UWAGA!

Elbląg kontra wojewoda w sądzie

 Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. pixabay.com)

Rada Miejska w Elblągu zdecydowała o zaskarżeniu do sądu administracyjnego dwóch decyzji wojewody, który unieważnił uchwały w sprawie statutu Szpitala Miejskiego i stypendiów dla studentów kierunków lekarskich. Nie obyło się podczas dyskusji bez zarzutów natury politycznej.

Przypomnijmy, że władze Elbląga chcą przyznawać stypendia studentom ostatnich lat kierunków lekarskich, jeśli wybiorą Szpital Miejski lub Wojewódzki Szpital Zespolony jako miejsce swojej rezydentury. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana w czerwcu, ale wojewoda warmińsko-mazurski ją unieważnił. Dlaczego? Zdaniem prawników wojewody Rada Miejska w Elblągu nie może określać konkretnej wysokości stypendium (w uchwale było to 2 tys. zł), a powinna pozostawić decyzję o jego wysokości w każdym przypadku prezydentowi, określając tylko górny limit stypendium. Wojewoda wytknął też kilka innych błędów legislacyjnych, które skutkowały unieważnieniem uchwały.

Zdaniem prezydenta Elbląga i jego zastępców, którzy podpierają się opiniami ratuszowych prawników, wojewoda nie miał prawa unieważnić uchwały. Dlatego na czwartkową sesji Rady Miejskiej przygotowali projekt uchwały o skierowaniu sprawy na drogę sądową. Propozycja wywołała długą dyskusję na forum Rady, poprzedzoną próbami ze strony klubu radnych PiS zdjęcia tych projektów z porządku obrad.

- Proponujemy, by zamiast zaskarżać decyzję wojewody po prostu poprawić wcześniejszą uchwałę, by odpowiadała interpretacji prawników urzędu wojewódzkiego. Sprawa w sądzie potrwa, potem może być jeszcze skierowana do Naczelnego Sądu Administracyjnego, więc stracimy kolejny czas. W efekcie nie tylko nie przyznamy stypendiów w tym roku, a może nawet w przyszłym. Sami sobie blokujemy możliwość pozyskiwania lekarzy za pomocą tego program stypendialnego – mówił w imieniu klubu radnych PiS radny Rafał Traks.

- Trochę odwraca pan kota ogonem. Nie mamy tej uchwały, bo jako jedyny wojewoda w Polsce, wojewoda wamińsko-Mazurski podważył tego typu uchwałę – odpowiedział mu wiceprezydent Michał Missan, przedstawiając przykłady innych samorządów w Polsce, w których podjęto takie uchwały i do unieważnień nie doszło. - Może zaapelujcie do pana wojewody, żeby nie wstrzymywał dobrych uchwał – apelował do radnych PiS.

- Odrzucenie tej uchwały rodzi poważne skutki. Dlaczego z własnej inicjatywy nie zwołaliście sesji, żeby poprawić tą uchwałę i potem na sesji nadzwyczajnej można było ją przyjąć – pytał radny PiS Marek Pruszak.

- Uważamy, że ta uchwała jest przygotowana zgodnie z prawem i nie ma czego tu poprawiać. Sąd to rozstrzygnie – odpowiadał Michał Missan. - Na decyzję wojewody czekaliśmy długo. W województwie świętokrzyskim na decyzję wojewody czekano 8 dni, a u nas 5 tygodni. Dziwi mnie ten nagły wybuch troski ze strony waszego klubu na sesji. Od 2 sierpnia nikt z klubu w tej sprawie ze mną nie rozmawiał – dodał.

W głosowaniu wzięło udział 21 radnych, 11 było za skierowaniem sprawy do sądu administracyjnego, dwie osoby głosowały przeciw, 4 osoby się wstrzymały, a czterech radnych nie wzięło udziału w głosowaniu. Wcześniej radni 15 głosami „za”, 7 przeciw i dwoma wstrzymującymi się zdecydowali również o zaskarżeniu do sądu decyzji wojewody o unieważnieniu uchwały RM w Elblągu w sprawie statutu Szpitala Miejskiego.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pis już patrzy, jak tu czmychnąć po cichu - założycie się?
 • Elbląg do Pomorza dziura pod Białystok.
 • Serio? Elbląg szuka pomocy w olszczyńskiej instytucji? Radni nie wiedzą w jakim Świecie zyją? :)Od lata wiadomo, że w tym zapyziałym wojewodztwei panuje zasada, żeby, gdy tylko się da zrobić coś przeciw naszemu miastu. Jak radni chcą faktycznie zadziałać dla miasta ot niech zaczną lobbować przyłączenie do pomorskeigo, żebyśmy byli w swoim regionie administracyjnym. Roznica mentalna stolic polega na tym, że w pomorskim dba się o wierunek calego województwa (regionu), a u nas zakompleksiony Olszczyn chce zgrywać przed inymi metropolię.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  2
  Do_pomorskiego(2021-09-24)
 • no i co z tego Kodowcu
 • wrzucacie foto ze niby jakas sprawiedliwosc jest w polsce haha
 • Rzadko zgadzam się z przedstawicielami ekipy rządzącej ale z tym się zgadzam: "Proponujemy, by zamiast zaskarżać decyzję wojewody po prostu poprawić wcześniejszą uchwałę". Jakie to proste, jeżu drogi, sądzić się będziemy miesiącami, a można by było już temat zakończyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  6
  zzz@333(2021-09-24)
 • O Boże jak dzieci z przedszkola, zamiast skupić się na wlasnych błędach i merytoryce to skarżą, przedszkole, zenada
 • Widać że dla radnych pisu ważniejsze od dobra Elbląga i jego mieszkańców jest lojalność wobec partii, zupełnie jak w prlu.
 • Kolejna idiotyczna decyzja ratusza - nie dość, że głupia w samym założeniu (dopłacanie zarobasom i finansowej elicie z publicznej kiesy, aby łaskawie zechcieli jeszcze więcej z publicznego garściami wyrywać), to w dodatku w konsekwencji małostkowa, korporacyjno-mafijna i pokazująca dobitnie, czyje interesy reprezentuje ta burżuazyjna oligarchia spersonifikowana w postaci interesownych libków głosujących w RM. Co więcej, rację ma tu radny Rafał Traks (PiS), który słusznie zauważa, że poźytek z tego procesu będzie żaden, bo i w NSA miasta zapewne przegra, i jednocześnie zablokuje sobie na lata możliwość ruchu w tej sprawie. Ale przecież lib-zarobasom dokładnie o to chodzi - oligarchowie i jelity wszak nie zbiednieją, ale propagandowo będzie można walić w rząd i wojewodę, który złodziejom wstrzymał chwilowo rabunek publicznego grosza. Hashtagi: #NiszczNeoliberalizm, #oligarchia, #wyzysk, #tusk
 • @Kot Prezesa - Kocie kaczki niewiem skąd ty jesteś ale nie zmienia to faktu że pseudo wojewuctwo dziura robi wszystko pod górę dlaczego bo naszym kosztem funkcjonują więcej pompują w 3 razy miejszą ostróde n a nam to jeszcze zabierają ta dzióra nic nam nie dała ani nieda ta dziura na samym początku zabrała, zabiera i będzie zabierać to niejest przypadek brawo radni niech cała góra w rządzie zobaczy że my do tej dziury niepasujemy
 • Wojewoda dał znać, po prostu, Centrali Partyjnej, że jest, że czuwa, że działa. W ogóle PiS w ostatnich latach pokazuje, czym dla Prezesa, Wielkiego Sternika i Budowniczego, jest Samorząd, szczególnie ten nie obsadzony przez członków Partii. No cóż. .. . Hashtagi: #Roman
 • "Zdaniem prezydenta Elbląga i jego zastępców "otoczony zastępcami, Kto płaci na ich wypłaty ? Taka to polityka Prezydenta, polityczna bo wice musiał być też z PO, na ch. .?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  6
  Słupy .(2021-09-24)
Reklama