklama